اختصاص ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۴ درصد برای فعالیت حوزه بوم گردی در استان/فرش برند شاخص سیستان/ابراز گلایه مدیرکل میراث فرهنگی از فعالیت های خارج از ضوابط در منطقه قلعه رستم - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با خبرنگاران سیستانی به مناسبت شب یلدا در موزه مردم شناسی سیستان برگزار شد.


به گزارش نی زار مازیار مشتاق گوهری در این نشست خبری بیان داشت : با توجه به ظرفیت های فراوان گردشگری در حوزه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان سیستان و بلوچستان در رتبه های بالای کشوری قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد : ظرفیت های شاخص طبیعی مانند کوه تفتان در خاش و سواحل اقیانوسی درچابهار و همچنین جاذبه های تاریخی سیستان از ظرفیت های بین المللی استان است.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به جایگاه ویژه فرش در فرهنگ سیستان افزود : برند شاخص سیستان فرش است که متاسفانه در حوزه صنعت و معدن قرار گرفته و الگوی بافت سیستانی فراموش شده است.

وی با اظهار گلایه نسبت به ورود نقش های دیگر استان ها به حوزه فرش دستباف سیستان گفت : متاسفانه الگوهای فرش بقیه استان ها به این منطقه وارد شده که می تواند مشکلات فراوانی را در آینده ایجاد کند.

گوهری از خولک بافی و پارچه بافی و سنگ تراشی که اخیرا مرسوم شده به عنوان ظرفیت های دیگر منطقه سیستان نام برد و قول داد در زمینه تراش سنگ کلاس های آموزشی با توجه به ظرفیت های تاریخی این هنر در سیستان  توسط میراث فرهنگی برگزار شود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با توجه به گلایه ها در حوزه میراث فرهنگی افزود : با شرایطی که استان دارد الویت های سلامت ،کسب و کار، بهداشت و امنیت در اولویت قرار دارد و متاسفانه گردشگری در الویت های بعدیست.

وی یکی از موانع بزرگ گردشگری را همسایگی با کشورهای خواند که جزو مناطق قرمز گردشگری هستند و این باعث عقب ماندگی در بحث گردشگری استان شده که تاکید می شود در این زمینه استان محروم نیست بلکه مظلوم واقع شده است.

گوهری افزود : با توجه به اینکه یک میلیون اثر تاریخی در ایران داریم که ۳۰هزار اثر ثبت شده است و با توجه به حجم گستردگی استان و بودجه محدود امکان مرمت همه آثار تاریخی وجود ندارد و سیاست میراث فرهنگی در مرمت اولویت های مورد نظر میراث است.

وی همچنین با اظهار گله مندی نسبت به فعالیت های خارج از ضوابط در بنای تاریخی قلعه رستم به قسمت های آسیب دیده این مکان اشاره و از این بابت اظهار تاسف کرد.

گوهری در این زمینه بیان داشت : منطقه حوضدار با ۶۰۰منطقه باستانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که متاسفانه برخی مسئولین و افراد میراث فرهنگی را سیاسی  کرده اند و بدون در نظر گرفتن نظرات و دیدگاه ها باعث آسیب های جدی می شوند که حتی بر روی ثبت جهانی این آثار نیز تاثیر منفی خواهد رساند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.