نارضایتی ها و گلایه های مردم و فرهنگیان بنجار از تغییر ساعات مدارس - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

به گزارش نی زار از بخش مرکزی شهرستان زابل ، پیرو تغییر ساعات مدارس بنجار از ۶:۴۵ تا ۱۱:۴۵ به ساعت ۷:۳۰ تا ۱۲:۲۰ ، مردم و فرهنگیان شهر بنجار دچار مشکلات عدیده ای از لحاظ سرویس دهی فرزندان خود ، بی انگیزه شدن فرزندان نسبت به تحصیل و عدم یادگیری شده اند.

تحصیلات پایه یکی از مهم ترین بخش های آموزشی برای آینده سازان ایران اسلامی به شمار می رود و بسیاری از نظریه پردازان تعلیم و تربیت به این بخش زندگی و تحصیلات دانش آموزان توجه و تاکید زیادی داشته اند.

اگر گریزی به تحقیقات روانشاناسان ، کارشناسان فیزیولوژی و تغذیه در خصوص رفتار دانش اموزان خردسال بزنیم به این موضوع پی خواهیم برد که هر اندازه دانش آموز به ساعت تعطیلی نزدیک شود میزان یادگیری اش کند تر خواهد شد. اگر به این موضوع کمبود تغذیه و تغییر ساعتی که بدن فیزیولوژیکی دانش آموز به مرور زمان تبدیل عادت شده را اضافه کنیم… خودتان قضاوت کنید.

ولی یکی از دانش آموزان منطقه بنجار در این خصوص با اشاره به اینکه این تغییر ساعات در شهرستان زابل وجود ندارد اظهار کرد:بنده فرزندی دارم که باید از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۱:۴۵ در مدرسه شهرستان زابل حاضر باشد اما فرزند دیگرم در بنجار تحصیل می کند و باید ساعت ۷:۳۰ تا ۱۲:۲۰ در مدرسه حضور پیدا کند این ناهماهنگی مشکلات عدیده ای برایمان ایجاد کرده است.

وی که خود را حسین نورا معرفی کرد افزود: دانش آموز اول ابتدایی که تازه از پدر و مادر جدا می شود طاقت ندارد تا ساعت ۱۲:۲۰ دقیقه درون مدرسه باشد و این موضوع روی آموزش دانش آموز تاثیر منفی می گذارد.

نورا اذعان کرد: ما از مدیران آموزش و پرورش می خواهیم که ساعت مدارس بنجار با شهرستان زابل همخوانی داشته باشد.

ولی دانش آموز دیگری نیز گفت: این تغییر ساعت برایمان مشکلاتی ایجاد کرده است ، به عنوان مثال شما کارمند هستید باید فرزنذتان را ساعت ۶:۳۰ درب مدرسه به امان خدا بگذارید و فرزند دیگرتان که در زابل تحصیل می کند را به مدرسه اش برسانید و این مشکلاتی را برای ساعت کار والدین ایجاد می کند.

وی اضافه کرد: دانش آموز یک ساعت درب مدارس به اجبار شرایط والدین در انتظار میماند ، برخی مدارس در کناز خیابان هستند و خطراتی را برای دانش آموزان به همراه خواهد داشت. آیا آموزش و پرورش جوابگو خواهد بود؟

صفر نورا تصریح کرد: دانش آموزی که تازه از دامن خانواده به مدرسه آمده و طاقت دوری از خانواده را ندارد ، باید سعی شود زودتر این فرد به خانه بیاید تا از تحصیل زده نشود.

یکی از فرهنگیان منطقه بنجار در این خصوص اظهار داشت: زمان مدارس شهرستان زابل هیچ تغییری نکرده است اما بنجار هر سال تغییراتی داریم و هر بار که خودمان را وفق می دهیم سال دیگر این ساعات مدارس تغییر می کند.

وی ادامه داد: به همین خاطر دانش آموزان موقع شروع مدرسه پشت درب مدارس میمانند متاسفانه منطقه ما از لحاظ امنیت وضعیت مطلوبی ندارد.

وی که نخواست نامی از او برده شود گفت: مدارس کنار خیابان با این شرایط تغییر ساعت ها که دانش آموزان پشت درب مدارس میمانند واقعا خطرناک است. چند روز قبل خودم با یکی از همین دانش آموزان تصادف کردم.

این آموزگار خاطرنشان کرد:منطقه ما گرمسیر است و فقط دو ماه در سال سرما داریم ، از طرفی مدارس ما هیچ امکانات سرمایشی ندارند ، با این شرایط نه دانش آموز توان یادگیری دارد و من معلم توان آموزش را ندارم.

وی با شاره به اینکه وضعیت سوء تغذیه در سیستان زیاد است اضافه کرد:دانش آموزان این منطقه اکثرا بدون صبحانه به مدرسه می آیند و تغییر ساعت به ۱۲:۲۰ واقعا توان یادگیری دانش آموزان را کم می کند، دانش آموز از ساعت ۱۱ به بعد ضعف می کند.

وی تاکید کرد: تغییر ساعت مدارس و گرایش آن یه بعد از ظهر به سوء تغذیه دامن می زند.

این معلم ابتدایی گفت:فعالیت بدنی در زنگ ورزش ساعت آخر ( ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۲۰) موجب گرمازدگی و به وجود آمدن امراض پوستی برای دانش آموزان می شود.

رئیس آموزش و پرورش بنجار در این باره اظهار کرد: همکارانمان که در روستا خدمت می کنند و میخواهند سرویس دهی خانوادشان را انجام دهند این مسافت روستا را در نظر نمی گیرند و این همکار از مدرسه زد می شود.

صفر شهرکی در جواب سوال اینکه مسافت مر کز بنجار تا دورافتاده ترین روستان این مرکز چقدر است بیان کرد: حضوری بیایید تا توضیح بهتر دهم.

وی درباره سوال خبرنگار این رسانه برای مشکاتی که ابن تغییر ساعات برای اولیاء بوجود آورده است اذعان داشت: من نمیتوانم تلفنی بیش از این توضیح دهم .

قابل ذکر است مسئولان به مصاحبه ها تلفنی رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی پاسخ می دهند نه اینکه برای جواب سوال های پیش پا افتاده آن ها را حضوری بخواهند تا بهتر توضیح دهند. شاید یک رسانه کشوری حتی در استان هیچ نماینده ای نداشته باشد یا حتی یک رسانه استانی در مراکز مختلف خبرنگار نداشته باشد ، اگر قرار باشد همه مدیران برای پاسخگویی خبرنگار را حضوری بخواهند ، هر رسانه باید هزینه های هنگفتی فقط برای اعزام خبرنگار بپردازد و این قبیل جواب ها نشان دهنده عدم آشنایی افزاد با فضای رسانه ای را می رساند.

آموزش و پرورش مرکز بنجار و مدیرش نیز در گذشته دچار حاشیه هایی شده به طوری که این حاشیه ها در مجلس قبل مطرح شد و دست آویز دعواهای نماینده های وقت شد. با اینکه وزیر آموزش و پرورش گفت آن مدیر در جایی دیگر به کارگیری شده اما مدیرکل آموزش و پرورش استان وی را ابقاء کرد.

گزارش : فرشید عابدی