از لوح ثبت جهانی شدن شهرسوخته رونمایی شد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و جمعی از مسئولان و میهمانان داخلی و خارجی از لوح ثبت جهانی شدن شهرسوخته رونمایی شد.

به گزارش رسانه نی زار، ظهر امروز مراسم جشن جهانی شدن شهرسوخته در آمفی‌تئاتر دانشگاه زابل با حضور نماینده ولی‌فقیه،‌ رئیس سازمان میراث فرهنگی و استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از میهمانان داخلی و خارجی و خبرنگاران برگزار شد.

مسئولان و میهمانان حاضر در مراسم جشن، پس از بازدید از نمایشگاه صنایع دستی، لوح ثبت جهانی شدن شهرسوخته را رونمایی کردند.

ایران موزه بزرگ آثار تاریخی و هنری است

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی شدن شهر سوخته گفت: وقتی برای بشریت ثابت شود که ایران چه نقشی در تمدن داشته قطعا یاوه‌گویان نمی‌توانند نقش ایران را نادیده بگیرند.

آیت‌الله عباس‌علی سلیمانی افزود:آثار تاریخی شهرسوخته امروز در موزه‌های بخشی از کشورهای غارتگر به نمایش گذاشته شده است.

این مسئول ادامه داد: ایران موزه بزرگ آثار تاریخی و هنری است که شهرسوخته یک نمونه از آن است و سیستان و بلوچستان مملو از این آثار گران‌بها است و باید به این ملت برای ثبت جهانی شهرسوخته تبریک گفت.

وی بیان کرد: امیدواریم دنیا به تمدن، گذشته و تاریخ پرافتخار ایران توجه بیشتری داشته باشد و ایران را مانند برخی کشورهای نوپا نپندارد که بخواهد ما را به زانو در آورد.

سلیمانی یادآور شد: گفته می‌شود در بین آثار کشف شده از شهرسوخته یک شمشیر یا آلت قتاله و خشم پیدا نشده است که نشان از این دارد که مردان این سرزمین زندگی مسالمت‌آمیزی داشته‌اند و هرچه بوده علم و فرهنگ بوده است.

امام جمعه زاهدان گفت: سیستان ما آمیخته با دو تمدن کهن و پیشین است، تمدنی از نوع کوه خواجه و تمدنی از نوع شهرسوخته و تمدن‌های این‌چنینی که حدود ۵ هزار سال قبل به وجود آمده است.

شهر سوخته سیستان یک کانون علمی کامل بوده است.

مسعود سلطانی‌فر نیز در مراسم جشن ثبت جهانی شهر سوخته در دانشگاه زابل، اظهار کرد: ایران یک موزه است به گستره یک میلیون و ۶۴۸ هزار کیلومتر مربع و ایران یک کشور موزه‌ای است.

وی افزود: بنابر تخمین باستان شناسان حدود یک میلیون مکان بنا و سایت تاریخی در ایران وجود دارد که در طول ۸۰ سال گذشته شاید حدود ۱۰ درصد از سرمایه‌های ارزشمند فرهنگی شناسایی شده است و حدود کمتر از ۴ درصد ثبت ملی شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور بیان کرد: این بیان کننده هویت تاریخی این سرزمین است وقتی که یک اثر تاریخی ثبت جهانی می‌شود در تمام سایت‌های کشوری مطرح و مورد مطالعه قرار می‌گیرد و این موضوع شامل حال شهر سوخته هم می‌شود و سبب می شود به سرعت شهر سوخته شناخته شود.

سلطانی‌فر عنوان کرد: ارزش شهر سوخته در دنیای باستان و حتی شرایط امروز دنیا واقعا به تعداد اشیاء و عتیقه‌ای که در این مکان کشف شده، نیست بلکه اهمیت آن در نوع جامعه و روابط بین‌المللی آن دوران و نقش آن در گسترش فناوری و هنرهای زمان خود است.

وی گفت: در این شهر بزرگ در اوج شکوفایی خود، جمعیتی حدود ۹ الی ۱۲ هزار داشته و کوچکترین نشانه‌ای از جنگ و جدال دیده نشده و با وجود آنکه حداقل سه بار طی یک دوره حدود ۱۲۰۰ ساله شهر سوخته یک دلیلی برای جنگ یا حمله خارجی دیده نشده است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: از سوی دیگر میان هزاران شی‌ء سالم و ناقص پیدا شده، هیچ آلت قتاله و جنگی در این مجموعه مشاهده نشده و این خود بیانگر نوعی تسامح در این جامعه است.

سلطانی‌فر بیان کرد: یکی دیگر از مزیت‌های شهر سوخته و آثاری که به دست آمده این است که شهر سوخته یک کانون علمی به معنای کامل بوده است.

وی افزود: کسانی که حدود ۵ هزار سال قبل به جراحی جمجمه دست زده و برای مطالعات خود از خط‌کش‌های یک میلی‌متری استفاده می کرده‌اند و یا سیستم لوله‌کشی آب و فاضلاب داشته اند و مخترعین براساس منطق و ریاضیات بوده‌اند و یا با انعکاس تصویری بسیار ساده بر روی ظروف سفالی مبدعین شکل‌های انیمشین و پویانمایی بوده‌اند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: مردم شهر سوخته ترکیبی از مردم محلی آسیای مرکزی، آسیای شرقی و غربی بین‌النهرین و جزایر جنوبی خلیج فارس هستند که با تجارت با سرزمین‌های مختلف زمینه تبادل فرهنگ را فراهم کرده‌اند.

سلطانی‌فر تصریح کرد: بهترین تعبیر برای ایران این است که ایران سرزمین تنوع هاست و شهر سوخته یکی از آنها است.