استراتژی ایران در برابر زیاده خواهی دولت افغانستان/شیرین کردن آب دریا و انتقال آن به سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : وزیر نیرو در پاسخ به سوال درباره مذاکره با افغانستان و تعیین حق‌آبه ایران از هیرمند گفت: معاهده هیرمند سال ۵۱ به امضا رسید که تا زمانی که عملیاتی نشده بود در حد یک توافق امضا شده و این شرایط تا زمانی بود که از سوی افغانستان و ایران هیات کمیساریای هیرمند تشکیل شود

اردکانیان افزود : کار این کمیساریا این بود که هر سال در بالادست سد کجکی در افغانستان میزان ورودی آب را اندازه بگیرند و سال نرمال، فوق نرمال یا تحت نرمال مشخص شود و بر اساس اینکه در کدام حالت آبی قرار داریم مشخص شود که حق‌آبه ایران چقدر است.

وی تصریح کرد :همچنین طبق تصمیم این کمیساریا مقرر شده که دستگاه‌های اندازه‌گیری در مرز ایران تعبیه شود که مشخص شود حق‌آبه ایران رسیده است یا خیر؟

وزیر نیرو بیان داشت : از سال ۵۱ تا ۸۱ جلسات هیات کمیساران تشکیل نشد اما از سال ۸۱ با مجموعه فعالیت‌ها که بنده هم آن زمان مسئول بودم اولین بار جلسه مربوط به هیرمند تشکیل شد.

اردکانیان گفت : در این دوره فعالیت‌ها منظم شده از جمله اینکه کار نقشه‌برداری انجام شود و دستگاه‌های اندازه‌گیری نصب شوند تا دقیقا میزان ورودی آب مشخص باشد.

وزیر نیرو تاکید کرد : شیرین کردن آب دریا و انتقال به سیستان در دستور کار است که کنسرسیوم و سرمایه‌گذار آن نیز مشخص شده که امیدواریم در دولت اجرایی شود و نحوه استفاده از آب در بخش کشاورزی نیز در مسیر مشخصی قرار گیرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.