سهم ۳۵ درصدی مرز میلک از اقتصاد افغانستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : نشست فرماندار شهرستان هیرمند با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

دراین نشست سرحدی فرماندار هیرمند اظهار داشت: ورود بنده مصادف بود با بحران سیل و خرابی در هیرمند که که آب گرفتی منازل و تخریب زیادی داشتیم ؛ فورا با حضور امام جمعه معتمدین شورا و ادارات جلسه مدیریت بحران تشکیل داده و برای هریک وظایفی تعیین کردیم.

وی در ادامه افزود: بشدت کمبود امکانات داشتیم که از طریق رسانه موضوع را به سمع و نظر مسئولین استانی رساندیم که نتیجه بخش بوده و ۲۲ دستگاه ماشین آلات سنگین از طریق استانداری در اختیار قرارگرفت ؛ خوشبختانه توانستیم بحران را مدیریت کنیم .

سرحدی تصریح کرد: برای استفاده بهینه از آب ورودی و جلوگیری از هدر رفت آب به کمک سه دستگاه ماشین که از مرکز استان با درخواست ها و پیگیری ها در اختیار قرار گرفت؛ قبل از سیل آب را به برخی مسیر ها اراضی کشاورزی و مراتع منابع طبیعی هدایت کردیم.

سرحدی با توجه به اهمیت صیادی گفت : بخشی از آب ورودی به تخت عدالت هدایت و توسط شیلات بچه ماهی در آب رهاسازی شد تا مردم بتوانند به این واسطه استفاده لازم را ببرند.

سرحدی در ادامه بیان داشت : با توجه به اینکه تمکن مالی مردم ضعیف است از گروه های بنیاد علوی و بنیاد برکت دعوت بعمل آمد و از منطقه بازدید میدانی صورت گرفت ؛ در زمینه اشتغال مردم قول کمک از این نهاد ها گرفته ایم.

فرماندار هیرمند مسئله انتخابات را مسئله مهمی دانست و گفت: انتخابات مهم ترین مانوری است که مردم می توانند از خودشان به نمایش بگذارند .
وی در ادامه گفت : بانشست هایی که با افراد مختلف داشتیم مشکلات را شناسایی و برطرف نموده و توانستیم سالم ترین انتخابات در شهرستان هیرمند برپا کنیم.

سرحدی مرز را یک فرصت خواند و گفت : باید تمامی عوامل مربوطه در شهرستان و منطقه اقدامات لازم را انجام دهند تا مردم نهایت استفاده از این فرصت را داشته باشند .

وی به نگاه رهبری در خصوص مرز میلک که فرموده اند “اگر محور چابهار به میلک فعال شود جنوب شرق کشور متحول می شود “اشاره نمود و گفت :مرز میلک تنها متعلق به هیرمند و سیستان نیست بلکه متعلق به کل کشور است و می تواند به لحاظ موقعیت استراتژیکی و بین المللی شرایط اقتصادی بسیار خوبی را فراهم آورد ؛

وی در ادامه گفت :۳۵ درصد اقتصاد کشور افغانستان از مرز میلک تامین می شود و کشور افعانستان علاقه بسیار زیادی به مرز میلک دارد.

سرحدی قاچاق را یکی از معصلات مرزی دانست و گفت : ما به دنبال این هستیم که به مردم عزت بدهیم و ۵۸ درصد کاهش درصد کشف مواد مخدر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته ایم .

وی همچنین افزود :در شهرستان یک امنیت نسبی داریم و خوشبختانه ۹۹ درصد جرایم نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است .

وی در این نشست از تاسیس دانشگاه آزاد واحد هیرمند خبر داد و گفت: اکنون در دانشگاه آزاد واحد هیرمند بیش ۴۰۰ دانشجو در ۱۰ رشته مشغول به تحصیل اند .

وی در ادامه افزود : با توجه به مرزی بودن شهرستان هیرمند پیگیری هایی صورت گرفته این واحد را یک واحد بین المللی و از مهر ماه از کشور افعانستان دانشجو پذیرش نماییم.

سرحدی بیان داشت : درحوزه آثار باستانی و تاریخی برای اتشکده کرکو و ارگ خان ملک اعتبار گرفته تا بتوانیم بومگردی را فعال و در اختیار مردم محلی قرار دهیم .

وی درپایان کمبود پزشک در بیمارستان شهدای هیرمند را از مشکلات اساسی این شهرستان دانست و از علوم پزشکی جهت رفع این مشکل درخواست همکاری نمود.

الناز خروشان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.