نگاه نو و آغاز فصل جدید توسعه و سرمایه گذاری در چابهار - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : حدود یک سال از افتتاح فاز نخست توسعه بندرشهید بهشتی می گذرد در طول این مدت نگاه های نو و آغاز فصل جدید توسعه چابهار را با ورود سرمایه گذاران و شرکت های مختلف شاهد هستیم که نوید دهنده سالهای خوش آبادانی است.

چابهار از نظر موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در ساحل آب های آزاد اقیانوس هند همواره مورد توجه تجار و سرمایه گذاران برای استفاده از ظرفیت های آن بوده است.
راه اندازی منطقه آزاد تجاری- صنعتی در سال ۱۳۷۲ و ساخت بنادر شهید بهشتی و کلانتری در دهه ۶۰ و بهره برداری از ۱۱ اسکله و جایگاه تخلیه صید برای صیادان، رسمی شدن مرز ریمدان بین ایران و پاکستان، اجرایی کردن راه آهن چابهار- زاهدان در سال ۱۳۸۷، آغاز طرح انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و اجرای طرح های متعدد بزرگ و کوچک در حوزه های مختلف توسعه ای بخشی از توجه دولت به سیستان وبلوچستان و به ویژه چابهار است.
در طول سالهای اخیر و به ویژه پس از حضور رئیس جمهوری در چابهار و افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی نگاههای جدیدی برای حضور سرمایه گذاران در این شهرستان استراتژیک باز شده که نمونه آن حضور حدود ۵۰ هیات و شرکت سرمایه گذاری در طول یک سال گذشته در بندر چابهار است.
برگزاری همایش های مختلف سرمایه گذاری، حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی و انعکاس اخبار و گزارش های متعدد رسانه ای برای شناساندن ظرفیت ها و پتانسیل های ترانزیتی، گردشگری، اقتصادی، کشاورزی، صنعتی و تشریح جایگاه و موقعیت استراتژیک چابهار می تواند در توسعه و آبادانی این منطقه نقش مهمی داشته باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چابهار نگین و محرک و محور توسعه شرق کشور است و می توان گفت نقطه تلاقی ۲ سند توسعه راهبردی ایران یعنی «توسعه سواحل مکران» و «توسعه محور شرق» است.
عبدالرحیم کردی افزود: منطقه آزاد چابهار در سال ۱۳۷۲ با تحقق ماموریت سند توسعه محور شرق در چابهار ایجاد شد تا تسهیل ‌کننده سرمایه ‌گذاری باشد.
وی با بیان اینکه در سال‌ های اخیر نگاههای جدیدی به چابهار باز شده و سعی کردیم تا آنجا که می ‌توانیم تسهیل سرمایه‌ گذاری کنیم، خاطرنشان کرد: مجموع قراردادهایی که برای سرمایه‌ گذاری در سه‌ سال گذشته در منطقه آزاد چابهار منعقد شده از مجموع قراردادهای ۱۰ سال گذشته آن بیشتر است.
وی ادامه داد: فرآیند ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار ظرف ۴۸ ساعت کاری در صورت تکمیل مدارک انجام می شود و این امر به افزایش سرمایه گذاری و تسهیل سرمایه گذاری کمک شایانی می کند.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: با توجه به اقیانوسی بودن چابهار و نزدیکی به مسیرهای اصلی تجارت دریایی و بازارهای بین‌ المللی بهینه ‌ترین، با‌ صرفه‌ترین و ایمن‌ ترین نقطه اتصال دو کانون جمعیتی جهان با بیش‌از سه میلیارد نفر جمعیت یعنی کشورهای حوزه اقیانوس هند با ۲ میلیارد نفر جمعیت و کشورهای آسیای میانه، قفقاز تا شرق اروپا با بیش ‌از ۸۰۰ میلیون نفر جمعیت است.
وی به برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری اشاره و خاطرنشان کرد: چابهار مورد توجه مسئولان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است و با تکمیل زیرساخت های حمل و نقل به مرکز توسعه و تجارت تبدیل می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: چابهار اقیانوسی از فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری است و می تواند تضمین کننده منافع ملی کشور باشد.
بهروز آقایی افزود: توسعه بنادر با رشد اقتصادی جمعیت پسکرانه تکمیل و با توسعه بندر چابهار منافع ملی کشور تضمین می شود.
وی گفت: در طول یک سال گذشته بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بندر چابهار آغاز شده که با اعتبار هزینه شده در توسعه این بندر برابری می کند.
وی بیان کرد: بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی که نزدیکترین راه دسترسی ۶ کشور محصور در خشکی به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به نگاههای جدید به بندر چابهار خاطرنشان کرد: افزایش بارگیری کشتی های اقیانوس پیما در خلیج چابهار و ساخت راه آهن به سوی آسیای مرکزی این بندر را از مهم ترین چهار راه های کریدور شمال- جنوب بازرگانی جهانی کرده است.
وی تصریح کرد: بندر چابهار به عنوان یک کریدور منطقه ‌ای ارزان ترین و کوتاه ترین راه دریایی برای تجارت و بازرگانی است و بهترین راه برای دسترسی کشور هند به آسیای مرکزی محسوب می شود.
آقایی گفت: در یک سال گذشته پهلوگیری شناورهایی با ظرفیت ۸۵ هزار تن، تخلیه محموله های ۷۰ هزار تنی و کشتی های حامل کالاهای اساسی از قبیل ذرت، سویا، روغن، جو، برنج و گندم در بندر چابهار را شاهد بودیم که نشان از ظرفیتهای ایجاد شده بندر شهید بهشتی به عنوان یک هدفگذاری صحیح در حداقل رساندن محدودیتهای اعمالی برای بنادر کشور است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از رشد ۱۰۳ درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر چابهار از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی و غیر نفتی در بندر چابهار ۶۲ درصد و تخلیه و بارگیری کانتینر ۷۵ درصد رشد کرده است.
آقایی با بیان اینکه این بندر در اقتصاد ملی نقشی موثر دارد، خاطرنشان کرد: چابهار در استان سیستان و بلوچستان نقطه اتکاء مهم و اساسی مردم و روزنه اصلی امید به زندگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شده است.
وی چابهار را بندری بدون محدودیت عنوان کرد و گفت: تنها با توسعه بندر چابهار و زیرساخت‌های پسکرانه ‌ای آن چهره کم بهره‎‌مندی از استان سیستان وبلوچستان زدوده می ‌شود و تنها راه برای توسعه محروم ترین استان کشور بهره‌ مندی چابهار از زیرساخت‌های بندری و دریایی به منظور محرومیت زدایی، شکوفایی و رونق اقتصادی و تحول در حوزه های اقتصادی و اجتماعی، پسکرانه ای و افزایش سهم این بندر در تجارت دریایی است.

سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: پس از پیروی انقلاب اسلامی چابهار رشد زیادی کرده و علیرغم مشکلات فراوان در کمبود امکانات رفاهی و زیرساخت ها، یکی از بهترین نقاط استان برای سرمایه گذاری است.
رحمدل بامری افزود: نظام اسلامی ایران خدمات شایانی در چابهار انجام داده است و هم اینک رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری با نگاه مثبت توسعه سواحل مکران را پیش می برند.
وی گفت: مشکلات و معضلات چابهار یکی پس از دیگری توسط مسئولان پیگیری و مرتفع می شوند و این شهرستان بندری روز به روز شاهد پیشرفت و توسعه است.
وی به حضور مسئولان استانی و کشوری و میزبانی از هیات های بزرگ اقتصادی، تجاری و سیاسی در چابهار اشاره و خاطرنشان کرد: در سال جاری میزبان بیش از ۱۰۰ مقام مسئول مهم کشوری و استانی بودیم که این خود نشان از توجه مسئولان به چابهار است./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.