نقش خرده مافیاها در سینمای ایران به قلم سلطان عابدی - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : سال های متمادی از بحث وجود یا عدم وجود مافیا در سینمای ایران می گذرد اما هنوز مدیران مربوطه تمهیدی در این رابطه اتخاذ ننموده اند. بسیاری بر این باورند که سینمای ایران مافیا ندارد!!! علیرضا جاپلقی تهیه کننده دون پایه ی سینما و تلوزیون که حتی برای تهیه کننده های سینما هم شناخته شد نیست به دلیل نوع روابطش با برخی سیاسیون اصول گرا یکی از خرده مافیاهایی ست که هر گاه کسی بر وفق مرادش عمل نکند از روابط خویش برای حذف وی بهره میبرد.

من چندی پیش طرح سریالی با عنوان نفوذی ها در اختیار وی قرار داده که متاسفانه به دلایلی در به سرانجام رساندن وی به نتیجه نرسیدیم.من به طبع خواستار عدم پیگیری طرح و ارایه ی آن به صدا وسیما شدم که این امر موجبات ناراحتی وی را رقم زد و نامبرده زبان به تهدید گشود. او به صراحت تهدید نمود که نمی گذارد من هیج فیلمی بسازم. آیا واقعا وی تا این اندازه قدرت دارد که جلوی فیلمسازی یک فیلمساز را بگیرد؟ طبق وویس هایی که ایشان به واتساپ من ارسال نموده و در گوشی ام موجود است از من خواسته تا برای همیشه قید فیلمسازی را بزنم.

مگر سازمان سینمایی به تهیه کننده هایش چقدر قدرت و اختیار می دهد که مانع ورود فیلمسازان جدید به این عرصه شوند. اگر معنی این کار وجود مافیا در کشور نیست پس چه معنی دارد؟

آیا با این اوصاف همچنان مدیران سازمان سینمایی می توانند ادعا کنند که در سینمای ایران مافیا نداریم. وقتی علیرضا جاپلقی که نه کار قابل توجهی در تلوزیون و سینما تولید کرده و نه از سواد لازم سینمایی برخوردار است خود را در قالب یک مافیا می بیند دیگر تکلیف سایر تهیه کننده ها که اسم و رسمی دارند مشخص است.

چرا باید سیستم معیوب سازمان سینمایی به چنین افرادی قدرت جولان و میدان تازی دهد. آیا اینگونه می خواهیم فرهنگمان را به سایر بلاد صادر نماییم. تا کی باید فیلمسازان جوان به دلیل احقاق حق خود، از سوی امثال جاپلقی ها مورد تهدید قرار گرفته و از ورود به سینما محروم شوند. تعداد فیلمسازان مستعدی که آماده حضور به سینمای حرفه ای هستند کم نیستند که مافیاهای خرد و کلان به انحای مختلف مانع حضورشان می شوند.

آیا زمان آن نرسیده تا برای جاپلقی ها تمهیداتی اندیشیده شود و به خودسری های آنان پایان داده شود و بستر ورود فیلمسازان جوان و مستعد به سینما مهیا گردد.

امیدوارم روزی فرا رسد که امثال جاپلقی ها به جای مافیا بودن به ورود جوانان فیلمساز به سینما کمک کنند و یا حداقل سازمان سینمایی جلوی نفوذ و مداخله ی آنها را در روند تولید فیلم بگیرد.

سلطانعلی عابدی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.