انتقال آب دریای عمان بهمن‌ماه آغاز می‌شود - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : مجری طرح مطالعات نمک‌زدایی و انتقال آب از آغاز عملیات انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرقی کشور در بهمن امسال خبر داد.

علی عبدالهی گفت: طرح انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرقی کشور شامل سیستان و بلوچستان، خراسان‌جنوبی و خراسان‌رضوی با هدف تامین آب مورد نیاز شرب و صنعت اکنون به یک ضرورت جدی و اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است.
او  ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده طول خط انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور که مبداش دریای عمان و مقصد نهایی آن خراسان رضوی است هزار و ۶۰۰ کیلومتر پیش‌بینی شد و آب انتقالی آن فقط به مصرف آشامیدن و صنعت خواهد رسید.
مجری این طرح هزینه اجرای  این طرح را  ۳.۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: سالانه دو میلیارد مترمکعب آب از دریای عمان برای نمک‌زدایی و تصفیه برداشت می‌شود.
عبدالهی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده برای تصفیه و نمک‌زدایی آب مورد نیاز باید سه برابر حجم آن آب از دریا برداشت شود لذا دوسوم آب برداشتی دوباره به دریا برمی‌گردد.
او افزود: پروژه تصفیه و نمک‌زدایی و انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور از این لحاظ نخستین طرح در منطقه دریای عمان و خلیج‌فارس محسوب نمی‌شود اما به لحاظ طول خط انتقال نخستین طرح در منطقه است./ ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.