آغاز مرمت آرامگاه امیر یعقوب لیث صفاری در دزفول+تصاویر - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : پیرو بازدید علاقمندان و فرهنگ دوستان سیستانی از آرامگاه شهریار ایران زمین یعقوب لیث صفاری در دزفول که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان و انجمن میراث فرهنگی شهرستان #زابل در تاریخ ۱۳۹۵ و پیگیری‌های صورت گرفته کار مرمت آرامگاه امیر #یعقوب_لیث آغاز شده است.

رضا کیخواه آریا رییس میراث فرهنگی زابل درگفت و گو با نی زار با بیان این مطلب بیان داشت : در سال ۱۳۹۵ اعضای انجمن میراث فرهنگی شهرستان #زابل بازدیدی از آرامگاه یعقوب لیث داشتند که متاسفانه آرامگاه این مرد بزرگ تاریخ ایران در شرایط مناسبی قرار نداشت.

رییس میراث فرهنگی شهرستان زابل در ادامه گفت : در این بازدید موافقتی با مسئولین میراث فرهنگی استان خوزستان صورت گرفته و بنا گردید کار بهسازی و مرمت آرامگاه یعقوب لیث آغاز گردد که خوشبختانه این امر محقق گردیده و کار مرمت این بنای ارزشمند شروع شده است.

همچنین رییس میراث فرهنگی دزفول در این باره اظهار داشت : سال گذشته با دریافت اعتبارات استانی ۸ پروژه اجرایی و ۴ پروژه مطالعاتی ازجمله مرمت و بهسازی پل قدیم و خانه های تاریخی و ثبت ملی سوزنگر ، زرگر ، صنیعی و طلوعی توسط اداره میراث فرهنگی دزفول اجرا شد.

آریایی نیا افزود : برای سال جاری نیز باپیگیری های متعدد موفق به تصویب و تخصیص اعتبار استانی برای مرمت، مقاوم سازی و بهسازی ۸ اثر و بنای ارزشمند تاریخی در دزفول شدیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول تصریح کرد:این ۸ پروژه شامل مقاوم سازی و مرمت خانه های تاریخی دارابی ، پای زراعت و جوکار ، مرمت دوپایه آسیب دیده از پل باستانی ، مرمت بخشی از آسیاب های آبی ، مرمت مسجد شاه رکن الدین، کاوش درمحوطه باستانی جندی شاپور و مرمت بخشی از آرامگاه یعقوب لیث صفاری هستند که قرارداد مرمت و بهسازی این آثار منعقد شده و در دستور کار اداره میراث فرهنگی دزفول قرار گرفته اند.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.