وزارت امور خارجه پیگیر حقآبه سیستان است/تلاش وزارت نیرو برای تامین آب پایدار سیستان و بلوچستان/ساخت مزرعه ۵۰ مگاواتی در میل نادر - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

وزیر نیرو در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه مسئول از طریق کانال های دیپلماتیک پیگیر حقآبه سیستان از رودخانه هیرمند است.

رضا اردکانیان اظهار داشت: وزارت نیرو در رابطه با حقآبه رودخانه هیرمند به وظایف خود عمل خواهد کرد.

وی بیان کرد: امیدواریم برادران ما در کشور همسایه (افغانستان) نیز با درک شرایط موجود به معاهده سال ۱۳۵۱ عمل کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: هرچند در منطقه سال خشکی را تجربه می کنیم اما افغانستان برابر با معاهده به همان نسبت خشکی حقابه ما را باید تامین کند.

اردکانیان ادامه داد: عمل کردن به معاهده راه را برای همکاری های همه جانبه در زمینه های مختلف باز نگه می دارد.

وی در رابطه با برنامه های وزارت نیرو برای انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان گفت: ما تلاش داریم طرح تامین آب پایدار برای این استان را تنظیم کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: در این طرح همه راهکارهای ممکن در میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته می شود.

اردکانیان تصریح کرد: استفاده از آب های شور دریاهای آزاد برای تامین آب آشامیدنی سیستان و بلوچستان نیز مد نظر وزارت نیرو است.

وی در رابطه با برنامه های وزارت نیرو برای استفاده از انرژی های نو در منطقه سیستان گفت که این وزارتخانه برنامه های خوبی برای تولید انرژی های تجدید پذیر در این منطقه دارد که در حال پیگیری است.

وزیر نیرو با بیان اینکه یک مزرعه ۵۰ مگاواتی در میل نادر ساخته می شود، گفت که نشست های زیادی در این رابطه برگزار و برنامه آغاز بکار آن نیز تدوین شده است.

اردکانیان همچنین میزان بهره مندی روستاییان سیستان از آب آشامیدنی را ۷۹ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: این میزان بهره مندی در مقایسه با شاخص ۷۴ درصدی کشوری دلگرم کننده است.
منبع: ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.