سیستان و بلوچستان در اولویت طرح بزرگ انتقال آب دریای عمان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

به گزارش نی زار، طرح انتقال آب از دریای عمان که پیش از این نیز قرار بود در برخی مناطق کشور اجرا شود، این بار برای استان سیستان و بلوچستان به دلیل مجاورت این استان با دریا در اولویت قرار گرفته است.

کمبود آب و به تبع آن خشکسالی در چند سال گذشته به دلیل عوامل محیطی و سیاسی از جمله خشک شدن دریاچه هیرمند دامن یکی از بزرگ ترین استان های کشور را فرا گرفته است. موضوعی که طراحان آن در مقدمه و دلایل توجیهی این طرح عنوان کرده اند.

در بخشی از دلایل توجیهی این طرح که به امضای ۴۳ نماینده مجلس رسیده، آمده است: عمده فعالیت اقتصادی و معیشتی مردم سیستان به غلط بر مبنای کشاورزی بنا شده و تنها منبع آب کشاورزی و شرب زاهدان و سیستان رودخانه هیرمند و آن هم وابسته به افغانستان بوده و این کشور نیز در این زمینه جوابگو نبوده و به یکی از چالش های جدی کشور تبدیل شده است.

همچنین در ادامه این دلایل، تاکید شده که یکی از راه های مؤثر تأمین آب در کنار سایر روش ها و به خصوص برای استان هایی که در حاشیه دریا قرار دارند، شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به مناطق مورد نیاز است (از جمله آب شرب زاهدان و زابل) و تجربه جهانی و منطقه ای نشان داده که از این روش می توان برای تأمین آب بهره جست.

در صورت تصویب ماده واحده این طرح، دولت مکلف است نسبت به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و شیرین کردن آن با اولویت شهرهای زاهدان و زابل اقدام کند.

بر اساس این طرح، بار مالی ناشی از اجرای این قانون در سال جاری از ردیف های شماره ۱۳۰۷۰۰۲۰۳۸ و ۱۳۰۷۰۰۲۱۰۴بودجه ۹۷ تأمین و در سال های آتی در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی می شود.

اداره کل اسناد و تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی پس از بررسی این طرح بر لزوم قانونگذاری برای استفاده از آب دریای عمان در این استان تاکید کرد.

در بخشی از این نظرات کارشناسی آمده است: با توجه به این که آب کشاورزی و شرب زاهدان و سیستان وابسته به رود هیرمند است و کشور افغانستان همکاری لازم را نمی کند و مناطق مذکور با چالش جدی مواجه هستند بنابراین جهت رفع این مشکل انتقال و شیرین کردن آب از دریای عمان به این مناطق مورد نیاز است، لذا قانونگذاری ضرورت دارد.

اداره کل اسناد و تنقیح قوانین مجلس همچنین ارائه این طرح را بر اساس ماده ۳۶ برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور عنوان و اعلام کرد: تامین آب شرب مناطق جنوب کشور باید از طریق حداقل ٣٠ درصد توسط دولت و ٧٠درصد از طریق انتقال فناوری به داخل کشور و مدیریت انتقال فناوری از طریق جهاد دانشگاهی، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان انجام شود./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.