محیط زیست زابل در مسیر استقلال - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار: نیره پورملائی روز یکشنبه در آیین گرامیداشت روز جهانی تالاب ها که در سالن اجتماعات محیط زیست زابل با حضور فرمانداران هامون و نیمروز، معاون فرماندار زابل، رئیس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، شماری از خبرنگاران و فعالان اجتماعی برگزار شد اظهار داشت: بین ۵۴ تا ۵٧درصد تالاب های کل دنیا دچار تخریب شده اند و اینها مدیریت بهینه را می طلبد.

پورملایی با اشاره به اینکه اگر آب وارد تالاب شود، و حتی یک هفته هم باشد به معنای هدررفت آب نیست اظهار داشت: حق آبه زیست محیطی تالاب بین المللی هامون از چاه نیمه ها، یک تفاهم نامه میان سازمان آب منطقه ای سیستان و بلوچستان و محیط زیست است درست است که این میزان آب، اگر کارکردهای طبیعی را احیا نکند، اما باعث رشد پوشش گیاهی و در کنار آن موجب تثبیت خاک شده و می تواند خیلی موثر باشد بنابراین این موضوع که آب در داخل تالاب هدر میرود درست نیست.

ایشان افزود: ۹۲ درصد حوزه آبگیر تالاب بین المللی هامون در کشور افغانستان است و تنها ۱۰ درصد حوزه آبگیر این تالاب در اختیار ایران است.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به مرگ و میر ماهی‌ ها در تالاب هامون اظهار داشت زمانی که آب و اکسیژن در تالاب کاهش چشم گیری پیدا می کند ما شاهد مرگ و میر ماهی و پرندگان هستیم و این ماهی ها ارزش غذایی ندارند، ولى با تدابیر زیادی که با همکاری اداره کل شیلات استان و محیط زیست دیده شد در حد امکان ماهی ها به استخرهای موجود در منطقه انتقال داده می شدند. خیلی جاها نمی‌توانیم کاری بکنیم، چون آب به اندازه کافی وجود ندارد. بنابراین مرگ و میر ماهی ها اتفاق می‌افتد. مرگ و میر پرندگان نیز به همین صورت، وقتی شرایط طبیعی در یک سیستم حاکم نباشد، مرگ و میر هم باید اتفاق بیفنتد، اگر اتفاق نیفتد در واقع غیر طبیعی است.

ایشان افزود:ما خواستار فعال شدن سمن های زیست محیطی در منطقه سیستان هستیم به دلیل اینکه این سمن ها با توجه به رسالت هایی که دارند می توانند در منطقه بسیار تاثیر گذار باشند

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در ادامه افزود اعتبار ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای احیای هامون در سال جاری مصوب شده است و تا کنون ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از این اعتبارات به صورت اسناد خزانه تخصیص داده شده است.

پور ملایی از پیشنهاد مستقل شدن ادارات محیط زیست شهرستان های چابهار و زابل از اداره کل محیط زیست این استان خبرداد و افزود هنوز به مرحله تصویب نرسیده است.

گزارش: مصطفی حمزه ای

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.