خیابان فردوسی زابل گرفتار مدیریت پروازی!/تعطیلی و کساد ۶ ماهه کسبه به دلیل اجرای ۲۵۰ متر طرح فاضلاب! - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : تعدادی ازساکنان خیابان فردوسی زابل ،خواستار پیگیری در خصوص عدم توجه مسئولین از جمله مدیرعامل آب و فاضلاب شهرستان زابل شدند .

به گزارش نی زار، بکی از ساکنین خیابان فردوسی گفت: چندماه است که آسایش را ازما گرفته اند و هر روز یک قسمت را تخریب می کنند .

اربابی ادامه داد: سالها قبل که فاضلاب دراین قسمت اجراشد به مسئول اجرای طرح گفتم که این کارشما عاقبتی نخواهد داشت چون همه می بینیم که اولاً لوله هایی که بکارمی برید ازظاهرشان پیداست که دوامی ندارند و ثانیاً آنطورکه عقل سلیم حکم می کند باید انشعابات فاضلاب شیب لازم را برای واردکردن فاضلاب به لوله اصلی داشته باشند نه اینکه ازسطح لوله اصلی بسیار پایینتر باشند،پس چگونه باید فاضلاب ازکوچه هابه لوله اصلی منتقل شود

وی ادامه داد: متاسفانه با پیگیریهایی که انجام دادیم ولی هیچگونه موفقیتی حاصل نشد تااینکه پس از چندسال متوجه شدند که عدم درست اجرا کردن فاضلاب،مشکلات زیادی برای مردم دراین قسمت بوجود آورده است که الان به این نتیجه رسیدندکه بایدفاضلاب را درست اجراکنند،که متاسفانه الان هم مشکلات زیادی را برای مردم و کسبه محل بوجود آورره اند .

ساعدی از کسبه این خیابان نیز دراین باره گفت: چندماه است که این خیابان که یکی ازخیابانهای اصلی شهر و درواقع می توان گفت که اصلی ترین خیابان می باشد فقط بخاطر تعویض فاضلاب آنهم ۲۵۰ متر، تخریب شده است .

وی ادامه داد: ما که شغل آزاد داریم و تمام زندگیمان ازاین راه میگذرد دراین مدت ضررهای بسیارزیادی کرده ایم چون مسیرترددمردم مسدود شده و کار و کاسبی ما هم واقعا کساد شده و هیچ کس هم جوابگوی این مشکل ایجادشده نیست .

یکی دیگر از ساکنین محل که خود از کسبه نیز بود گفت: در این مدت علاوه براینکه مرتبا باید گردوخاک تنفس میکردیم، اکثر اجناس مغازه نیز بخاطر اینکه کلا راه مسدود شده بود و کسی نمیتوانست ترد بکند فاسد و خراب شد و ضرر و زیان بسیاری رامتحمل شدیم .

کلبعلی ادامه داد: مگر یک فاضلاب کشی آنهم به طول ۲۵۰ متر چقدر زمان میبرد که باید اینگونه مردم را از کار و زندگی بزنند و کلی ضرروزیان به مردم وارد آورند و هیچکس هم پاسخگو نباشد .

یکی دیگر از کسبه حاضر در این خیابان که در حرفه آرایشگری بانوان مشغول به فعالیت است، با اعتراض شدید در این مورد گفت: اگر قرار باشد برای ۲۵۰ مترکه آب و فاضلاب میخواهد فاضلاب کشی کند ۶ ماه زندگی کل مردمی که دراین قسمت ساکنند مختل شود و همه کسبه ضرر کنند و نتوانند درب مغازه هایشان رابازکنند ،دلمان خوش که کاسبی میکنیم .

وی ادامه داد: ۶ ماه درب مغازه بخاطراین طرح فاضلاب بسته بوده و ما بایدکرایه را پرداخت میکردیم،اکنون هم که کارتمام شده، خیابان همینطوری به حال خودش رهاشده و ماباید هنوز گردوخاک تنفس کنیم هیچکس هم بفکرنیست.

اویسی،کشته گر، کریم کشته، شهرکی، هاشمی، نورا، گنجعلی، سارانی،کیخا،وفایی و تعدادی دیگرازساکنین این خیابان ضمن گلایمندی شدید از مسئولین آب وفاضلاب درخصوص بطول انجامیدن طرح فاضلاب خیابان فردوسی، و رهاکردن کار و عدم زیرسازی لازم برای انجام آسفالت،خواستار پیگیری مجدانه مسئولین دراین خصوص و برخورد با افرادی که باسهل انگاری باعث حیف و میل شدن بیت المال مسلمین می شوند، شدند .

بر این اساس، طی چندبار مصاحبه با رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان زابل، وی در ابتدا در شهریورماه ۹۶ از نبود اعتبار برای اجرای به موقع طرح فاضلاب کشی خیابان فردوسی ابراز نگرانی کرد و پس از آن بابیان اینکه درحال پیگیری و رفع مشکل اعتبار هستیم ابراز امیدواری کرد که موضوع فاضلاب کشی خیابان فردوسی حدفاصل سعدی تا هیرمند که ۲۵۰متر می باشد بلافاصله پس از تأمین اعتبار پیگیری و تا نیمه دوم مهرماه حل خواهد شد .

سرابندی همچنین مدتی بعد از انجام اولین مصاحبه باخبرنگارخبرگزاری ایسنا،در مهرماه ۹۶، بابیان اینکه ۲۵۰ متری که به پیمانکارسپرده شده باید براساس صبر و حوصله و درست اجرا شود افزود: تمام تلاش براین است تا این کار بدرستی انجام شود و توقع نباید براین باشد تا این کار بسرعت و بدون انجام کار کارشناسی لازم صورت پذیرد .

وی در آبانماه ۹۶ نیزضمن اعلام خبر اتمام پروژه فاضلاب کشی ضلع شرقی خیابان فردوسی از تقاطع خیابان سعدی تا خیابان هیرمند، از تحویل این قسمت به شهرداری برای انجام کارهای مربوط به آسفالت خبرداد و افزود: تمامی کارهای مربوط به فاضلاب کشی و طرح نوسازی لوله کشی آب این محدوده به پایان رسیده و تحویل شهرداری گردیده است .

رئیس اداره آب وفاضلاب زابل در آخرین مصاحبه با ایسنا درتاریخ ۲۷ آذرماه ۹۶ گفت: امروزصورتجلسه تحویل خیابان فردوسی یعنی حدفاصل خیابان سعدی تا هیرمند تحویل شهرداری شد و ادامه کار برعهده شهرداری می باشد .

در ادامه، پس از صحبتهای رئیس اداره آب و فاضلاب و به جهت اینکه در مشاهدات میدانی صورت گرفته عملاً چیزی مبنی براینکه کارفاضلاب کشی به اتمام رسیده باشد و ازطرفی تحویل و تحولی در این زمینه باشهرداری صورت پذیرفته باشد معلوم نمیشد به سراغ شهردار زابل رفتیم تا در این خصوص نیز نظرات وی را جویا شوم .

شهردار زابل گفت: متأسفانه تا کنون هیچگونه صورتجلسه ای به ما تحویل نشده واین کار ایرادات زیادی دارد و باید تا لایه آسفالت زیرسازی لازم را آماده کنند و تحویل شهرداری بدهنداین براساس قراردادی بوده که قبلاً با اداره آب و فاضلاب انجام شده و اگراکنون رئیس آب و فاضلاب مدعی تحویل این قسمت شده است ازوی بخواهید تا صورتجلسه راتحویل بدهد .

نوری در ادامه گفت: تمام آن قسمت لجن بسته شده و ازطرفی بجای آنکه لجن رامنتقل نماید و خاک خشک راجایگزین آن نماید، دوباره همان لجن را به حفره بازگردانده اند و مشاهده می کنید که مسیر بصورت جمجمه ای شده و اگر بخواهیم شن ریزی کنیم مثل خیابان شهید باقری فرو خواهد رفت و مشکلات دیگری برای مردم بوجود می آورد .

وی درپاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی براینکه با این اوصاف، تکلیف ساکنین خیابان فردوسی چه خواهد بود؟ افزود: طی نامه ای به فرماندار زابل، از ایشان خواستیم که وضعیت آب و فاضلاب را تعیین تکلیف و مشخص کند؛ چون این گونه نمی شود که آب و فاضلاب شهر را خراب کند و همانطور رها کند تا شهرداری باز اقدام به درست کردن آن بکند .

شهردار زابل همچنین باگلایمندی از بی مهری اداره آب و فاضلاب درخصوص رعایت نکردن تعهدات، گفت: روزی که آب و فاضلاب قسمت مورد نظر را تحویل گرفته بسیار مرتب و منظم بوده اما الان متاسفانه کلابهم ریخته رها کرده به گونه ای که فاضلاب داخل جوب رها شده وبدون توجه با این امرکارش را تعطیل کرده و رفته است که بعدازدیدن این موضوع مجبور شدیم تابه همکاران اعلام کنیم که جوبها را تمییز کنند .

نوری ادامه داد: درمورد خیابان فردوسی یعنی از حدفاصل خیابان سعدی تا خیابان هیرمند بدلیل اینکه فاضلاب دچارمشکل شده بود قرار براین شدتا آب و فاضلاب اقدام به رفع مشکل نماید و ماهم خسارتی از آنهابابت تخریب (به شرط اینکه کار را درست انجام دهند و درست هم تحویل ما بدهند)، نگیریم اما متاسفانه نه تنها کار را درست و با موقع انجام ندادند و بیش از ۶ ماه بطول انجامید بلکه کار را بدون اینکه زیرسازی لازم را انجام بدهند رها کرده و رفته اند .

وی در ادامه گفت: ازسال ۱۳۹۴ تاکنون هرچقدرکه آب وفاضلاب درشهرحفاری کرده و باعث آسیب به آسفالت و تخریب آن شده یک ریال پرداخت نکرده و شهرداری با وجود مشکلات مالی که دارد باید قیرتهیه کند و حفاری های آب و فاضلاب را درست کند .

شهردار زابل درپاسخ به این سئوال که تکلیف طلب شهرداری از آب و فاضلاب چه خواهدشد،گفت: تمام موارد طی لیستی تنظیم شده و اگر این اداره بدهیهای خود را پرداخت کرد که هیچ، در غیر اینصورت با مطرح شدن درکمیسیون ۷۷ ،به دایره اجراعیات فرستاده می شود تا در اولین فرصت درمورد آن اقدام قانونی صورت گیرد و ازطریق برنامه و بودجه پس از جلوگیری از اعتبارات آنها،بدهی ماوصول می شود .

نوری ضمن نگرانی از اینکه متاسفانه بخش اعظم شبکه فاضلابی شهر زابل ازلوله های ” آزبست ” استفاده شده،گفت: بدلیل گازی که فاضلاب بوجودمی آورد این لوله ها فرسوده می شود و اگرچاره ای برای این موضوع نشود،میتواندمشکلات خطرناک زیست محیطی را بوجود بیاورد .

وی ادامه داد: نگرانی ما از این است که درصورت آمدن باران، با این وضع کنونی شبکه فاضلاب چگونه باید آبها ازسطح معابر جمع آوری شود .

باوجود پیگیریهای مستمر، همچنان بعدازگذشت نزدیک به ۶ ماه از تخریب آسفالت و خیابان برای فاضلاب کشی، هنوز این محدوده که درحدود ۲۵۰ متر می باشد، نه زیرسازی مناسب صورت گرفته و نه آسفالت شده است که براساس توضیحات رئیس اداره آب و فاضلاب و پاسخهای شهردار زابل به راحتی میتوان ادعا کرد که قصور در این زمینه باچه کسی بوده است و قضاوت بامردم!!!/ایسنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.