هنرمند برجسته سیستانی درگذشت! - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : ابراهیم حدیدی معروف به گل آقا از هنرمندان برجسته موسیقی استان و سرنا نواز و سازنده ساز سیستانی پس از ١۵روز کما دیروز صبح در بیمارستان زابل درگذشت.


ابراهیم حدیدی متولد ١٣٣۶از روستای دهنوی از توابع شهرستان زهک می باشد. چندین نسل از خاندانش سردمداران موسیقی سیستان بوده اند. ایشان علاوه بر مهارت بسیار بالا در نواختن گوشه ها و ملودی های اصیل سیستانی با ساز سرنا در ساخت انواع سازهای محلی هم چون: دهل، رباب، قیچک، سرنا و…. مهارت داشت. او در کارگاه کوچک خود در خانه با کمک پسرانش که همه نوازنده هستند به ساخت ساز می پرداخت.
او آخرین فرزند خانواده بود که بعد از فوت ١٠برادرش برای پدر و مادر آنقدر عزیز می شود که پدر او را (گل آقا) می نامد و تا کنون هم به این نام شهرت داشت.
آخرین نسل ایشان نوه اش یاسین حدیدی با سن ١٢ سالگی با مهارت تمام ساز رباب را می نوازد. گل آقا می گفت حیف است که خانواده و فرزندان من به جز موسیقی به کار دیگری بپردازند و من تمام تلاشم را می کنم تا تمام اعضای خانواده ام هنرمند. موسیقی شوند.
آخرین اثر او آلبوم موسیقی به نام (سرچک) می باشد. که به همت انجمن موسیقی استان تولید شده است. در این اثر ملودی های یک مراسم عروسی از ابتدا تا آخرین مرحله ی آن مراسم ضبط شده است که اثری کاملا پژوهشی در حوزه موسیقی سیستان به شمار می رود.
گل آقا هنرمندی متعهد بود که عمری را با سربلندی، عزت نفس و تعهد به هنرش، فرهنگش و خانواده اش زندگی کرد، از دست دادن سرمایه هایی چون ایشان برای جامعه فرهنگ و هنر بسیار سخت است.
لذا درگذشت این بزرگ مرد موسیقی و چهره ماندگار موسیقی استان را به خانواده و جامعه ی فرهنگ و هنر استان و همچنین هنرمندان موسیقی کشور تسلیت عرض می کنم. روحش
 شاد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.