گزارش عملکرد ۴ ساله مهندس اعلایی در آبفا زابل - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : گزارش عملکرد مهندس اعلایی مدیرعامل پیشین آبفا زابل در طول ۴ سال خدمت در این مجموعه را در ادامه می خوانید.

خدا را شاکرم که فرصتی برای خدمت به همشهریانم و مردمی را داد که اگر کاری از سر وظیفه انجام دادیم حمایت و همراهی و قدردانی از سر لطف را تمام و کمال داشتند.
گزارش چهار سال دوره مدیریت اینجانب بعنوان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب زابل، ضمن تشکر از تلاش بی وقفه همکارانم که تحولاتی را در بخشهای مختلف رقم زدند, نکات برجسته خدمات و عملکرد را به شرح ذیل باستحضار می رسد.

۱ نوآوری و استفاده از تکنولوژی و علوم نوین در شرکت آب و فاضلاب زابل
الف- شبیه سازی و تحلیل شبکه آب شهر زابل با استفاده از نرم افزار بعنوان پایان نامه کارشناسی ارشد اینجانب که امکان بررسی شبکه و بهبود شرایط را میسر و نتیجه آن کاهش اتفاقات و هدر رفت آب شد.
ب- نوآوری و خودکفایی در ساخت درب منهول بتنی در شرایطی که بدلیل تنگنای مالی امکان خرید مهیا نبوده و بیش از ۴۰۰ مورد گزارش سرقت درب منهول وجود داشت. ضمن استقبال و تایید مدیرعامل وقت دستور اجرای مشابه در سایر شهرهای استان صادر گردید.
ج- ساخت دستگاه ویدیومتری برای تهیه عکس و فیلم از داخل شبکه فاضلاب توسط از نیروهای جوان شرکت آب و فاضلاب زابل و با هزینه کمتر از یک درصد با انطباق شرایط خاص شبکه فاضلاب شهر زابل که امکان بهره گیری از دستگاه های مشابه را نمی داد و علاوه بر این بدلیل قیمت بالای نمونه های دستگاه مذکور در بازار و تنگناهای مالی امکان خرید این دستگاه میسر نبود. این دستگاه بعنوان یک نوآوری در سومین کنفرانس بین المللی نوآوری در مهندسی صنایع و مکانیک در تهران بعنوان طرح برتر پذیرفته شد. علاوه بر آن در اولین کنگره مهندسی آب و فاضلاب در دانشگاه تهران بعنوان طرح برتر حایز دریافت تندیس و لوح برتر و مورد توجه و عنایت ویژه اساتید دانشگاه تهران قرار گرفت.
د- طراحی و شروع به ساخت دستگاه ودیومتری عنکبوتی توسط نیروهای جوان شرکت آب و باضلاب زابل که کاملا ابتکاری بوده و نمونه خارجی و داخلی از این دستگاه وجود ندارد که در حال حاضر ضمن نهیه لوازم و ابزار در مراحل پایانی ساخت را طی میکند و در صورت ادامه حمایت و اتمام ساخت میتواند در سطح کشوری و بین المللی بدرخشد.

۲ تحول در بهره برداری از شبکه آب و فاضلاب در راستای خدمات دهی بهتر به مردم:

بخش فاضلاب:
الف- اصلاح زیرساخت بهره برداری از شبکه فاضلاب با افزایش ظرفیت ایستگاههای پمپاژ و خرید ماشین آلات جدید و تعمیر ماشین آلات موجود
ب- راه اندازی لایروبی شبکه فاضلاب بصورت یک اکیپ شبانه و دو اکیپ روزانه
ج- راه اندازی اکیپ هم سطح سازی درب منهولهای فاضلاب
د- واگذاری بهره برداری شبکه فاضلاب به بخش خصوصی در راستای اجرایی کردن اصل ۴۴ قانون اساسی
ر- اجرای خطوط فاضلاب و مقدمات امکان بهره برداری از شبکه فاضلاب محله های اسلام آباد و حسین آباد از محل منابع داخلی شرکت آب و فاضلاب زابل
ز- طراحی و تغییر در خروجی ایستگاه های پمپاژ با لوله گذلری و انتقال فاضلاب به نقاط عمیق تر با قطر بیشتر شبکه فاضلاب که منجر به حل مشکل بالا زدگی فاضلاب در منطقه سام و ژیانی پس از چندین سال مشکل بصورت کامل حل شد.

بخش آب:
الف- ایجاد ارتباط هیدرولیکی دو زون شرقی و غربی جهت هم فشار کردن دو زون که منجر به کاهش اتفاقات و کاهش هدر رفت آب و بهبود خدمات رسانی به مشترکین شد
ب- بهره مندی زون شرقی شهر زابل از آب تصفیه با بهره گیری از خط انتقال ۵۰۰ آزبست و نصب دو مورد پمپ
ج- مقدمات اجرا و به بهره برداری رساندن بیش از پنجاه کیلومتر از شبکه آب شهر زابل
د- تجهیز و راه اندازی کارگاه تعمیر پمپهای افقی و شناور و لجن کش که این امر ضمن کاهش هزینه در تعمیرات میتواند کلاس آموزشی در جهت بالابردن توان فنی نیروها باشد.

دفتر فنی:
راه اندازی دفتر فنی شرکت آب و فاضلاب زابل جهت نظارت بر طرح های عمرانی شامل احداث و تکمیل تصفیه خانه و خطوط انتقال مخازن ایستگاههای پمپاژ شهرهای سیستان و همچنین پروژه های اصلاح و توسعه آب و فاضلاب شهرهای سیستان

۳ تغییر نگرش و تحول در حوزه منابع انسانی و پشتیبانی:

الف- اصلاح روشها و ساختارهای مالی منطبق بر صرفه جویی و سلامت اداری با بهره گیری از پاکدست ترین نیروهابعنوان کاپرداز و خرید مستقیم از کارخانجات تولیدی و حذف واسطه که با ایجاد رقابت منجر به کاهش قیمت خرید تا ۵۰ درصد در برخی موارد گردید.
ب- تعریف اجرای معیار کار و تلاش و خدمت رسانی در ارتقای نیروها و جایگاه اداری که منجر به شکوفایی و ظهور پتانسیلهایی در شرکت و تحول در جایگاههای بکارگیری این نیروها گردید
ج- بهبود خدمات رفاهی و ایجاد نشاط در همکاران با تهیه بلیط نیم بها استخر، سینما، رستوران و تجهیز و راه اندازی باشگاه ورزشی پس از اخذ مجوز از هیات مدیره شرکت
د- بهبود فضای مهمانسرا با اجرای نما و افزایش تجهیزات
ر- جابجایی واحد ۱۲۲ و نیروهای بخش آب و فاضلاب در جهت تمرکز نیروی انسانی و ماشین آلات در یک محل برای برنامه ریزی و کنترل مناسب تر نیروها
ز- بالابردن موجودی ا

نبار از مواد و ابزار مصرفی در جهت تسریع در خدمات رسانی

۴ تحول در خدمات مشترکین و درآمد:

الف- تعریف و تدوین قوانین در خدمات مشترکین و درآمد جهت جلوگیری از برخورد سلقیه ایی
ب- افزایش درآمد تقریبا ۱۸۵ درصدی در پنج ماهه ابتدای سال جاری حاصل از تلاش همکاران و رفع تبعیض و اجرای قوانین یکسان

۵ فعالیتهای فرهنگی و عقیدتی:

الف- با توجه به اهمیت تاثیر معنویت در روح و روان و اخلاق و رفتار همکاران، فراهم نمودن مقدمات اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، زیارت عاشورا و عزا داری صرف غذای نذری هر صبح در دهه عاشورا، ختم قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان از اقدامات انجام شده بود.
ب- از آنجاییکه بازخورد اقدامات و طرح انتقادات و پیشنهادات و رفع مشکلات مردم از مهمترین ضروریات مدیریت می باشد در همین جهت باز بودن درب اتاق کار و پاسخگویی مستمر و بدون واسطه همه روزه به عموم مردم و ارتباط همیشگی با اصحاب رسانه در دستور کار قرار داشت.

 

دعای سی و سوم صحیفه سجادیه:
وَ اخْتِمْ لَنَا بِالَّتِی هِیَ أَحْمَدُ عَاقِبَهً، وَ أَکْرَمُ مَصِیراً، إِنَّکَ تُفِیدُ الْکَرِیمَهَ، وَ تُعْطِی الْجَسِیمَهَ، وَ تَفْعَلُ مَا تُرِیدُ، وَ أَنْتَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیر.
کار ما را به آن سرانجام که نیک‌تر است و آن فرجام که پسندیده‌تر، پایان ده؛ زیرا تو نفیس‌ترین چیزها را می‌بخشی، و بخشش‌های بزرگ می‌دهی، و هر چه بخواهی همان می‌کنی، و تو بر هر کار تونایی.

 

پی نوشت یک- کلیه موارد مذکور بجز وظایف ذاتی شرکت در خدمات روزمره بخشهای مختلف آب و فاضلاب و مواردی است که برای اولین بار در طی مدت مدیریت پایه گذاری و اجرایی شده است.
پینوشت دو- بدلیل اینکه از حوصله خواننده خارج نشود مطالب بصورت مختصر و تیتروار ارایه شده و از بیات جزییات خودداری شده است و در صورت تشریح موارد این متن تبدیل به یک کتابچه میشد. در صورت نیاز برای یافتن توضیحات بیشتر از عملکرد به وب سایت آب و فاضلاب زابل مراجعه نمایید.