یکصد و ۸۷ هزار و ۲۷۹ نفرساعت آموزشهای مهارتی در سکونتگاه های غیر رسمی زاهدان در ۵ ماهه نخست سال - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : در ۵ ماهه اول سالجاری یک صدو ۸۷ هزار و ۲۷۹ نفرساعت آموزشهای مهارتی در سکونتگاه های غیر رسمی زاهدان آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای ارایه شد .

همزمان با فرا رسیدن هفته دولت مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان از ارائه یک صد و ۸۷ هزار و ۲۷۹ نفرساعت آموزشهای مهارتی به ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی زاهدان در ۵ ماهه سالجاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان ؛ محمد جهانتیغی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با اعلام این خبر گفت : در راستای توان افزایی مهارتی ساکنان حاشیه شهرهای استان یک صد و ۸۷ هزار و ۲۷۹ نفرساعت آموزشهای مهارتی معادل یک هزار و ۳۶۲نفر دوره آموزشی در این مناطق به متقاضیان ارائه شد که از این تعداد ۷۱ نفر مرد و یک هزار و ۲۹۱نفر آن زن بوده اند و که این مهم گویای آن است که استقبال بانوان از آموزشهای مهارتی بیشتر از آقایان بوده است .
جهانتیغی افزود : رشته های ارائه شده در این مناطق بر مبنای ظرفیت منطقه ، شناخت سلیقه خریدار و امکانات در دسترس ساکنان آن شامل مانتو دوز، خیاط لباسهای سنتی بلوچ ، تولید کننده خانگی اسانس و عرقیات گیاهی ، پرورش جوجه بومی، تمیرکار آبگرمکن های دیواری ، نصب و سیم کشی تجهیزات مدارهای الکتریکی ساختمان ، تعویض کار روغن خودروهای سبک و …است .
وی تصریح کرد : آموزش مهارت و فنی و حرفه‌ای می تواند در رشد اقتصادی و تولیدات ملی ، گسترش آموزشهای عدالت محور، افزاش بهره‌وری و تولید، کاهش هزینه‌های تولید، رفاه اجتماعی و امید به زندگی در جوانان راهگشا باشد.
جهانتیغی چالش پیش روی ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای را فقدان امکانات کارگاهی در حاشیه شهرها عنوان کرد و گفت : به دلیل فقدان امکانات کارگاهی ارائه آموزشهای مهارتی در حاشیه شهر ها با همکاری مساجد و تیم های سیار مربیان ما صورت می گیرد .

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان خاطر نشان کرد: ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی عموما افراد فاقد مهارت و هستند که بعضا از روستاها به دلیل خشکسالی های پی درپی وبایر شدن زمینهای کشاورزی به شهرها مهاجرت کرده اند لذا ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای به آنها در واقع نوعی پرورش کارآفرین است ، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و دانش فنی ، قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند .

جهانتیغی ادامه داد : ارائه آموزشهای مهارتی در حاشیه شهرها از تاثیرگذاری اقتصادی- اجتماعی مهمی برخوردار است چرا که معرف نوع مهمی از سرمایه گذاری در منابع انسانی است و با فراهم کردن زمینه های ارتقای دانش و تغییرنگرش ، مهارتهای مورد نیاز بازار کار و اشتغال را فراهم می کند .
وی اظهارداشت : وضعیت اشتغال درکشور در حال حاضر نیازمند جنبش کارآفرینی و مهارت است و فنی و حرفه‌ای با آموزشهای مهارت محور خود می تواند آغازگر این جنبش بوده و در رشد اقتصادی عدالت محور، افزاش بهره‌وری و تولید، کاهش هزینه‌های تولیدو رفاه اجتماعی برای جوانان راهگشا باشد .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.