با تعامل و همدلی می‌توان به اثرگذاری متناسب با واقعیت موجود در جامعه دست پیدا کرد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : نشست کمیسیون نظارت و ارزشیابی شورای اسلامی شهر به منظور بررسی مشکلات امنیتی، انتظامی محله‌های شیرآباد، همت‌آباد و حومه با حضور رئیس کمیسیون نظارت و ارزشیابی و تنی چند از اعضای شورای اسلامی شهر، فرمانده نیروی انتظامی زاهدان، رئیس کلانتری ۱۳، شهردار منطقه ۴ و تعدادی از شورایاران و معتمدان محله‌های مذکور برگزار و بر رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم این محلات تاکید شد.

به گزارش نی زار ؛ در این نشست ابتدا عبدالناصر گرگیچ عضو شورای اسلامی شهر با اشاره به بازدیدی که هفته‌ی قبل از کلانتری‌های سطح منطقه صورت پذیرفته بود گفت: طی این بازدید خوشبختانه نحوه‌ی تکریم ارباب رجوع و خدمات دهی به شهروندان در کلانتری‌های مورد نظر به خوبی انجام می‌گیرد و ما شاهد برخوردهای شایسته‌ی ماموران نیروی انتظامی با مردم بودیم که جا دارد از زحمات این عزیزان تقدیر شود.

وی گفت: در برخی از نقاط از جمله بلوار کلاته کامبوزیا به لحاظ امنیتی مشکلاتی وجود دارد که می‌توان به حضور ارازل و اوباش در ساعات پایانی شب اشاره کرد که موجبات ناراحتی شهروندان این منطقه را فراهم کرده است و ما امیدواریم با همکاری عزیزان نیروی انتظامی و کمک شورایاران و ریش سفیدان و خود مردم بتوانیم این دغدغه را برطرف کنیم.

وی افزود: در جهت رفع مسائل امنیتی و با پیگیری شورای اسلامی شهر معبر واقع در خیابان آزادی ۳۸ که به صورت خرابه‌ای جهت تجمع افراد ولگرد تبدیل شده بود بازگشایی گردید و با جدیت به دنبال آسفالت آن نیز هستیم.

عبدالناصر نارویی عضو شورای اسلامی شهر نیز در این نشست ضمن تقدیر از زحمات پرسنل نیروی انتظامی، حضور فرمانده نیروی انتظامی زاهدان را در این جمع نوید بخش تحقق تعهدات و اهداف از پیش تعیین شده دانست گفت: امنیت پایه و اساس توسعه در هر منطقه محسوب می‌شود که این موضوع در زاهدان باید به خوبی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا باید بدانیم که این امنیت را برای چه کسانی می‌خواهیم و باید به این نکته توجه کرد که امنیت ایجاد شده برای مردم در برخی موارد حاشیه‌ی امنیت را برای مجرمان نیز بوجود خواهد آورد که بایستی به این موضوع به صورت جدی توجه کرد.

وی تعامل بین مردم و نیروی انتظامی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: همکاری مردم و نیروی انتظامی مهم‌ترین عامل در ایجاد امنیت منطقه محسوب می‌شود کما اینکه ما می‌بینیم در مناطقی از استان و شهر زاهدان بدون وجود هیچگونه عامل امنیتی و به برکت تعامل بین مردم و ریش سفیدان با نیروی انتظامی امنیت خوبی در آنجا حکمفرماست.

وی تصریح کرد: مردم باید پای کار بیایند و با مسئولین نیروی انتظامی و ریش سفیدان و معتمدین ارتباط داشته باشند و بلعکس باید حواسمان جمع باشد که مسائل نا امنی و مشکلات موجود، توسط افراد معتمد و شناخته شده و سالم به مراجع ذیربط منعکس شود چرا که در برخی از موارد اطلاع‌رسانی نادرست نه تنها مشکلات را رفع نمی کند بلکه باعث ایجاد مشکلات جدیدتری می‌شود.

وی گفت: پاتوق‌ها و محل تجمع معتادان و افراد پرخطر را در سطح مناطق باید شناسایی و نسبت به پاکسازی این محلات اقدام شود ضمن اینکه باید برخوردی قاطعانه با ساقیان مواد مخدر در این اماکن صورت گیرد.

در ادامه فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زاهدان نیز ضمن ابراز خرسندی از همکاری شورای اسلامی شهر و معتمدین و ریش سفیدان محلات مختلف با نیروی انتظامی گفت: بسیاری از این مسائل و مشکلاتی که در این نشست مطرح شد همواره مورد توجه و جزء دغدغه‌های اصلی ما می‌باشد و همانند شما نگران این مسائل هستیم که باید به زودی مرتفع شوند.

سرهنگ عارف نژاد گفت: مناطقی مثل شیرآباد در گذشته کانون اصلی شهر زاهدان بودند و می‌بایست الان به عنوان قلب شهر  و جزء مراکز مهم تجاری و اقتصادی و فرهنگی باشند اما متاسفانه در حال حاضر به جز فقر و بیچارگی چیز دیگری در این منطقه مشاهده نمی‌شود.

وی با اشاره به نقشی که معتمدین و ریش سفیدان در راستای ایجاد امنیت مناطق می‌توانند ایفا کنند اشاره کرد و گفت: به کلانتریهای محلات مختلف از جمله کلانتری ۱۳ دستور دادیم تا هفته‌ای یک بار ارتباط مستقیمی با مردم داشته باشند و با برگزاری نشستهایی از طریق بسیج مسائل و مشکلات را بررسی کنند و برای اینکه این امر به بهترین نحو صورت پذیرد باید معتمدین و ریش سفیدان محلات مختلف به یاری کلانتریها بشتابند و همانند پل ارتباطی بین کلانتریها و عامه مردم عمل کنند.

وی تصریح کرد: فلسفه وجود ما بودن در بین مردم است در واقع کلانتریها مال مردم  و به عنوان خانه‌ی آنها می‌باشند و اگر مردم نباشند وجود ما هم معنایی ندارد. ما خادم مردم هستیم و از عمق وجودمان با مردم در ارتباط هستیم و همینجا اعلام می‌کنم هر جا که افراد ضعیف حضور دارند و در مراجعه به کلانتریها نمی توانند از حقشان دفاع کنند این افراد را معرفی کنند و بنده با جدیت پیگیر حق و حقوقشان خواهم بود و این اجازه را نخواهیم داد که در حوزه‌ی استحفاظی ما به کسی ظلم شود.

وی بیان داشت: من مخالف این عقیده هستم که باید نیروهای انتظامی و حضور فیزیکی آنها در سطح شهر افزایش یابد بلکه اعتقاد دارم این نیروها باید کم و کمتر شوند در واقع می‌توان گفت زاهدان شهریست که امنیت آن بسیار بالاست و این امر از مقایسه میزان جرم و جنایت در سایر شهرها با زاهدان به اثبات می‌رسد و در همین راستا برنامه‌ریزی کردیم تا کیوسکهای پلیس را از سطح شهر جمع آوری کنند چرا که شهر امن نیازی به این کیوسکها ندارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: در مبحث جمع‌آوری و پاکسازی پاتوق‌ها ما در کمترین زمانن ممکن این کار را انجام خواهیم داد اما نکته اساسی اینست که نگهداری و حفظ منطقه بعد از پاکسازی بسیار مهم بوده و در این راستا نیاز به همکاری و مشارکت حداکثری مردم این مناطق داریم که در این مسیر وجود معتمدین و ریش سفیدان کمک شایانی را به ما خواهد کرد.

وی در مرود حضور افاغنه و مشکلاتی که برای مردم ایجاد می‌کنند سخنانی ایراد کرد و گفت: موضوع حضور افاغنه در شهر یکی از مسائل مهمی است که فکر ما را مشغول کرده چرا که این افراد زیر پوشش شناسنامه ایرانی خود را مخفی کرده‌اند اما ما با قاطعیت با این افراد برخورد خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت تا امنیت شهر را به هم زنند.

وی اضافه کرد: شهروندان عزیز می‌توانند مسائل و مشکلات امنیتی را با شماره‌های ۱۱۰ و ۱۴۶ با ما درمیان بگذارند ما نیز با همکاری مردم و سایر معتمدین و ریش سفیدان حداکثر توان خود را در برقراری امنیت به کار خواهیم برد.

در ادامه‌ی این نشست رئیس کمیسیون نظارت و ارزشیابی شورای اسلامی شهر نیز ضمن تقدیر از تلاشهای صورت گرفته توسط مجموعه‌ی نیروی انتظامی و معتمدین محلات گفت: اصولاً شورای اسلامی شهر نهادی برآمده از رای مردم است و بنا به وظیفه‌ و اختیارات قانونی، پایش مشکلات، معضلات و نابسامانی‌ها را در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی را برای اثرگذاری در دستور کار خود دارد ضمن اینکه پیگیری و همچنین اصلاح رویه‌هایی که به ضرر مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است را وظیفه اصلی و رسالت خود می‌داند.

پرویز سارانی اظهار داشت: با همدلی و هماهنگی و شور و مشورت با عزیزان و دست اندرکاران و مسئولین باید به یک تعامل منطقی برسیم تا بتوانیم به اثرگذاری متناسب با واقعیت موجود در جامعه دست پیدا کنیم.

وی از تعامل موجود بین معتمدین و ریش سفیدان با مدیران و مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به نیکی یاد کرد و گفت: شما شورایاران و ریش سفیدان و معتمدین محلات به عنوان نمایندگان مردم و به نیابت از آنها دغدغه‌ی امنیت پایدار و حل مسائل و مشکلات را دارید که این امر در سایه مشارکت همه جانبه فی مابین محقق خواهد شد و ما امیدواریم  این نشست از نتیجه و خروجی قابل قبولی برخوردار شود.

وی تصریح کرد: هر جا که مردم حضور داشته باشند و در امور مشارکت کنند نتیجه و اثربخشی فوق‌العاده‌ای در پیشبرد امور مشاهده خواهد شد لذا انتظار داریم تا با توجه به حساسیت موضوع مردم همکاری بیشتری را از خود نشان دهند.

وی گفت: مردم به عنوان بزرگترین سرمایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطرح هستند و پیوند نظام و مردم ناگسستنی است و قطعاً مسئولین نیز افق دید و استراتژی خود را بر اساس مشارکت مردم و حضور در بین آنها تعریف می‌کنند.

وی از معتمدین و ریش سفیدان محلات درخواست کرد که با توجه به حضور آنها در بین مردم نسبت به انعکاس به موقع مسائل و مشکلات و ارائه‌ی راه‌های برون رفت از این مسائل، با نیروی انتظامی و شورای اسلامی شهر در همکاری گسترده‌تری داشته باشند.

در پایان این نشست مطالبی به شرح ذیل به عنوان مصوبات جهت اجرا مطرح و مورد موافقت حاضرین رسید

۱- تخریب آلونکها و خرابه‌ها که پناهگاه ارازل و اوباش و معتادان شده است توسط شهردرای منطقه۴ با حمایت و پشتیبانی نیروی انتظامی

۲- احداث کیوسک در بازارچه ارکیده با مشاکت مردم و نیروی انتظامی

۳- افزایش منابع انسانی و تجهیزات و ماشین‌آلات نیروی انتظامی برای کلانتری‌ها

۴- تقویت مشارکت مردم، معتمدان و ریش سفیدان و دعوت از آنها جهت هکاری گسترده با کلانتری‌ها

۵- برخورد با ارازل و اوباش، معتادان، پاتوق‌ها، مال‌خرها و ساقیان مواد مخدر با مشارکت مردم، شورایاران، معتمدان و ریش سفیدان و نیروی انتظامی

۶-تقویت گشت مشترک هنگام تعطیلی مدارس دخترانه جهت افزایش حس امنیت و برخورد با ارازل و اوباش

۷- برگزاری نشستهای ریاست کلانتری‌ محله شیرآباد با شورایاران به صورت هفتگی

۸- تعامل گسترده، منطقی و هدفمند شهردار منطقه ۴ با کلانتری‌های سطح منطقه و برطرف کردن مشکلات آنها در حد توان

۹- نشست هفتگی با بسیج با مشارکت شورا یاران و معتمدان

۱۰- اعلام شماره تماس ۱۴۶ و ۱۱۰ برای بر قراری ارتباط و بیان مشکلات و شکایات به نیروی انتظامی

برچسب ها :