گزارش نشست خبری شهردار زابل با اصحاب رسانه - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : نشست خبری رییس شورای شهر و شهردار زابل با حضور اصحاب رسانه و پیرامون روند فعالیت های شهرداری زابل در محل شهرداری زابل برگزار شد.

در ابتدای این نشست پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ؛ غلامرضا یزدان پناه مشاور رسانه ای شهردار ی زابل ضمن تشکر از حضور خبرنگاران رسانه های منطقه سیستان به معرفی اعضای شرکت کننده در این جلسه پرداخت.

در ادامه این جلسه پس از بیان سوالات از سوی اصحاب رسانه ؛ شهردار زابل ضمن خیر مقدم در ادامه برنامه های در دست اجرای شهرداری برای استقبال از بهار؛ برنامه استقبال از نوروز طبق سنوات گذشته با همکاری صدا و سیما و شهرداری زابل بعنوان بوی بهار در هفته اول فروردین برگزار خواهد شد.

وی افزود : درسفر به پاریس از چند شهر و پروژه های مختلف بازدید بعمل آمد  ودرآینده نیز در نظر داریم تجربیات بدست آمده ازاین سفر را باهمکاری مردم ومسئولین در شهر زابل پیاده نماییم و همچنین ازقدمت سیستان و آثارتاریخی بخصوص شهرسوخته برای مسئولین شهری صحبت شد و اینکه در جلسات برگزار شده در پاریس مسئولان حاضر در جلسه علاقمند به دیدار از سیستان شدند که در ایام نوروز شخصیتهایی از سیستان بازدید خواهند داشت.

وی در خصوص استفاده از انرژی های نو گفت : از ۳۶۵ روزسال حدود ۲۵۰ روز باد در سیستان داریم که پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاران ونیزخودمردم است زیرااگربتوانیمدراین زمینه سرمایه گذاری کنیم سیستان ۲۰هزارمگابایت قدرت تولیدبرق ازانرژی بادوخورشید خواهدداشت ودروهله اول درجهت اقتصاد،پنل های خورشیدی می توانند ایجاددرآمدکرده وصنایع مادر درمنطقه حضور پیداخواهندکردومصرف بیشترآنها برق می باشد.

مهندس نوری در ادامه افزود : بخش اعظم مشکلات شهری حول سه محور،آسفالت-معابرعمومی وفضای سبزمی باشد و خوشبختانه دربخش حاشیه نشینی اعتبارات خوبی ازسوی دولت تدبیر و امید اختصاص یافته که هنوز این اعتبارات به شهرداری پرداخت نگردیده است اما باز هم شهرداری کارهای عمرانی خود را در برخی از محلات حاشیه آغاز نموده است که این طرح(پایلوت)در شهرهای زاهدان ،چابهار،ایرانشهر و زابل درحال اجرامی باشد و هر سال یک محله مورد بازسازی قرارمی گیرد که اعتباری بالغ بر ۵ میلیاردتومان را به خود اختصاص داده است که ۱/۸میلیاردآن اختصاص به ایجاد کتابخانه ،سرای محله و…دارد که در این جهت مردم نیز باید پای کار باشند و همکاری های لازم را با شهرداری داشته باشند،دراین مورد جا دارد از تلاشهای استاندار محترم سیستان و بلوچستان و ریاست ستاد بازآفرینی پایدارشهری استان ؛آقای مهندس مالکی مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان و دبیرستاد استانی بازآفرینی ؛ فرماندارمحترم و ریاست ستاد بازآفرینی پایدارشهری زابل  که بحق همکاری چشمگیری در بحث حل مشکلات مناطق حاشیه نشین ؛ با شهرداری داشته اند تقدیر وتشکر نمائیم

شهردارزابل گفت:شهرداری باتمام توان تلاش خواهدکردتامعضلات ومشکلات کنونی راحل وانتظارداریم مردم نیزدرکنارشهرداری یار و یاور باشند وباپرداخت به موقع عوارض خود شاهدشهری زیبا وبامبلمان شهری مناسب درخوراین مردم صبورباشیم.که مشارکت شهروندان  بیشتردر بحث فرهنگ سازی و پرداخت عوارض میتواند اهرم موثری در پیشبرد اهداف شهرداری باشد .

وی سه کاراساسی را که اکنون درحال اجرا می باشد عنوان کردوگفت:-اجرای ممیزی برای اولین باردردرشهرزابل شروع شده واکنون درمرحله ثبت املاک می باشدکه تااوایل سال آینده ادامه خواهدداشت که این پروژه برای شهروندان و شهرداری بسیار موثر خواهد بود .

دوربین پایش تصویری نیمه هوشمند درفازاول ۱۵دکل ودرفازهای بعدی ۳۰دکل درجاهای مختلف شهرنصب خواهدشد.

وی درخصوص بروزرسانی مسائل مالی شهرداری گفت:حسابرسی مالی شهرداری یکی ازدیگرازمواردی است که ازسنوات گذشته (سال ۹۱تاکنون) نواقصی داشته اند آغاز شده وتاپایان سال بروزرسانی وبسیاری ازمواردشفاف سازی خواهدشد که در جلسه ای دیگر میزان هزینه و درآمد با مستندات دراختیار اصحاب رسانه قرار خواهد گرفت تا جهت تنویر افکار عمومی ؛دراختیار مردم قرار دهند چراکه حق مسلم مردم میباشد که از عملکردهای خادمین خود درادارات باخبر شوند.

وی درخصوص معوقات پرسنل شهرداری افزود:درپرداخت حقوق پرسنل ازشش ماه معوقه به دوماه تقلیل یافته وتلاش داریم تاپایان سال ۹۵پرداخت حقوق به روزشود .

 

شهردارزابل درادامه این نشست به برنامه های در دست اجراء تا پایان سال جاری اشاره کردوگفت: مناسب سازی برای معلولین-توسعه فضای سبز – نورپردازی (معابر -درختها –میادین) – اجرای مسابقه رنگ آمیزی سطلهای زباله – آسفالت خیابانها.- حذف گلهای سمی و جایگزینی گونه های مقاوم در منطقه – جابجایی جمعه بازار از ورودی شهر به گوشه دیگری از شهر جهت کاهش ترافیک ورودی شهر- تسریع در ایجاد پایانه مسافر بری برون شهری محور زابل به زاهدان.-ایجاد پارک بانوان- ایجاد فضای ورزشی در پارکها (میز شطرنج و میز تنیس و …) برگزاری تورهای یک روزه گردشگری فرهنگی – جمع آوری متکدیان و کارتن خوابها و ساماندهی آنها- جمع آوری و عقیم سازی سگهای ولگرد از سطح شهر – زیبا سازی ورودی های شهر…

دراین نشست خبری مهندس نوری در جهت توسعه شهری گفت: مقوله مشارکت به عنوان یک واقعیت اجتماعی ؛اقتصادی مطرح موردکطرح می باشدکه در سالهای اخیر در سیستان در فرآیند به کارگیری و نهادینه سازی آن در توسعه کم و بیش مورد بی مهری قرار گرفته است.که در جهت مشارکت مردم در زیباسازی با همیاری, همکاری و تعاون مردم و شهرداری پبشنهاداتی ارائه گردید.

مهندس نوری شهردار زابل درزمینه مشارکت به طرق مختلف بنا به درخواست شهروندان ؛ آمادگی شهرداری را جهت همکاری اعلام نموده و پیشنهاد تشکیل کارگروههای کارگروه فضای سبز- کارگروه زیبا سازی شهر -کارگروه فرهنگی و هنری- کارگروه مجسمه سازی و المان شهری ونیزکارگروه آموزش کار گروهی و مشارکت از طریق برگزاری کلاسها در مساجد، مدارس، ادارات و محلات جهت تسریع درانجام کارها انجام داده است.

حامدشهرکی مقدم رئیس شورای اسلامی شهرزابل درنشست خبری مشترک باشهردار زابل گفت:

اعضای شورای اسلامی شهرزابل باهمدلی درتلاش زدودن مشکلات شهری زابل هستند .

وی افزود:فعالیتها وکمک های شورادربخش فرهنگی به ۴۰موردرسیده است که مهمترین آنها مدرسه قرآنی وقف شده ازسوی مجمع قاریان قرآن – حوزه علمیه خواهران درخیابان شهیدمطهری – کلینیک آموزشی دانشگاه علوم پزشکی درپنج طبقه درمحله حسین آباد و……است.

وی ازایجادبازارچه های جدیدمیوه وتره باردرسطح شهرخبردادوگفت: این بازارچه ها درجهت رفاه شهروندان درنقاط مختلف شهرایجادخواهدشد که مهمترین آن درضلع غربی پارک ملت خواهدبود.

وی درادامه افزود: ایستگاه شماره ۴آتش نشانی نیز درآینده مقابل آموزشکده فنی وحرفه ای فرخی سیستانی ایجادخواهدشد. وهمچنین ۱۵ اتوبوس بازسازی شده ودرآینده نیز ۷دستگاه دیگر به ناوگان اتوبوسرانی زابل اضافه خواهدشد

شهرکی مقدم گفت:بارایزنی هایی که بامالکین زمینهای اطراف آرامستان شده است این مکان درآینده گسترش خواهدیافت.

همچنین ایشان در خصوص گسترش میدان کارگر خاطرنشان کرد که با مالکین مغازه ها و سکونتگاههای اطراف میدان به تفاهم رسیده ایم که دراین رابطه فراخوان و اطلاعیه هایی جهت اطلاع عموم در رسانه ها منعکس گردیده و الحمدلله استقبال خوبی هم از سوی اقشار مختلف مردم ؛صورت گرفته است ..

رئیس شورای اسلامی شهرزابل درپایان خاطرنشان ساخت:۹۰درصدجدول گذاری های سطح شهرتغییریافته است وتلاش شهرداری و مشارکت مردم  دربخش آسفالت،فضای سبزوجدول گذاری و پیاده روسازی چشمگیربوده است./ هامون پرس

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.