بازارچه مرزی چوتو قطب ورود دام و تولیدات پروتئینی دامی در شرق کشور - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : با ورود دام زنده از بازارچه مرزی چوتو، این منطقه می تواند به قطب ورود دام و تولیدات پروتئینی دامی در شرق کشور تبدیل شود.

اگر شرایط واردات دام مطابق معیارهای استاندارد بین المللی و کشور در بازارچه مرزی چوتو فراهم شود، جذب سرمایه گذاری و اشتغالزایی روند رو به رشد فزاینده ای در استان سیستان و بلوچستان خواهد داشت.

در گذشته دادن مجوز برای واردات از حوزه ی شرق کشور با خطراتی جدی مواجه بود، اما با افزایش کنترلها، ایجاد پستهای متعدد قرطینه ای و تجهیز دامپزشکی های استان به امکانات روز دنیا، این تهدیدات و مشکلات مرتفع شده و در سالهای اخیر هیچگونه گزارشی از ورود بیماری دامی به کشور نشده است.

بنا به اعلام معاون سازمان دامپزشکی، هم اکنون ۴۲ پست قرنطینه ای دامپزشکی در مبادی ورودی کشور اعم از بنادر، فرودگاه و مرز خاکی به منظور کنترل وضعیت بهداشتی فرآوردهای دامی فعال است.

بنابراین حفظ سرمایه های دامی، امنیت بهداشت دام و مقابله با بیماریهای دامی، تحقق امنیت غذایی از طریق تامین بهداشت فرآورده های دامی و ارتقا بهداشت عمومی جامعه از طریق مراقبت و مبارزه با بیماریهای قابل انتقال انسان و دام نیز محقق می شود.

برابر اعلام مدیرکل دفتر قرنطینه و امور بین الملل سازمان دامپزشکی، پارسال ۱۳۰ هزار راس گوسفند از ارمنستان به ایران وارد شده است که دامهای زنده به صورت رسمی و کاملا با نظارت سازمان دامپزشکی به کشور وارد می شوند و بعد از آنکه حدود ۲۱ روز در کشور مبدا در قرنطینه مانده اند، تحت نظارت ادارات کل دامپزشکی در استانهای مرزی به نزدیکترین کشتارگاه انتقال داده شده اند.
دامهای ارمنستانی در قیاس با دامی که از مرزهای شرقی وارد کشور می شود، از کیفیت پایین تری برخوردارند. با توجه به حساسیتها و رعایت بهداشت دام زنده وارداتی از کشور افغانستان جهت تسهیل در کار سرمایه گذاران این بخش می بایستی این سازمان، دستورالعمل و ضوابط ورود دام زنده خصوصا گوسفند و بز را به این منطقه تدوین و ابلاغ نماید.

استاندار محترم سیستان و بلوچستان نیز بر این مهم خصوصاً تسهیل واردات گوسفند از افغانستان، تأکید دارند بنابراین موقعیت بسیار حائز اهمیت ورود دام زنده از بازارچه چوتو نسبت به نقاط دیگر شرق کشور باعث خواهد شد تا با تمایل سرمایه گذاران و امکان کنترل بهتر در مناطق مرزی، به ایجاد یک صنعت پویا در زمینه گوشت کمک کند و اشتغال منطقه در این شرایط خشکسالی و رکود، رونق بگیرد.

دسترسی آسان به افغانستان از مسیر سیستان، جهت تامین دام و تولیدات پروتئینی یکی از مزیت های این منطقه برای اجرای این مهم است .

موقعیت ژئوپلتیکی بازارچه مرزی چوتو آن را واجد شرایط و ظرفیتهایی مانند اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم، صنایع جانبی، گمرک و کنترل کننده های خوب جهت ورود دام زنده کرده است.
این منطقه، به لحاظ محصور بودن و کنترل شدید ورود دام و وجود یکی از ابرکشتارگاه های صنعتی کشور با استانداردهای روز دنیا از قابلیت لازم برخوردار است.
توسعه ی این بازارچه به‌ خوبی می‌تواند کمبود گوشت مورد نیاز کشور را از کشورهای شرق ایران و پرواربندی و کشتار آنها در کشتارگاه شهرستان هامون تأمین کنند.

عباس نورزایی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.