ظرفیت تولید برق از باد در سیستان بیش از ایالت سند در پاکستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار- معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: پتانسیل تولید برق از طریق باد در منطقه سیستان بالاتر از ایالت سند در پاکستان است.

به گزارش نی زار ،حسین لطفیان در شورای اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: تکنولوژی استفاده از انرژی باد در بسیاری از کشورها در دسترس بوده و ارزانترین راه برای تهیه الکتریسیته از مشتقات انرژی خورشیدی تشخیص داده شده است.

وی بیان کرد: مسیر بادهای پر قدرت سیستان، انرژی تابشی خورشید با بیش از ۶ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، دو انرژی تجدیدپذیر خدادادی است که بهترین شرایط را در این منطقه به وجود آورده است.

لطفیان در ادامه گفت: قدرت زیاد بادهای سیستان و مسطح بودن زمین های فلات هامون یکی از مزایای منحصر به فرد دشت سیستان برای احداث نیروگاه بادی در این منطقه است و با احداث این نوع نیروگاه ها می توان انرژی قابل توجهی را به دست آورد.

وی در ادامه با اشاره به صادرات برق از استان نیز گفت: صادرات برق به کشورهای پاکستان و افغانستان یکی از راه هایی است که می توان زیرساخت های بخش صنعت برق در استان را گسترش داد.

وی تصریح کرد: ۱۳۳ مگاوات ساعت برق در سال ۹۴ از طریق مرز میلک به زرنج افغانستان و ۴۵۶ مگاوات ساعت نیز به پاکستان صادر شده است.

معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای استان با بیان اینکه بخش قابل توجهی از انرژی های مورد نیاز کشورهای افغانستان و پاکستان را می توان از طریق شبکه توزیع در سیستان و بلوچستان تامین کرد گفت: صادرات ۱۰۰۰مگاوات برق از زاهدان به کویته پاکستان در حال رایزنی و برنامه ریزی است که امیدواریم تا پایان سال این کار عملیاتی شود.

لطفیان اظهار کرد: قابلیت صادرات برق از پلان چابهار به گوادر پاکستان وجود دارد که زیر ساخت های آن در ایران انجام شده و نیاز است تا پاکستان نیز این زیرساخت ها را آماده کند.

معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: در سالهای اخیر تغییرات آب و هوایی باعث شده که توسعه انرژی های تجدید پذیر از یک انتخاب به یک ظرفیت تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: به ازای هر یک ساعت تولید برق نیروگاهی ۹۲۲ گرم انواع آلایندگی تولید می شود.

معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: برای تولید برق در نیروگاه های استانی باید سوخت از شهرهای دیگر به سیستان و بلوچستان منتقل شود که هزینه های زیادی صرف خرید و انتقال سوخت می شود.

وی افزود: تمام بستر های سرمایه گذاری در بخش تولید برق از طریق باد در میل نادر آماده و منتظر سرمایه گذاری است.

لطفیان بیان کرد: بیش از ۳۱۰ روز وزش باد در منطقه «میل نادر سیستان» با جهت وزش غالب شمال در سال نشان دهنده مناسب بودن فلات هامون برای ایجاد مزارع بزرگ برق بادی است./ایسنا