نامه ی سرگشاده دکتر محمدتقی رخشانی به مهندس یارمحمدی نماینده زاهدان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار
دکتر محمد تقی رخشانی

نی زار : دکتر محمدتقی رخشانی مدیر مسئول روزنامه زاهدان و قائم مقام ستاد دکتر روحانی در سال ۹۲ در نامه سرگشاده ای به مهندس یارمحمدی نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی به بیان نکاتی در رابطه با اولین نطق ایشان در مجلس پرداخت.

متن کامل این نامه :

برادر ارجمندم جناب مهندس یارمحمدی
نماینده محترم مردم شریف زاهدان در مجلس شورای اسلامی
سلام علیک
با گذشت شش ماه از استقرار جنابعالی در مجلس شاهد ایراد نخستین نطق میان دستورتان بودیم که واکنش های فراوانی را به همراه داشت. بخشی از این نطق به مباحثی اختصاص داشت که در حد یادآوری پتانسیل ها بود و البته مفید، اما بیان سه نکته را خالی از فایده ندیدم.
۱-تمرکز جنابعالی بر روی یک قومیت و طرح مباحث از دیدگاه آنها در شان نمایندگی جنابعالی نیست چرا که اولا نماینده ی مجلس نماینده ی همه مردم حوزه ی انتخابیه است و در برابر تمام ملت ایران مسئولیت دارد ثانیا خود بهتر از همه می دانید که بخش قابل توجهی از آرای جنابعالی محصول حمایت سایر اقوام مستقر در مرکز استان است.ثالثا نگاه عمومی پس از انتخابات این بود که جنابعالی نقطه ی وصل آرای اقوام مختلف هستید. این گونه سخن گفتن جایگاه شما را تا نماینده یک قومیت تنزل می دهد.
۲-آنچه در فرآیند توسعه اهمیت دارد حفظ دستاوردهای موجود و تلاش در گسترش و تعمیم آنهاست. جنابعالی که سابقه ی طولانی در مدیریت دارید قطعا به خاطر دارید که زمانی تنها شما و یکی دو نفر دیگر از جمع بزرگ قومیت جنابعالی در عرصه ی مدیریت حضور داشتید و امروز این تعداد در سطوح مدیریت کلان استان به ده ها نفر و در سطح مدیریت میانی استان به صدها نفر می رسد. انصاف نیست به گونه ای سخن بگوییم که تلاش های پیگیر جناب هاشمی استاندار و مشاوره های مداوم ایشان با جناب مولوی عبدالحمید به هیچ انگاشته شود و عنایت ویژه ی دولت تدبیر و امید به استان را نادیده بگیریم. به نظر می رسد باید به طرف شرایطی برویم که دیگر سهمیه بندی و تبعیض را شاهد نباشیم بلکه با شایسته گزینی به توسعه ی استان کمک کنیم و آنچه را اتفاق افتاده قدر بدانیم و گسترش دهیم.
۳-تاکید ویژه ی جنابعالی بر مسئله ی آموزش و پرورش نشان دهنده ی اهمیت امر تعلیم و تربیت در نزد جنابعالی است.بدیهی است سازمانی به وسعت و گستره ی آموزش و پرورش با ضعف های ساختاری که در کل کشور دارد باید در استان سیستان و بلوچستان مشکلات بیشتری هم داشته باشد که نیاز به همراهی و همدلی و حمایت همگان برای حل آنهاست. آنچه در سه سال گذشته انجام شده کم نبوده اما نقدهایی به مجموعه ی فعلی هم وارد است که پیش از جنابعالی در روزنامه زاهدان مطرح شده است، به خاطر داشته باشیم که شرط یک نقد موثر، انصاف است و آنچه جنابعالی در صحن مجلس خواندید فاقد این ویژگی بود. با توجه به شناخت طولانی مدت اینجانب از جنابعالی و شخصیت و منش و افکارتان آن نوشته را پیشنهاد دیگران برای طرح در مجلس می دانم. هنوز بخش عمده ای از مدت نمایندگی جنابعالی باقی مانده است و راهی طولانی در پیش است.

صادقانه توصیه می کنم از قرائت متن های پیشنهادی دیگران خودداری فرمایید و تیم مشاوره ی خود را تقویت نمایید. صمیمانه آرزو می کنم جنابعالی که از شایستگان استان هستید از فرصت پیش آمده بهترین بهره را ببرید و بیشترین خدمت را به مردم استان بنمایید.

برادر شما دکتر محمد تقی رخشانی