نامه سرگشاده فرشید عابدی به مدیر مسئول روزنامه ایران - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

مدیر مسئول محترم روزنامه ایران

با عرض سلام و احترام

جناب آقای محمد فاضلی مدیر مسئول محترم روزنامه ایران

از اینکه جنابعالی را در نامه ای سرگشاده مورد خطاب قرار داده ام صمیمانه پوزش می طلبم و یادآور می شوم که طرح چند نکته ی اجتماعی ضرورت این شیوه ی خطاب بود.

چهارشنبه سه آذر روزنامه ایران گزارشی با روتیتر (خشک شدن “هامون” زابلی ها را کپرنشین بیابان های تهران کرد) منتشر کرد که موجب رنجش خاطر مردمان سیستان و بلوچستان از یک رسانه نیک اندیش را فراهم ساخت. پارس ها در زمان امپراطوری هخامنشیان تقریبا بیش از ۲۵۰۰ سال قبل به اوج شکوفایی و عزت رسیدند ، جثارتا قصد قیاس ندارم اما سیستانیان از هزاره سوم قبل از میلاد مسیح یکجا نشین بودند و تا امروز هیچ سیستانی اصیلی را نمیتوانید بیابید که در کپر یا سیاه چادر زندگی کند.

برادر عزیزم عشایر حوزه بلوچستان که بعضا به حاشیه تالاب هامون کوچ می کنند از کپر و سیاه چادر استفاده می کنند و این بخشی از فرهنگ این عشایر است و به آن افتخار می کنند ولی نمیدانم این موضوع چه ارتباطی به زابلی ها دارد؟

بنده به عنوان یک روزنامه نگار نه از شما و نه از خبرنگار محترمتان خرده نمیگیرم چون شما جغرافیای استان وسیع سیستان و بلوچستان را نمیشناسید، زابل شهرستانی در مرکز منطقه سیستان واقع شده ، سیستان شامل پنج شهرستان زابل ، هامون ، هیرمند، زهک و نیمروز است ، سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. اگر خشکسالی در منطقه سیستان اتفاق افتاده قطعا این معضل گریبانگیر تمام اهالی شهرستان های سیستان شده و نه صرفا زابل!

در بخشی از این گزارش به نقل از معاون سیاسی ، اجتماعی شهر قدس آمده : برای جلوگیری از سکونت مهاجران زابلی در مسیر رودخانه «کرج» به آنها پیشنهاد شغل داده‌ایم اما آنها «تکدی گری» در شهر را ترجیح می‌دهند.

برادر بزرگوارم از سال ۴۸ که خشکسالی عظیمی سیستان را درنوردید قالب اهالی این دیار کهن به استان های گلستان و مازندران کنونی مهاجرت کرده اند ، آمار جمعیت سیستانی ساکن استان گلستان بالغ بر یک میلیون نفر است،حضرتعالی روزنامه نگارید و با تحقیق حرف درست را از اکاذیب تشخیص میدهید و این رسالت شماست، سیستانی هایی که به مناطق شمال کشور مهاجرت کردند به جزء مهارت کشاورزی و دامداری سرمایه دیگری نداشتند اما با تلاش، امروز جز زمین داران بزرگ این مناطق هستند و نخبگان بسیاری در حوزه های مختلف تحویل جامعه دادند. یکی از دلایلی که اقوام مختلف استان گلستان میل به وصلت با سیستانیان دارند کاری بودن آنهاست ، جوابیه این کپر نشینان به پیشنهاد معاون فرماندار شهر قدس که خبرنگار شما آن ها را زابلی معرفی کرده است دور از عقل و منطق به نظر می رسد.

در سیستان و بلوچستان اقوامی بسیاری از قبیل ، سیستانی ، بلوچ ، سیک، هندو، سندی، افغانی ، چلی(دوره گرد) زندگی می کنند، برخی از این اقوام مانند سیک ها، چلی ها، سندی ها ، هندو ها و افغان ها بومی سیستان و بلوچستان نیستند و در تاریخ معاصر به استان مهاجرت کردند، با وجود خشکسالی ها پی در پی ، شرایط اجتماعی و عدم داشتن شناسنامه ایرانی این اقوام غیر بومی باعث شده تا اینها به راحتی به مناطق مختلف کشور کوچ کنند و چون مدتی در سیستان و بلوچستان زیسته اند بخشی از فرهنگ این منطقه مانند پوشش و شاید گویش را با خود به میراث ببرند و شمایی که از تاریخ کشورتان آگاه نیستید به راحتی این کپر نشینان را زابلی معرفی می کنید!و باعث رنجش خاطر این قوم کهن و با اصالت می شوید.

شاید ما اهالی رسانه عادت کرده ایم که در برابر اشتباهاتمان حتما جبهه گیری صورت گیرد یا شاید انتظار دارید همانگونه که مردم شریف آذربایجان در برابر شوخی فیتیله ها برخورد کردند و باعث ممنوع التصویری ایشان شد ، مردم سیستان نیز رفتار موازی انجام دهند؟ خیر فرهنگ و آداب این قوم اینگونه نیست. جناب فاضلی فکر نمی کنید یک عذرخواهی به این مردم شریف بدهکارید؟

زابل ، زابلستان و زاولستان اسامی است که در ادبیات حماسی شاهنامه آمده است ، فرزانه توس از اهالی این منطقه از بزرگی و خرد یاد کرده است اما قهر طبیعت باعث کاهش شکوه این قوم شده است و این معضل باعث شده هر فردی یا رسانه ای به خودش اجازه هتک حرمت دهد . از رئیس شورای شهر تهران گرفته تا روزنامه ایران!

در طول تاریخ هیچ سیستانی اصیلی را مشاهده نمی کنید تا موسیقی و ساز و دوهل بزند، همواره دوره گرد ها یا به گویش محلی چلی ها ساز و دوهل مینواختند. به همین خاطر موسیقی سیستان مدیون این دوره گرد ها است. قشر غنی جامعه افرادی را از بین این دوره گرد ها برای نواختن ساز استخدام می کردند. نسبت دادن آن افرادی که در مسیر رودخانه کرج برای درآمد موسیقی مینواختند به اهالی زابل یا سیستانی ها، توهین بزرگی بود.

درون این گزارش اشکالات فرهنگی و اجتماعی بسیاری مشاهده کردم اما به دلیل طولانی شدن مطلب از درج آنان صرف نظر کردم. با توضیحات اندکی که دادم امیدوارم متوجه شده باشید که افراد مخاطب گزارش شما اصالتا به کدام قوم وابسته هستند.

انتظار می رود ضمن اصلاحیه این مطلب از اهالی سیستان طلب عذرخواهی کنید و برای جبران، مشکلات سیستان علی الخصوص دیپلماسی آب را منعکس کنید.

به امید روزی که اهانت و دروغ از جامعه برچیده شود.

حسبناا…. و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر

با سپاس

فرشید عابدی سردبیر پایگاه خبری نی زار

کیان عابدی%d9%81%d8%a7%d8%b6%d9%84%db%8c