بی مهری مدیران نسبت به دانش آموزان منطقه سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار؛ میزان مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است در حالی که در ۲۴ ساعت گذشته حداکثر میزان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان هزار و ۶۷۸ میکروگرم بر مترمکعب ثبت شده است.

وزش باد همراه با گردوغبار با سرعت ۷۶ کیلومتر در ساعت در شهرستانهای شمالی این استان سبب نامساعد شدن وضعیت جوی و افزایش غلظت ذرات معلق در هوا به بیش از ۱۱ برابر حد مجاز شده است.

این در حالیست که دانش آموزان شهرستان ها و مناطق در تمامی مقاطع تحصیلی به کلاس های درس رفتند!!!

چرا نهاد های مربوطه در واکنش به آلودگی هوا به این اندازه ضعیف و کند عمل می کنند؟ وظیفه آموزش و پرورش ، ستاد بحران ، محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی در قبال آلودگی هوا چیست؟

یک روز تعطیلی مدارس با گذاشتن کلاس های جبرانی و فوق برنامه جبران می شود اما سلامتی دانش آموزان سنین بین ۷ الی ۱۸ سال آن هم در هوایی آلوده که غلظت ذرات معلق در هوا به بیش از ۱۱ برابر حد مجاز رسیده به خطر می افتد.

فرد سالم روزانه نزدیک ۲۲۰۰۰ بار عمل دم و بازدم را انجام می دهد و تقریباً به ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد. سیستم تنفسی اولین ارگانی از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار دارد و ریه، عضو مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است، در صورتی که غلظت ذرات معلق در هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، ورود این ذرات از طریق شریان ریوی و ریه به جریان خون انجام می شود و عوارض قلبی و تنفسی مانند اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه را در بر دارد.

واضح است که شرایط اجتماعی و سیاسی در تهران و سیستان یکسان نیست و افراد براساس موقعیت اجتماعی و سیاسی شان ارزش گذاری می شوند. اما اگر فرزندان سیاسیون و مدیران اجرایی کلان به جای اینکه در مدارس پایتخت باشند در مدارس درجه چندم سیستان تحصیل می کردند در همچنین هوای آلوده ای ، مدارس به تعطیلی نمیکشیدند؟ با این تفاسیر معضل بزرگ دانش آموزان این خطه نداشتن همکلاسی هایی از طیف خاص است.

استاندار سیستان و بلوچستان مدعی است که به جای اینکه وقتش را درون استان تلف کند به تهران میرود تا برای پروژه های بزرگ استان رایزنی کند، آقای استاندار وقت کردید برای ریزگرد های سیستان با ستاد بحران و سازمان محیط زیست نیز رایزنی کنید.

استاندار محترم کمترین کاری که می توانید انجام دهید از مدیران نهاد هایی که با عدم تعطیلی مدارس ارتباط داشتند سوال کنید که چرا باید در این شرایط فرزندان این خطه به قیمت از دست دادن سلامتیشان به مدارس بروند.

سیستان نخبه علمی می خواهد که آینده اش را بسازد اما نه نخبه علمی که نتواند نفس بکشد، این نخبه علمی به جای اینکه باری از روی دوش سیستان بردارد بر روی دوش سیستان سنگینی خواهد کرد.

آلودگی هوا باعث بیماری هایی مثل سردرد، کاهش هوشیاری، حمله قلبی، بیماری های قلبی عروقی، ناتوانی در رشد جنین، سوزش چشم، خس خس سینه، تنگی و سفتی قفسه سینه، تنگی نفس، تخریب ریه، اختلالات بینایی، عفونت دستگاه تنفسی، تخریب ریه، سرفه، درد قفسه سینه، سوزش چشم و گلو، مشکلات راه تنفسی، آسم، افزایش فشار خون، اختلالات عصبی، سرطان، کاهش ضریب هوشی و در نهایت مرگ می شود.

تصاویر طوفان سیستان