نگاه عمومی ملت ایران و افغانستان در احیای تالاب هامون سرمایه اجتماعی است - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

 

به گزارش نی زار  به نقل از خبرگزاری فارس از زاهدان، علی اوسط هاشمی صبح امروز در جلسه کارگروه احیای تالاب هامون، اظهار کرد: اولویت مسئولان منطقه سیستان به ویژه فرمانداران باید برای مقابله با طوفان شن و تبعات آن باشد.

 

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه آزار خشک شدن تالاب هامون منافع ملی ایران و افغانستان را تحت شعاع قرار می‌دهد، ادامه داد: نقش منطقه‌ای برای سند یکپارچه تالاب هامون باید لحاظ شود و صرفا اجرای طرح ملی نباشد و دبیرخانه احیای تالاب هامون وظایف هر اداره و ارگان را در راستای اجرای طرح تالاب هامون به آنها ابلاغ کند.

 

هاشمی با بیان اینکه باید طرح احیای تالاب هامون را به دانشگاه‌ها ارسال کرده و در معرض نقد و بررسی قرار داد، گفت: این طرح را به صورت آزمایشی برای مدت یک یا دوسال اجرایی می‌کنیم چرا که برنامه بد از بی‌برنامگی در این زمینه بهتر است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تغییر الگوی کشت و مصرف آب یک ضرورت است که باید در سند آب مورد توجه قرار بگیرد، افزود: برای اجرای طرح تالاب هامون یک مدیر پروژ تعیین شود، نیازی نیست که حتما دولتی باشد، باید از ظرفیت کارشناسان بخش خصوصی و مردمی نیز در این زمینه استفاده کرد‌ و بر اساس برنامه حرکت کردن بدون شعار، برای احیای تالاب هامون نتیجه موثر به دنبال خواهد داشت.

 

هاشمی بر پرهیز از نگاه بخشی در زمینه اجرای طرح تالاب ?هامون تاکید کرد و افزود: باید تمامی ادارات مربوطه در اجرای این طرح همکاری کرده و نگاه بخشی در این زمینه قابل قبول نیست.

 

این مسؤول با تاکید بر اینکه مردم کشور افغانستان را نیز برای احیای تالاب هامون باید حساس کنیم، گفت: عمومیت نگاه ملت ایران و افغانستان در این زمینه یک سرمایه است و در واقع سرمایه اجتماعی تالاب هامون ملت ایران و افغانستان است.

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%a8