آغاز شمارش معکوس انتخابات در سیستان و بلوچستان/اخلاق ، راست گویی ، امانت داری و قانون مداری ۴ شعار انتخابات آینده - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در کارگاه آموزشی انتخابات ویژه فرمانداران و بخشداران سیستان و بلوچستان در زاهدان گفت: از اواخر آبان ماه فعالیت ستادهای انتخاباتی در استانها آغاز می شود.

به گزارش نی زار،  “علی پور علی مطلق”با بیان اینکه برگزاری انتخابات حداقل به یک پروسه زمانی یکساله نیاز دارد ، افزود: بنا به توصیه مقام معظم رهبری و به دلیل مصلحت وزارت کشور و دولت تصمیم بر این شد که فضا انتخاباتی نشود در حالیکه برای انتخابات دوره گذشته ، ۱۱ ماه قبل از اخذ رأی ستاد انتخابات فعال شد. وی با بیان اینکه دست اندرکاران برگزاری انتخابات در صف مقدم قرار دارند ، اظهار داشت: نحوه برگزاری انتخابات مجلس دوره دهم و پنجمین دوره خبرگان رهبری در مقایسه با انتخابات گذشته بی نظیر بود.  مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور ادامه داد: انتخابات این دوره شاخص ها و مولفه های بی نظیری داشت زیرا رئیس جمهور قبل از شروع انتخابات در اولین جلسه ای که با حضور فرمانداران و بخشداران در اردیبهشت ماه سال ۹۴ داشتند، اعلام کرد شعار این دوره از انتخابات بر ۴ محور اخلاق ، راست گویی ، امانت داری و قانون مداری استوار است و این سرلوحه کار در برگزاری انتخابات قرار گرفت.

به گفته پورعلی مطلق دومین شاخصه انتخابات سال گذشته این بود که در مرحله اول نمایندگان ۱۶۳ حوزه انتخابیه از ۲۲۲ حوزه تعیین شدند که سیستان و بلوچستان از جمله این استانها است. وی شاخصه سوم را افزایش میانگین مشارکت مردم ذکر کرد و گفت: سیستان و بلوچستان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری جزو ده استانی بود که انتخابات در آن در یک دوره به پایان رسید و در ۲۱ استان به مرحله دوم کشیده شد.

وی اظهار داشت: فرایند انتخابات ۲۱ مرحله دارد که ۱۴ مرحله قبل از اخذ رای ، ۴ مرحله حین اخذ رای و ۳ مرحله بعد از اخذ رای را شامل می شود. مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور اظهار داشت: انتخابات در هر دوره به لحاظ قوانین و مقررات و هم نحوه برگزاری متفاوت با سایر انتخابات است.

لازم به ذکر است :استان سیستان و بلوچستان بیست و هفتمین استانی است که کارگاه آموزشی انتخابات ویژه فرمانداران و بخشداران را برگزار کرد.