هشدار جدی به پیمانکاران متخلف و کم کار پروژه های در حال اجرا/مردم بی واسطه با دادستان ارتباط بگیرند/راه اندازی واحد مستقل انتظامی یک ضرورت برای منطقه سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نــــــی زار : محمد سرگزی روز دوشنبه در نشست با اصحاب رسانه در دادسرای عمومی شهرستان زابل بیان داشت: با توجه به مرزی بودن منطقه سیستان و در جهت افزایش امنیت باید واحد مستقل انتظامی در سیستان تشکیل گردد که این مهم با همراهی و پیگیری نمایندگان منشا خیر برای منطقه خواهد بود.

به گزارش رسانه نی زار، دادستان شهرستان زابل با تاکید بر نقش ویژه و اثرگزار رسانه ها افزود: به رسانه ها برای بهبود وضعیت منطقه اعتقاد ویژه ای دارم و معتقدم همراهی رسانه می تواند در تمامی زمینه ها اثرگزار باشد.

دادستان زابل هشداری مهم به پیمانکاران طرح های در حال انجام در منطقه سیستان داد و افزود : طرح های بزرگ و اثرگزاری در منطقه در حال اجراست که متاسفانه در برخی موارد شاهد تخلف هایی از جمله کم کاری و کوتاهی در انجام تعهدات و وظایف هستیم، در این باره به مجموعه های متخلف هشدار جدی می دهیم و دادستانی در این باره قطعا ورود خاص و ویژه خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه به رویکرد دادستانی در قبال تخلف های اداری گفت : بر اساس قوانین کشور اختیارات ویژه ای به قوه قضائیه داده شده است که بخش اعظم ان رسیدگی به تخلفات دستگاه های مختلف است که در این باره نیز اگر احساس شود تخلفی در اداره ای صورت گرفته دادستان به عنوان مدعی العموم مکلف به پیگیری ست و در این باره قطعا به صورت جدی پیگیری می کنیم.

دکتر سرگزی در بحث معتادان در سطح منطقه نیز به بهبود وضعیت معیشت اشاره و بیان داشت: یکی از مهمترین عوامل افزایش اعتیاد وضعیت شکننده معیشت مردم در منطقه است به طوریکه اگر وضعیت معیشت مناسب می بود با این حجم معتادین مواجه نبودیم.

وی با اشاره به کمپ های ترک اعتیاد افزود: از ۱۸ کمپ مجوز دار ترک اعتیاد تنها و فقط ۲ مرکز خروجی مناسب دارد که در این باره هشداری جدی به کمپ های متخلف می دهیم و با کمپ هایی که پرونده های صوری تشکیل و داروهای ترک اعتیاد یارانه ای دریافت می کنند و در بازا آزاد به فروش می رسانند، برخورد قاطعی صورت خواهد گرفت.

دکتر سرگزی با گلایه از تبعیدگاه بودن سیستان اظهار داشت: این مساله شاید برای سال های دهه ۶۰ توجیه داشت اما امروز توجیه پذیر نیست و برای حل این مشکل نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در قالب یک طرح خواستار تغییر شهرهایی که پیش از این در مجلس آنها را بعنوان تبعیدگاه انتخاب کرده اند شوند که در این راستا دادستانی آمادگی ارائه ی خدمات کارشناسی و پیشنهاد راه حل های کافی جهت رفع این مشکل را داراست.

دادستان زابل با اشاره به ترویج فضای ناامیدی توسط برخی رسانه ها خاطرنشان کرد: نقد نه تنها مشکلی ندارد بلکه حتی اگر انتقادی مستند از دادسرا انجام شود بی شک سعی در رفع مشکل و پیگیری آن خواهم داشت اما نقدها نباید فضای ناامیدی را در جامعه ترویج دهد.

دادستان زابل با اشاره به خرید و فروش اقلام سرقتی در مراکز خرید ضایعات گفت : بنده به ضایعات فروشی ها ، صافکاریها , اوراق فروشی ها و … تذکر می دهم که از خرید و فروش لوازم مسروقه به شدت اجتناب کنند، در این باره ابتدا از طریق رسانه های هشدار می دهیم و از هفته های اتی نیز به صورت جدی و قاطع ما امروز از طریق رسانه ها تذکر می دهیم و در صورت مشاهده چنین تخلفی شدیدا برخورد خواهیم کرد.

دادستان زابل با تاکید بر ارتباط مستقیم با مردم بیان داشت : مردم می توانند با مراجعه به دفتر به طور مستقیم با بنده در ارتباط باشند و هیچ نیازی به واسطه نیست و در صورتی که ارتباط مستقیم باشد سعی در رفع موانع خواهیم بود.

وی حل و فصل برخی اختلافات با اقدامات محلی و سنتی تحت عنوان «مردم داری» در منطقه سیستان را تنها در موضوعات خصوصی بدون اشکال دانست و اظهار داشت: مردم داری در موضوعاتی که جرایم عمومی دارد هیچ جایگاهی ندارد.

سرگزی با بیان اینکه ماهانه افزون بر هزار پرونده وارد دادسرای شهرستان زابل می شود تصریح کرد: ۲۵ درصد از این تعداد پرونده منتهی به کیفر خواست که در نهایت برای ۱۰ درصد از پرونده ها رای صادر می شود.

وی ادامه داد: در پنج سال گذشته براساس اعلام مرکز جرم شناسی دستگاه قضایی، استان سیستان و بلوچستان کمترین میزان جرم را در میان دیگر استانهای کشور داشته است.