سهم سیستان و بلوچستان از معتبرترین جشنواره فیلم کوتاه کشور - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار ؛امسال هم لیست آثار مستند و داستانی راه یافته به بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران اعلام شد و نامی از فیلمسازان سیستان و بلوچستان در آن نبود. طبق گفته ی پیشکسوتان فیلمسازی، روزگاری فیلمسازان انجمن سینما جوان جزو بهترین های کشور بودند و هر ساله جوایزی گرانقدر کسب می کردند و نام این استان بر سر زبانها بود.

این افتخارات رفته رفته کم شد و اکنون مدتهاست که اضمحلال و پسرفت این انجمن آغاز شده است. و اگر نامی از استان شنیده میشود تنها به واسطه ی تلاش فردی چند فیلمساز سابق عضو انجمن است. می گویند اولویت تعیین شده برای انجمن های کل کشور آموزش است. پس چرا سایر انجمنهای کشور علیرغم آموزش، فیلم جشنواره ای می سازند و جایزه هم میگیرند. اما انجمن زاهدان تنها آموزش می دهد و نتیجه ی آموزش هم دیده نمی شود. این به معنی ضعف آموزش است یا مدیریت؟

انجمن تهران،تبریز،اصفهان و مشهد قدمت و منابع مالی دارند و حضورشان عجیب نیست اگر چه ما روزگاری همتراز آنها و شاید هم بهتر بودیم. اما مشاهده نام دفاتر سنندج و بیرجند و حتی شهری گمنام که تلفظش را هم بلد نیستم باعث حسرت است. بیرجند به تازگی مرکز استان و صاحب انجمن شده است. آنها در این مدت کوتاه چه کرده اند که دو فیلم در بخش مسابقه دارند اما زاهدان هیچ.

آیا زمان آن نرسیده تا برای انجمن زاهدان تمهیدی اندیشیده شود و از مسئولان توضیح بخواهیم. یک سال برای اثبات توانمندی یک فرد کافی است و دو سال توقع را افزایش میدهد. در گذشته انجمن درآمد نداشت اما فیلم خوب داشت اما الان که درامد سینما اشراق و استقبال گسترده مردمی را دارد چرا فیلم خوبی ساخته نمی شود.

اگر چه این خانه از بنیاد اشکالاتی دارد اما یک خانه تکانی و تغییر میتواند از پسرفت بیشتر آن جلوگیری کند.زمان آن رسیده تا مسئولان فرهنگ و هنر پاسخگوی روندی که فیلمسازی ما را به این جا رساند باشند. باید پاسخ دهند چرا استان ما سهمی در فیلمسازی و حضور در جشنواره های معتبر کشوری و بین المللی ندارد.

برچسب ها :