بومی سازی دانش فنی تولید بچه ماهی و پرورش ماهی در قفس در سواحل مکران به همت جهاد دانشگاهی - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

به گزارش نی زار به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان ، رییس جهاد استان در دیدار مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد : پروژه پرورش ماهی در قفس یکی از ماموریتهای جدیدی است که در حوزه تحقیقات توسط معاونت پژوهش و فن اوری جهاد دانشگاهی کشور به این جهاد واگذار شده است .

دکتر تاجری خاطر نشان کرد : وجود منابع ابی مناسب در استان ، عدم نیاز به منابع أبی مستقل ، ایجاد اشتغال پایدار برای ساحل نشینان استان و جامعه صیادی سیستان و بلوچستان ، افزایش امنیت غذایی و توسعه تغذیه سالم ، وجود مواد مغذی طبیعی در اب دریا و کاهش زمان پرورش ماهی و …. از جمله مزیت های پرورش أبزیان در قفس است که در راستای اقتصاد مقاومتی دانش بنیان این پروژه با توجه به اینکه بخشی از فن اوری ان نیز در اختبار جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است به همت جهاد دانشگاهی استان اجرا می شود .

رییس جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد : فاز اول این پروژه در چابهار اجرایی شده و در حال عملیاتی کردن فاز دوم ان هستیم که با همیاری اداره کل شیلات استان اجرا خواهد شد .

وی گفت کار مطالعاتی و تحقیقاتی این پروژه در قالب ارزیابی ریسک تولید بچه ماهی از پیش نیازهای این طرح است که پروپزال تحقیقاتی ان به همت این نهاد تهیه شده و جهت تامین اعتبار لازم به مقامات مسوول تحویل شده است .

در این نشست مهندس میرمرادزهی مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان ضمن ابراز خوشنودی از ورود نهاد جهاد دانشگاهی به این پروژه خاطر نشان کرد : با توجه به نگاه علمی و اجرای موفق طرحها توسط جهاد دانشگاهی که برگرفته از تفکر و روحیه جهادی است حتما باید جهاد اداره کل شیلات استان را در این زمینه یاری کند .

به جهت اینکه در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری و بر اساس برنامه ریزی وزارت متبوع ظرفیت پرورش ماهی در قفس به دویست هزار تن در سال در کشور ظرف پنج سال اتی باید برسد و نقش شیلات چابهار در این قضیه بسیار حایز اهمیت است.

مهندس میرمرادزهی در این دیدار مراتب امادگی این اداره کل را جهت هرگونه همکاری لازم در این زمینه با جهاد دانشگاهی اعلام نمود .

img_20160917_164312

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.