تا پایان خرداد ۹۶ مردم شهر زاهدان از نعمت گاز بهره مند می شوند - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : مشاور وزیر نفت ، نمایندگان عضو کمیسیون انرژی مجلس و نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به منظور بررسی آخرین وضعیت پروژه گازرسانی به استان و نیروگاه های زاهدان ، ایرانشهر ، چابهار با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار کردند.

 در این دیدار که صبح امروز در دفتر استاندار برگزار شد ، “علی اوسط هاشمی” بیان داشت: در بدبینانه ترین حالت تا پایان خرداد ماه ۹۶ ،گاز وارد شبکه شهری می شود که این اتفاق موجی از شکوفایی اقتصادی ، خوشحالی و اعتقاد به کلام را در باور مردم به دنبال دارد.  وی با بیان اینکه توزیع امکانات باید بر اساس توازن منطقه ای و عدالت محوری باشد در ادامه گفت : در تعداد زیادی از استانها جشن گازرسانی به روستاها برگزار شده ولی در این استان با وجود برخورداری از ۳۷ نقطه شهری هنوز مرکز استان هم از نعمت گاز محروم است.

اختصاص یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای انتقال پروژه گازرسانی

وی بابیان اینکه نگاه دولت تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان متفاوت بوده است در ادامه اختصاص یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای انتقال پروژه گازرسانی به استان را برگرفته از همین تفاوت نگاه ارزیابی کرد. استاندار سیستان وبلوچستان اظهار داشت: در چندین جلسه که در تهران با مسئولان وزارت نفت داشتم قول مساعد دادند گاز رسانی به سیستان و بلوچستان در اولویت است حتی اگر به قیمت تعطیل شدن تمام پروژه های شرکت گاز بیانجامد. هاشمی گفت: با هدف سرعت بخشی به پروژه خط انتقال گاز به شهرهای استان علاوه بر دو جبهه کاری که فعالیت دارند، جبهه سوم نیز ایجاد شود تا در صورت امکان مشعل گاز در دهه فجر روشن شود. وی افزود: یک ردیف بودجه نیز در برنامه ششم توسعه برای خط انتقال گاز به شهرهای استان اختصاص داده شود تا در پنج سال آینده شاهد شکوفایی و رونق اقتصادی در سیستان وبلوچستان باشیم. استاندار خاطرنشان ساخت: پس ازانتقال گاز به زاهدان ، گاز رسانی به سیستان هم برنامه ریزی شود تا بتوانیم نگاه کشور افغانستان را در راستای اهداف اقتصادی و سرمایه گذاری در منطقه جلب نماییم.

درخواست مادر سه شهید از استاندار

وی تاکید کرد: مردم استان از حق و حقوقی برخوردارند و نباید بیش از این در انتقال گاز به شهرهای استان تاخیر شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه پاسخ به خواستهای بحق مردم این منطقه باید به عنوان یک ضرورت ملی مورد توجه قرار گیرد در ادامه به درخواست مادر یک شهید برای انتقال گاز به استان اشاره کرد و گفت: در اولین دیدارم در سال ۹۲ با مادران شهدای استان ، مادری که سه فرزند شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده بود از من درخواست کرد او را از زحمت و مشقت حمل کپسول گاز نجات بدهم و من سیستان وبلوچستان ۹۲ را در سال ۶۲ شهر کنگاور دیدم که به عنوان شهردار در آن جا مسئولیت داشتم. استاندار سیستان وبلوچستان گفت: به علت بهره مند نبودن استان از نعمت گاز هم اکنون گازوئیل نیروگاه چابهار از پالایشگاه بندرعباس تامین می شود و همچنین هزینه مالی زیادی به دو کارخانه بزرگ سیمان خاش و سیستان تحمیل می شود که باید هر چند مدت یکبار پیگیر دریافت مصوبه تفاوت قیمت مازوت با گاز ( مشابه سایر استانهای برخوردار از گاز ) برای این دو کارخانه باشیم.
وی یادآور شد علیرغم ناامنی هایی که در کشورهای اطراف ما وجود دارد اما امنیت در استان سیستان و بلوچستان مطلوب بوده و می توانید با آرامش در هر نقطه ای حضور پیدا کنید. وی بر این ادعای خودش به نقل از یک مقام عالی امنیتی در دولت صحه گذاشت و گفت: بنا به گفته یکی از مسئولان ارشد امنیتی کشور، امنیت در سیستان و بلوچستان بیشتر از استان فارس است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.