لزوم توجه بیشتر به جوانترین استان کشور - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار ؛سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران زمین با جمعیتی بیش از ۲.۷ میلیون نفر، وسعتی معادل ۱۱.۵ درصد کل کشور را به خود اختصاص داده است و ۷۰ درصد جمعیت این استان را افراد زیر ۳۱ سال تشکیل می دهند .

قاعدتا یکی از ظرفیت های قابل توجه سیستان و بلوچستان وجود جوانانی است که در خود جای داده ، زیرا جوانان می توانند با استفاده از قدرت تعقل و شور جوانی جهت آبادانی این سامان گام بردارند.

توجه خاص دولت تدبیر و امید به جونان ، امید را در دل مردمان استان بیش از پیش افزون کرده است تا گامی برای رشد و اعتلای همه جانبه این استان محقق شود.

وجود مرز خاکی در شرق استان و مرز آبی در جنوب آن هم می توان با عنوان ظرفیت به آن توجه کرد و هم می توان با دید تهدید به آن نگریست.

مردمان این استان از دیرباز به دامداری و کشاورزی مشغول بودند اما با قهر طبیعت شغل عده ای از مردم که شغل سنتی خود را از دست داده اند، یا مهاجرت کرده اند و یا به مشاغل کاذب روی آورده اند ¸البته نبود کارخانجات نیز به روند مهاجرت منفی ساکنین این استان را تسریع می بخشد ، در دسترس بودن مواد مخدر صنعتی و سنتی در استان باعث شده جوانان این استان در معرض خطر این بلای خانمان سوز قرار بگیرند.

مهاجرت منفی ساکنین استان سیستان و بلوچستان باعث شده برخی از مناطق و روستاها خالی از سکنه شود اما این موج مهاجرت در زمان دولت نهم و با ایجاد دیوار مرزی سیستان فزونی یافت .

اقدامات دولت تدبیر و امید در شمال و جنوب استان مثل آبرسانی به ۴۶ هزار هکتار به زمین های زراعی با لوله ، احداث کارخانه جات پتروشیمی در جنوب استان و کلنگ زنی چند طرح بزرگ و زیر بنایی باعث شد تا برخی از مردم برای ماندن دلگرم شوند. اما این استان با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی و بافت جمعیتی توجه بیشتر دولتمردان و نهاد های شبه دولتی و سرمایه گزاران را می طلبد.

فقر بناهای ورزشی ، فضای های سرگرمی و اماکن فرهنگی مانند سالن های سینما و تئاتر سبب شده تا بخشی از جوانان افسرده شوند ، به علت طولانی شدن بحث به این قضایا ورود نمی کنم .

وجود معدن های ناب و دست نخورده که لقب رنگین کمان معادن را به این استان داده ، قطب تولید نهال کشت بافت موز و خرما، داشتن ذخایر ارزشمندی همچون مس ، سنگ آهن ، طلا منگنز ، آنتیموان ، داشتن انرژی های نو ( باد و نور خورشید) در بیشتر ایام سال ، دارا بودن تنها بندر کشور که به آب های اقیانوسی راه دارد و داشتن نیروی انسانی جوان و متخصص مولفه هایی است که می توان به آن ها توجه بیشتری کرد.

سیستان و بلوچستان با ظرفیت های بی نظیر خود و عنایت دولت تدبیر و امید می تواند ره صد ساله را در مدت زمان کمی بپیماید و غبار عقب افتادگی را از چهره خود بزداید.

کشورهایی که میانگین سنی جوانی دارند با سرمایه گذاری بر روی جوانان و بهاء دادن به آن ها در تصمیمات کلان به موفقیت های چشمگیری رسیدند به عنوان مثال می توان به کشور های شرق آسیا اشاره کرد.