وجود آثار تاریخی و فرهنگی منطقه سیستان نشانی ست از همت در دوره های گذشته - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت : وجود آثار و بقایایی از استفاده مردمان گذشته از انرژی های نو مانند «آس باد» ها در سیستان و اشیا کشف شده از شهرسوخته و سایر مناطق کشور نشانه عقب ماندن ما از گذشتگان و نیاکان ماست.

82224210-71005763

 

سیدضیاء هاشمی روز جمعه پس از بازدید از برخی آثار تاریخی و فرهنگی و علمی منطقه سیستان افزود: استفاده گذشتگان از نیروهای باد و آب و خورشید مانند آسیاب های بادی و آبی نشان می دهد که ایرانیان از گذشته های دور تاکنون علم را در اختیار داشته و الگویی برای سایر ملل بوده اند.

وی تصریح کرد: وزارت علوم و تحقیقات مشوق مبادله علمی با کشورهای همسایه است و در این مسیر ضمن تشویق دانشگاههای استانهای مرزی به ارتباط علمی با همسایگان، همواره درصدد رفع موانع بوده است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه زابل با دارا بودن رشته های خاص و تلاش و پیگیری مدیریت آن تا سال آینده توانایی جذب دانشجوی خارجی را خواهد داشت.

وی تصریح کرد: دانشگاه زابل بدلیل همسایگی با کشور افغانستان تاکنون توانسته همایش های مشترکی برگزار کند و می تواند در بخش های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی زمینه همکاری با این کشور را افزایش دهد.

هاشمی بر استفاده از اقدامات پژوهشی مجتمع بقیه الله الاعظم(عج) دانشگاه زابل از سوی سایر دانشگاههای کشور و کشورهای همسایه تاکید کرد.

وی افزود: دانشگاه زابل از ابتدای شکل گیری تاکنون عملکردی فراتر از دانشگاه عادی داشته و توجه مسئولان و تلاش دست اندرکاران و اساتید آن در دوره های مختلف، این دانشگاه را به یک دانشگاه پرچم دار پیشرفت منطقه تبدیل کرده است.

معاون وزیر علوم از اساتید و دانشجویان سراسر کشور برای حضور در منطقه سیستان و بازدید از ظرفیت های این دانشگاه دعوت کرد.

وی سوق دادن اردوهای علمی دانشگاههای کشور به منطقه سیستان را از برنامه های این وزارتخانه ذکر کرد و گفت: بازدید از مراکز صنعتی، فرهنگی و تاریخی و برگزاری اردوهای علمی از جمله برنامه های دانشگاه های کشور است که در همین زمینه توصیه می شود با حضور در شهرهای مختلف با توفیقات نخبگان و اساتید آشنا شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: وجود آثار تاریخی و فرهنگی منطقه سیستان که نشان از همت ایرانیان در دوره های گذشته دارد ظرفیتی برای اقدامات علمی و فرهنگی در رشته های معماری، مرمت و تاریخ است.

وی تصریح کرد: دانشگاه زابل نیز بایستی اردوهای علمی دانشگاههای سراسر کشور برای بازدید از سرمایه های ارزشمند منطقه سیستان را میزبانی کند.

هاشمی بر بازشناسی و تدوین تاریخ علم در منطقه سیستان تاکید کرد و اظهار داشت: وجود آثار متعدد در این منطقه و استفاده مردمان گذشته از انرژی های نو مانند «آس باد» ها نشانه عقب ماندن ما از گذشتگان است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه تعدادی از مدیران کل این وزارتخانه روز گذشته با سفر به منطقه سیستان از آثار تاریخی حوضدار، آس بادها، قلعه رستم، مجتمع بقیه الله الاعظم(عج) دانشگاه زابل بازدید و در نشست هم اندیشی با نخبگان و معتمدان منطقه شرکت کرد.

وی در سفر دو روزه خود همچنین توربین بادی نصب شده در دانشگاه زابل را نیز افتتاح کرد./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.