منشور دولت توجه به نقش ملی سیستان و بلوچستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

اراده دولت تدبیر و امید برای اجرای سیاست ها و برنامه هایی که در حوزه رونق اقتصادی و اشتغال در سیستان وبلوچستان در دست اجرا دارد، چشم انداز مثبتی در پیش دارد و شرایطی در حال شکل گیری است که براساس آن شاهد نقش دادن به استان در سطح ملی و منطقه ای خواهیم بود.

 

به گزارش  نی زار به نقل از روابط عمومی استانداری سیستان وبلوچستان: اراده دولت تدبیر و امید برای اجرای سیاست ها و برنامه هایی که در حوزه رونق اقتصادی و اشتغال در سیستان وبلوچستان در دست اجرا دارد، چشم انداز مثبتی در پیش دارد و شرایطی در حال شکل گیری است که براساس آن شاهد نقش دادن به استان در سطح ملی و منطقه ای خواهیم بود. این دستاوردها می‌تواند زمینه اوج‌گیری سیستان و بلوچستان به عنوان یک نقطه استراتژیک کشور باشد، زیرا این استان قابلیت ایفای نقش در بُعد ملی را دارد. یکی از اضلاع توسعه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی است که با همت و نگاه توسعه محور استاندار این مهم همواره در رأس برنامه ها قرار داشته بطوریکه از زمان توافق برجام این استان میزبان بیش از ۶۰ هیات خارجی اقتصادی بوده است. در این گزارش گزیده ی اولویت های دولت در جهت رویکرد توسعه محور در استان  با دارا بودن قابلیت های شاخص اقتصادی از جمله دسترسی به آبهای آزاد، وجود دو پایانه مرزی رسمی بین المللی ، فرصت های سرمایه گذاری در بخش معادن برای تولید ثروت و ارزش افزوده و غیره در پی می آید:

 

۱- توسعه بنادر چابهار :

بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است که خارج از منطقه پر تنش خلیج فارس قرار دارد و با آبهای آزاد جهان از طریق اقیانوس هند نزدیک ترین فاصله را دارا است. وجود آبهای عمیق و بریدگی های طبیعی خلیج چابهار فضای مناسب را برای اسکله سازی با عمق  زیاد و مختصات لنگرگاهی مطلوب برای پهلو گیری کشتی های بزرگ اقیانوس پیما فراهمآورده است .درشرایط کنونی ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار تا سطح ۲/۵ میلیون تن درسال است ،امکان پهلوگیری کشتی های با ظرفیت بالای ۶۰ هزار تن فراهم گردیده است. بااتمام فاز اول که اواخر سال ۱۳۹۵خواهد بود ظرفیت این بندر به ۸/۵ میلیون تن خواهد رسید و درپایان فاز پنچم یعنی فاز نهایی درسال ۲۰۳۰ میلادی به ۸۶ میلیون تن در سال خواهدرسید. چابهار برای کشور افغانستان پنجره ای برای دسترسی به آسیای جنوبی و آسیای مرکزی است که این کشور را از حالت محصور در خشکی خارج می کند.

    • ۲- انتقال گاز به سراسر استان : اجرای عملیات خط انتقال توسط پیمانکار شرکت «جهاد نصر» انجام می پذیرد ،تخصیص طرح ۶۰ هزارمیلیون ریال است .

      ۳– اجرای خط آهن کریدو شمال وجنوب چابهار زاهدان

طول کل خط راه آهن چابهار- زاهدان ۶۱۰ کیلومتر و انعقاد  قرار داد با قرارگاه  خاتم الانبیاء به مبلغ ۲۰۴۱ میلیارد تومان از تاریخ ۱۳۹۲/۱/۱ آغاز شده و براساس آخرین وضعیت،عملیات اجرایی حد فاصل چابهار- ایرانشهر به طول ۳۰۰کیلومتر در قالب ۴ قطعه اجرایی در حال اجراست.

 

۴- احداث طرح فرآوری آنتیموان در منطقه سفیدابه

این طرح با سرمایه گذاری شرکت تهیه و تولید مواد  معدنی ایران در استان اجرا گردیده است.با تامین تمامی زیر ساخت ها مراحل تست سرد و گرم انجام و مقدار ۲۰۰ کیلوگرمشمش آنتیموان نیز تولید شده است و در تاریخ دوازدهم اردیبهشت ماه جاری با حضور معاون محترم صنعت معدن و تجارت افتتاح شد.

۵- مشارکت و حضور سازمان های توسعه ای و شرکت های سرمایه گذاری دولتی و وابسته به دولت دراستان برای مشارکت  و اجرای طرح های اقتصادی دارای مزیت با رویکردایجاد اشتغال و توسعه فعالیت های اقتصادی از جمله کارخانه « لاستیک اتومبیل». طرح مذکور با سرمایه گذاری شرکت گسترس صنایع ایرانیان در استان کلید خورده است. مکان کارخانه لاستیک سازی در منطقه سیستان قطعی و زمین از شهرک صنعتی رامشار خریداری گردیده و کلنگ زنی طرح با حضور مقام عالی وزارت صنعت معدن و تجارت در مورخ۹۴/۱۲/۲۰ انجام پذیرفته است. با بهره برداری از این کارخانه بزرگ با سرمایه گذاری حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برای  ۱۳۵۰ نفر اشتغال ایجاد می شود.

 

۶- احداث مجتمع فولاد :

پروژه مذکور با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از طرح های مهم درحال اجرا توسط دولت تدبیر امید در استان به شمار می آید. در این خصوص اقداماتموثری انجام گرفته است و برای تکمیل نیاز به تسهیلات ارزی و ریالی دارد.

 

۷- اجرای طرح انتقال آب با لوله در سطح ۱۴۶ هزار هکتار از اراضی استان : در راستای استفاده بهینه از منابع آب و جلوگیری از هدر رفت آن در حوزه فعالیت های کشاورزی پس ازسفر هیات محترم دولت به استان اجرای ۱۴۶ هزار هکتار طرح آبیاری تحت فشار در شمال و جنوب استان مشتمل بر اجرای طرح آبیاری نوین و انتقال آب با لوله در سطح ۴۶ هزارهکتار در منطقه سیستان و ۱۰۰ هزار در بلوچستان می باشد.

 

۸- احداث کارخانه  لوله های کامپوزیت

در راستای اجرای پروژه انتقال آب با لوله، طرح لوله های با ظرفیت سالانه ۳۰ هزار تن به نام شرکت فراسان در سیستان در اسفند سال ۱۳۹۴ توسط وزیر محترم صنعت معدن و تجارتافتتاح و به بهره برداری رسید. با عنایت به تنوع تولید سایز لوله تا قطر ۲۴۰۰ میلیمتر در خطوط انتقال آب کشاورزی و…مورد استفاده قرار می گیرد .

 

۹- طرح های شیمیایی و پتروشیمی: احداث مجتمع بزرگ پتروشیمی در چابهار و منطقه ویژه پتروشیمی ایرانشهر:

طرح پتروشیمی در چابهار در حال آماده سازی سایت و زیر ساخت های مورد نیاز می باشد و در دو مرحله کلنگ زنی شده است. در قالب احداث مجتمع پتروشیمی نگین مکرانجانمایی و آماده سازی اراضی در محدوده منطقه آزاد چابهار صورت گرفته، پیوست زیست محیطی در دست تهیه است و برای برخی پروژه ها طرف های سرمایه گذاری مشخص شده اند

باراه اندازی این مجتمع ها زمینه اشتغال بیش از۱۷ هزار نفر افراد جویای کار فراهم می شود و شاهد تحول در منطقه در بخش های مختلف خواهیم بود .

 

۱۰- فعالیت های حوزه معدن و اکتشافات معدنی و صنایع وابسته:

در راستای کاهش وابستگی اقتصای به درآمدهای نفتی و همچنین ایجاد اشتغال مولد و ایجاد ارزش افزوده رویکرد خاص دولت در حوزه اکتشافات معدنی موجب گردیده تا استاندر این زمینه رتبه نخست را کسب نماید. هم اکنون مطالعات پهنه های معدنی استان در سطح ۸۶۰۰۰ کیلومتر مربع با محوریت بخش خصوصی و شرکت های دولتی نظیر سازمانتوسعه و نوسازی معادن ایران (ایمیدور) و شرکت  تهیه و تولید مواد معدنی ، شرکت صدر تامین «وابسته به سازمان تامین اجتماعی »، شرکت ملی صنایع مس ایران، در دست اقدامقرار گرفته است. این روند موجب گردیده استان در کلیه شاخص های معدنی از رتبه ۲۰ به رتبه ۹ کشوری برسد و پیش بینی می گردد در سالهای آتی جزو ۵ استان برتر کشورقراربگیرد .

در خصوص صنایع فرآوری نیز بطور همزمان اجرای کارخانه مس چهل کوره در منطقه نصرت آباد با ۶۰ درصد پشرفت فیزیکی و ۷۰۰ نفر اشتغال بزرگ ترین طرح صنایع معدنیاستان بعد از کارخانه جات سیمان بود و پیش بینی می شود تا سال ۱۳۹۵ بهره برداری کامل از آن صورت گیرد .  در کنار موارد فوق، مقدمات احداث کارخانه فرآوری طلای بزمان وتوسعه معادن تیتانیوم در فنوج و معادن آهن پلاسری در حوزه شهرستان های ایرانشهر و دلگان نیز در دست اجرا می باشد .

 

۱۱- تولید برق به ویژه انرژی نو :

پیگیری احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی در استان ازجمله شرکت یونیت اینترنشنال ۸۸۰مگاواتی ، نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی (شرکت توسعه نیروگاه ها و صنایع پارسیان) ، نیروگاه خورشیدی با مشارکت هلدینگ سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن، نیروگاه سکیل ترکیبی ۵۰۰مگاواتی شرکت مادر تخصصی تولید برق سرمایه گذاری دولتی و همچنیننیروگاه بادی و مزرعه  های بادی در سیستان .

 

۱۲- اجرای طرح های اشتغال زا در قالب تفاهم نامه مشترک با سازمان اتکا در سطح استان.

 

۱۴- سازماندهی سواحل مکران:  ساماندهی و تکمیل زیر ساخت منطقه نمونه دریا بزرگ (ساحلی) :

در راستای حمایت از صنعت گردشگری استان طرح نمونه گردشگری دریای بزرگ با ابلاغ اعتباری به میزان اعتبار ملی ۳۵۰۰میلیون ریال و استانی ۵۰۰۰ میلیون ریال ابلاغ گردیده وتاکنون محوطه سازی تاسیسات برق و سازه های پذیرایی انجام پذیرفته است.  ساماندهی محور ساحلی کنارک: اعتباری به میزان ۹۰۰ میلیون ریال در سال ۱۳۹۳ و ۹۰۰ میلیون ریالدر سال ۱۳۹۴ برای ساماندهی سواحل کنارک ابلاغ گردیده که تاکنون ساختمان رفاهی تکمیل گردیده است .

 

۱۵- طرح مطالعه تامین و انتقال آب از  خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی

با توجه به مشکل کم آبی استانهای جنوب شرق کشور از جمله استانهای کرمان ،یزد، خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان ،خراسان رضوی که تنها راه  نجات این استانها به دلیلکمبود نزولات آسمانی ، تامین آب شرب ، صنعت و کشاورزی، انتقال آب از دریای عمان به استانهای مذکور می باشد که این موضوع بطور ویژه در دستور کار دولت قرار گرفته و در شورای عالی آب کشور مطرح و طرح مطالاتی آن توسط مشاور تهیه شده است. بررسی های لازم جهت اجرایی شدن این طرح از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ووزارت نیرو در حال انجام است .

 

۱۶- توجه به مزیت های بازرگانی تجارت مناطق آزاد و فرصت های موجود در مرز :

ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی سیستان که طرح توجیهی آن در هیات محترم دولت تصویب و لایحه ایجاد آن از سوی دولت محترم به مجلس ارسال گردید.

آغاز فروش سوخت به مرزنشینان ساکن درشعاع۲۰ کیلومتر مرز.

تلاش و پیگیری برای رفع موانع و مشکلات موجود در بازارچه های مرزی و ایجاد با تکمیل زیر ساخت ها و امکانات موجود و تهیه سند جامع بازارچه های مرزی.

اخذ مصوبه کار ویژه مرزهای کشور برای ایجاد مرز رسمی زمینی در ریمدان به عنوان دومین مرز مجاز رسمی زمینی با کشور پاکستان .

توسط روابط تجاری، اقتصادی و امنیتی با کشورهای همسایه.

تهیه اسناد توسط روابط با کشور های هدف جدید از جمله آغاز روابط تجاری با کشور عمان، روسیه ، هند ،پاکستان، افغانستان و غیره.

پیگیری اجرای خط راه  آهن کریدور شمال – جنوب؛ چابهار – زاهدان و اتصال به راه آهن سراسری و شمال خراسان و کشور های منطقه.

پیگیری  ایجاد فرودگاه بین المللی در منطقه آزاد چابهار که در این خصوص براساس مصوبه هیات محترم وزیران ۳۵۰ هکتار زمین به منطقه آزاد چابهار تعلق گرفته است .