خانه ی گلین و کوچک فاطمه/نوشتاری به مناسبت سالروز پیوند علی (ع) و فاطمه (س) - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نـــــی زار : در هر مرام و مذهب و عقیده ای افرادی وجود دارند که به عنوان، نمونه، اسوه و الگوی باورمندان به آن عقیده مطرح هستند. در اسلام و تشیع هم علی و فاطمه نمونه های ارزشمندی هستند که در زمینه های مختلف الگو هستند و تلاش مسلمانان آن است تا هر چه می توانند صفات و ویژگی های خود را به صفات و ویژگی های آنها نزدیک کنند.

پیامبر پرورش یافته ی ابوطالب و همسرش فاطمه دختر اسد است، چون عبدالمطلب پدربزرگ پیامبر از دنیا رفت سرپرستی پیامبر به ابوطالب واگذار شد علت این امر آن بود که ابوطالب و عبداله پدر پیامبر از یک پدر و مادر بودند. خانه ی ابوطالب همچون خانه ی عبدالمطلب محل آرامی برای رشد پیامبر بود، وی از محبت فاطمه دختر اسد چنان به نیکی یاد می کرد که می گفت: در خانه ی ابوطالب احساس بی مادری نکردم. زمانه گذشت و روزگار چهره ی سخت خود را به ابوطالب نشان داد و تأمین معیشت آنها را دشوار کرد. عباس عموی پیامبر پیشنهاد کرد که هر یک از برادران یکی از فرزندان ابوطالب را به خانه ی خود ببرند، بدین ترتیب فقر ابوطالب، علی را ساکن خانه ی پیامبر کرد و علی همنشین پیامبر و خدیجه شد. در همین خانه فاطمه به دنیا آمد و در فراز و فرود آینده این دو قرمانان وقایع سخت و دشوار و الگوی مسلمانان شدند.

فاطمه دختر پیامبر بود و طبیعی بود که خواستگاران بسیاری داشته باشد اما پیامبر یک به یک آنها را رد کرد تا آنکه علی پیش آمد. پیامبر لبخند زد و فاطمه بله گفت، پیوند آسمانی در زمین شکل گرفت و با گذشت زمان حسن و حسین و زینب این جمع را تکمیل کردند و نمونه ای از یک خانواده ی ایده آل را به بشریت عرضه کردند. خانواده ای که در آن ایمان، اعتبار، احترام، محبت، گذشت، فداکاری، عقلانیت و معنویت برجسته است و هر کس می تواند گمشده ی خود را در آن بیابد، خانواده ای کوچک به وسعت یک دنیا که در خانه ی گلین و کوچک فاطمه شکل گرفت.

سالروز پیوند علی (ع) و فاطمه (س) خجسته باد.

ezdevaj

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.