آب باریکه/یادداشتی به مناسبت روز کارمند - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : یکی از روزهایی که در هفته ی گذشته یعنی هفته ی دولت عنوانی را به خود اختصاص داده بود چهارم شهریور یا روز کارمند بود.

با روی کار آمدن رضاشاه پهلوی هم روزگار تغییر کرده بود و هم رضا شاه شخصیت ویژه ای بود، ویژه از این نظر که معمولا روال به دست گیری قدرت در ایران از مسیر قبایل می گذشت اما رضاخان که رضاشاه شده بود هیچ گونه پشتوانه ی ایلی و طایفه ای نداشت اما بدون پشتوانه هم نمی توانست بر اریکه ی قدرت بماند.

رضاشاه تغییر روزگار و نو شدن و تجدد را دست مایه کرد و به تاسیس ادارات دولتی پرداخت. وی در این زمینه آن چنان سعی بلیغ و جهد عمیق نمود که ظرف مدت کوتاهی ساختار اداری در ایران شکل گرفت و یک طبقه ی اداری به وجود آمد که خود را مدیون و وابسته ی به رضاشاه می دانست.

کارمندان دولت یا آن گونه که مصطلح بود نوکران دولت طبقه ی معتبر، صاحب نفوذ و تا حدی مرفح بودند که مورد عنایات ویژه ی شاهان پهلوی قرار داشتند.
با گسترده و پیچیده شدن بروکراسی اداری و بروز ناکارآمدی در سیستم اداری کم کم از اعتبار و جایگاه کارمندان کاسته شد. با فربه شدن نظام اداری و بروز مشکلات نفتی، میزان رفاه کارمندان نیز کاهش یافت اما یک نکته همچنان وجود داشت و آن هم همان «آب باریکه» معروف بود که سر برج به سر برج به حساب کارمندان واریز می شد.
معتاد شدن به همین آب باریکه راه را بر ورود به بخش خصوصی سد می کرد و مانع بروز خلاقیت و توانمندی کارمندان می شد. هنگامی که کارمندی بازنشسته می شود و حقوق بازنشستگی کفاف زندگی را نمی دهد تازه به فکر شغل جدید می افتد که عمدتا فعالیت در بازار و دکان داری است. طرفه آنکه یک سالی که می گذرد می گویند چه اشتباهی کردیم که از اول دنبال همین کار نرفتیم اما باز هم همه دنبال همان آب باریکه هستند.

در هر صورت روز کارمند را به دوست داران آب باریکه تبریک می گوییم.

دکترمحمدتقی رخشانی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.