خبرنگاران صدای رسای مردم یا سربازان جنگ های جناحی! - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی نقش اساسی در جامعه بازی می کند. خبرنگاران با توجه به حساسیت کارشان نیز به همان منوال در جامعه نقش مهمی ایفا می کنند. خبرنگاران با نشان دادن حقایق و کاستی های جامعه توانایی حساس کردن جامعه و مسئولین امر را به آن موضوع دارد.

امروزه نقش بی بدیل رسانه ها در شکل دهی و هدایت افکار عمومی و جریان سازی رویدادهای سیاسی بر هیچ کس پوشیده نیست، شاید تا چندی پیش محوری ترین نقشی که برای رسانه ها متصور بود صرفاً اطلاع رسانی از رویدادهای عینی و واقعی بود .اما در حال حاضر رسانه ها به عنوان یک ابزار اطلاع رسانی محض کم کم جای خود را به یک ابزار هدایتگر جریانات سیاسی داده است.

این موضوع باعث پایین آمدن نقش آفرینی رسانه در جامعه خواهد شد و به یک آسیب بزرگ اجتماعی تبدیل می شود. دیگر خبرنگاران در راس رسانه ها، نقش نظارتی خود را به ابزاری برای کوباندن جناح مخالف سیاسی می دهند.

با تغییر دولت ها در دوره های مختلف جامعه شاهد روی کار آمدن نسل جدیدی از خبرنگاران در فضای رسانه ای کشور است. که نقش این رسانه ها برای دولت مهار انتقادات و بعضا انتقادات مغرضانه و تخریب است و برای جناح مقابل که در اکثر مواقع نزدیکان دولت قبل هستند بد جلوه نشان دادن وجهه دولت ، تخریب ، تهمت ، افترا و سایر بی اخلاقی های رسانه ای است که ما در این دولت مثال بارز این موضوع را مشاهده می کنیم.

یکی از مشکلات عدیده جامعه خبرنگاران؛ عدم درآمد کافی برای مخارج زندگی است که برخی از سیاسیون از این معضل برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده می کنند. رسانه های استیجاری در ازای دریافت پول سیاست های بالادستی که به آن های ابلاغ می شود را اجرا می کنند، حال می خواهد تخریب منتخب ملت باشد یا بی ارزش جلوه دادن دستاورد های دولت مثل برجام که در انتخابات آتی برایشان مشکل ساز نشود. برخی از این رسانه های پا را از این فراتر می گذارند و با تحیلی اشتباه از سخنان بزرگان انقلاب علیه لیدر های جناح مقابل آن ها را ضد انقلاب می خوانند آن هم در یک جامعه اسلامی.

در سطوح پایین تر و در استان ها و شهرستان ها نیز این سرمایه گذاری رسانه ای وجود دارد، به چالش کشیدن استانداران ، فرمانداران و مدیران کل آن هم با نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از ماموریت های این سربازان جنگ های جناحی در رسانه ها است، گویی رسانه به عنوان یک سلاح برایشان کاربرد از بین برنده مخالف را دارد.

fu7588

امروز ۱۷ مرداد ماه ۹۵ روز خبرنگار است این روز را به تمامی همکاران عزیز خبرنگارم تبریک و تهنیت عرض می کنم ، در این روز از مدیران دولتی و شبه دولتی و نهاد های مختلف خواهید شنید که : شما اهالی رسانه چشم بینای مردم ، اربابان قلم و… هستید ، سعی کنیم واقعا ارباب قلم باشیم نه سرباز جنگ جناحی …

نویسنده: فرشید عابدی

کیان عابدی