شوری که در مسیر پایتخت رقم خورد / شبی شیرین با هنرمندان سیستانی - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : بعد از سال ها کار اداری فرصتی پیش آمد تا با هنرمندان خوشنام سرزمین مادری ام ، شبی را تا نزدیک به صبح به گفت و گو بنشینم.

برگزاری همایش هنر و ادب سیستان در پایتخت به آنجا ختم شد تا دلسوختگان و خاک خوردگان محافل مختلف فرهنگی ، ادبی و هنری سیستان به همراه یکدیگر سفری به یاد ماندنی را آغاز کنند.

قطاری فرهنگی که شب گذشته میزبان مباحث هنری بسیاری بوده است .آنچه در ادامه خواهید خواند روایت کوتاهی است از بودن با آنانی که دل در گرو فرهنگ ، هنر و ادب سیستان ورجاوندمان دارند.

 

از کوپه که پای به بیرون می گذاری نخستین چیزی که توجه ات را جلب می کند ،صدای ربابی است که چند کوپه آن سو تر با صدای کف زدن هموندانش فضای دیگری را در سالن قطار رقم می زند.

شنیدن آهنگ های پر شور سیستانی به همراه نوای دلنشین رباب و قیچک ، نه تنها خستگی راه بلکه رنج سالها دور بودن از محافل هنری را از تن آدمی بیرون می کند.

هنرمندان تئاتر در گیر جشنواره استانی اند ، بی برنامه گی های نهاد های هنری آنان را کلافه کرده است و دغدغه ی بازگشت در موعد مقرر و رسیدن به جشنواره را دارند . با یکی از آنها که همه خوب می شناسیمش به گفت و گو می نشینم و می گوید تازه از سری سوم سریال پوست پیاز و ابروی باز تمام شده است .

IMG_20151008_102435

گل بیگی از متفاوت بودن این سری سخن گفت و به کندوکاو آنچه شیوه برخورد با هنرمندان می نامید پرداخت .

سالن دیگر قطار میزبان مباحث داغ فلسفه و هنر ، هنر و اجتماع ، چالش های مکاتب مختلف ، تحلیل آثار هنرمندان صاحب نام و… است .

می خواهی این شب هیچ گاه به اتمام نرسد تا ماحصل ساعت ها گفت و گو را بدانی که به چه نتیجه ای ختم می شود.

دوستان رسانه ای ام نیز به تبادل تجربیات می پردازند و از وضعیت نابسامان رسانه ای گله مندند ، فرهیختگان خوش ذوق ادبی نیز گاه گاهی چند بیتی زمزمه می کنند و به نقد آثار یکدیگر مشغولند .

از همه ی این ها شیرین تر آنکه پای صحبت نوجوانی می نشینی که چند صباحی است به کار نمایش مشغول است . اینکه او سهراب را خوب می شناسد و بسیاری از شعر هایش را تا به انتها از حفظ می خواند و بی آنکه تحصیلات ادبی چندانی داشته باشد به زیبایی تمام درباره ی آن سخن می گوید حال و هوای دیگری دارد.

 

 

IMG_20151008_111143

 

 

دوستان هنرهای تجسمی نیز آثار ارزشمندی برای نمایش با خود آورده اند و ازآن سخن می گویند.

در هر روی در هر گوشه از این قطار که پا میگذاری بحث های گرم تورا به بودن بیشتر با آنان تشویق می کند .

در قطار دیشب با چشم هایم دیدم که هنرمندی چه عاشقانه سازش را در آغوش گرفته و در کنار آن آرام خوابیده است .

در قطار دیشب دیدم ، نوع دوستی ، از خودگذشتی و احترام به سایرین با همه آنچه که امروز درباره ی ما سخن می گویند جزء لاینفک وجودماست.

در قطار دیشب یک شب بیاد ماندنی را با دوستان هنرمندم گذراندم تا این سرآغاز شور آفرین نوید بخش روزهای سرشار از آموختن باشد.

 

همایش ملی هنر و ادب سیستان از ۱۷ الی ۲۱ مهرماه در خانه هنرمندان و تالار وحدت تهران برگزار می شود.

 

داود صیاد – بامداد پنجشنبه ۱۶ مهر ۹۴

در مسیر پایتخت!