خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان زابل - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار: حجت الاسلام علی اکبر کیخا در خطبه های این هفته نماز جمعه زابل ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار داشت:

ای بندگان خدا، ای مومنین و مومنات ،خودم و شما بزرگواران را به تقوا سفارش می کنم. خیر دنیا و آخرت ما در رعایت حدود الهی و با تقوا بودن است. آسایش فرد، جامعه و جهان در گرو تقواست. اموز روز میلاد با سعادت حضرت صدیقه کبری، ام ابیها ،حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است که به روز مادر و روز زن نامگذاری شده است و این افتخاری بزرگ برای بانوان ماست. این روز را به تمامی شما عزیزان، بخصوص زنان جوان و مادران تبریک عرض می نمایم.

وی در ادامه سخنانش افزود:

همچنین امروز روز تولد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی( رضوان الله علیه) است که این روز را نیز گرامی می داریم. این روز فرصت مناسبی است تا به مقام شامخ والدین توجه بیشتری داشته باشیم. خداوند در قرآن کریم می فرماید: خداوند حکم کرده برشما که فقط اورا بپرستید و بلافاصله پس از حکم به پرستش خود می گوید به والدینتان نیکی کنید و این اهمیت مسئله نیکی و احسان به پدرو مادر و مقام والای ایشان را می رساند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به مقام والای پدر و مادر در نزد پروردگار اظهار داشت:

محبت واحسان به پدر و مادر باید از نزدیک باشد. در روایت آمده که اگرکسی بین دو چشم مادرش را ببوسد این کار باعث دوری آتش از او می گردد ودر جای دیگری آمده : کسی که دو پای مادرش را ببوسد مثل این است که کعبه را بوسیده است.

اگر پدر و مادرتان از دنیا رفته اند هنوز هم می توانید به آنها نیکی کنید با خواندن قرآن برای آنان با هدیه کردن ثواب نماز برای آنان.در روایت آمده که اگر کسی قبر پدر و مادرش را در هر روز جمعه زیارت کند، تمام گناهانش بخشیده می شود و نامش در زمره ی انسان های مومن و نیکوکار ثبت می شود.ان شا الله که قدر پدر و مادر را بدانیم.

حجت الاسلام کیخا در خطبه های دوم نیز بار دیگر نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی دعوت نمود و بیان داشت:

این روز مبارک واین سال جدید را که بهارش فاطمی بود واین سالی که با محافل حضرت فاطمه(سلام الله علیها) شروع شد را به همه شما عزیزان تبریک می گویم ان شا الله به حق فاطمه زهرا(سلام الله علیها) که یکی از القابش “مبارکه” است خیرات و برکات شامل تمام جهان اسلام و بخصوص این منطقه دارالولایه شود.

وی در ادامه با اشاره به روز جمعه ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) بیان داشت:

به برکت این روز که روز جشن و سرور و شادی و روز مادر است ان شاالله برای اولین بار در شهر زابل “بوستان مادر” افتتاح خواهد شد. جا دارد که همین جا از همه مسئولین عزیز فرماندار محترم و بخصوص شهردار محترم تشکر کنیم و ان شا الله که روز به روز شاهد پیشرفتهایی در این شهر باشیم.

حجت الاسلام کیخا خطیب نماز جمعه زابل در ادامه سخنانش با اشاره به نامگداری سال ۹۴ به سال دولت و ملت،همدلی و همزبانی توسط مقام معظم رهبری افزودند:

حکمت این نامگذاری این است که به سمت این ایده آل حرکت کنیم. همدل بودن یعنی هم هدف بودن، یعنی فکر و اندیشه یکی باشد. وقتی فکر واندیشه یکی باشد زبان هم یکی می شود. و این همدلی و هدف در جامعه ای محقق می شود که دولت آن برخاسته از ملت باشد. تمام مسئولین از جنس این مردم باشند وتوسط همین مردم انتخاب شده باشند.

وی در ادامه گفت: همه باید همدل بوده و به فکر ایرانی اسلامی، سربلند و پیروز باشیم. جناح و حزب را داشته باشیم اما هدف خدا باشد. این که چند حزب در جامعه باشند فرصت است و برکاتی دارد. اما این حزبها زمانی می توانند در خدمت جامعه باشند که همدل بوده و هدفشان خدا باشد.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه مردم فهیم و صبور سیستان همواره در کنار مسئولین بوده اند افزود:

الحمدلله مسئولین خوبی داریم و مردم ما هم متوجه اند و زحمات مسئولین را می بینند در عین حال که کم کاری ها رامی بینند زحمات زیاد را هم می بینند. مردم سیستان مجدانه پیگیر رفع مشکلاتشان هستند. در مورد مرز میلک و درآمدهای حاصل از آن سوالاتی داشتند و هنوزمنتظر جواب سوالاتشان هستند. در مورد سود ونفع آبی که از چاه نیمه به زاهدان می رود سوال دارند. در مورد کارخانه سیمان سیستان که به نام سیستان و به کام دیگران است سوال دارند و تا به جوابشان نرسند دست برنمی دارند.

در مورد کارت مرزنشینی ،طرح تجارت چمدانی، سوال داشتند. مهم تر از همه منتظر اجرایی شدن طرح منطقه آزادند. در مورد طرح گردشگری منتظر جوابند. ما منتظر جواب نمایندگان محترم مجلس هستیم . منتظر پاسخهای مسئولان دولت تدبیر و امید هستیم.

حجت الاسلام کیخا در ادامه اظهار داشت:

رسانه ها وصاحبان قلم و فکر و اندیشه پیگیر مطالبات مردم باشید. نشاطتان را در پیگیری مطالبات مردم حفظ کنید،عناوین این مطالبات را تیتر کرده تا صدای مردم به همه مسئولین برسد.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته ای اخیراظهار داشت:

در برنامه مذاکرات هسته ای که درلوزان سوئیس صورت گرفت،جهان همدلی مردم و ملت را مشاهده کرد وهمه دیدند که چقدر متفکرانه مردم ایران مسایل را دنبال می کنند. البته در این مذاکرات باید مراقب باشیم که دشمن مکاروحیله گراست. در توافق باید روی کلمه به کلمه آن دقت کرد. موضوع مورد مذاکره، انرژی هسته ای و رفع تحریم هاست ولا غیر.در این مذاکرات باید منافع ملی و ارزشهای اسلامی حفظ شود.

وی در ادامه با بیان این نکته که مذاکره کنندگان ما باید از نقدهای سازنده استقبال کنند افزود:

مذاکره کنندگان ما آستانه صبر و تحملشان را بالا ببرند و با همفکری پای میزمذاکره بنشینند. نقد سازنده نشان از همدلی بین دولت و ملت دارد. مردم عزیزماهم باید انتظارات و توقعاتشان را متناسب با شرایط کنند. ابتدا وضعیت را ببینند بعد نقد و نظر دهند.

حجت الاسلام کیخا مقاومت این مردم را عامل اصلی دشمن برای آمدن به پای میز مذاکرات دانست و گفت:

این مردم ۳۶ سال مقاومت کردند وشهید دادند.بالاخره دشمن “ایران هسته ای” را پذیرفت و این دستاورد بزرگی است.

حجت الاسلام کیخا در ادامه به جنایات صورت گرفته در یمن توسط عربستان اشاره کرد و اظهارداشت:

جهان شاهد جنایت عربستان سعودی است. عربستان با این جنایات از خود چهره ای منفور ساخت و قطعا به زودی طعم شکست را خواهد چشید وبینی او به خاک مذلت کشیده خواهد شد.