قلیان خانه ها با نام کافه های سنتی بلای جان جوانان شده است - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

رییس ورزش و جوانان زابل گفت: قلیان خانه ها با عناوین شیک امروزی از جمله ˈکافه های سنتیˈ و رنگ و لعاب فریب دهنده با عرضه مواد دخانی و غیره از جمله قلیان بلای جان جوانان و نوجوانان شده اند.

ˈحسین کلانترˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به تغییر رویکرد کافه های سنتی افزود: کافه های سنتی در گذشته محل سرگرمی و وقت گذرانی برای افراد میان سال و کهن سال بود و آداب خاص فرهنگی نظیر شاهنامه خوانی در آنها رواج داشت و در واقع شاهنامه خوان ها که خود تبحر خاصی داشتند با قرائت اشعار حماسی و بیان رزم رستم و سهراب و غیره فضایی با نشاط و سرگرم کننده برای مردم فراهم می کردند.قلیان

وی اضافه کرد: متاسفانه امروزه این مکان ها محلی برای ترویج مصرف مواد دخانی و بعضا انحراف نسل جدید شده است.

وی استفاده از قلیان را الفبای اولیه گرایش نسل جوان و نوجوان به استعمال دخانیات و مواد مخدر دانست و گفت: استفاده از قلیان تبعات سنگینی را در پی دارد و زمینه را برای آسیب های اجتماعی فراهم می کند.

وی اظهار داشت: امروزه قلیان و تنباکوی میوه ای با انواع رنگ و بو در کافه های سنتی عرضه می شود و جوانان و حتی نوجوانان غافل از صدها مواد سمی موجود در تنباکو که دود آن پس از ترکیب با آب و مرطوب شدن وارد شش و ریه شده و زمینه را برای ابتلا به انواع بیماری ها از جمله سرطان فراهم می کند، شادی لحظه ای را بر تفکر جدی ترجیح می دهند.

رییس اداره ورزش و جوانان زابل خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی خانواده ها نیز بدون آگاهی از تبعات استفاده از قلیان آن را به صورت گروهی و خانوادگی استعمال می کنند.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی قلیان در اماکن عمومی به راحتی قابل دسترس باشد زمینه برای آسیب های اجتماعی فراهم است گفت: ۴۶ کافه سنتی در شهرستان زابل فعال است که تنها ۲۶ مورد آن دارای مجوز رسمی هستند.

کلانتر تصریح کرد: کافه های سنتی امروزه را تنها به قلیات خلاصه نمی شود بلکه محلی برای تجمع های کاذب جوانان و نوجوانان شده و بسیاری از دسیسه ها و انحرافات اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی در آنها شکل می گیرد.

وی از تمام ارگانها و ادارات دست اندرکار سلامت جامعه خواست تا کافه های سنتی را جمع آوری و سازماندهی کنند در غیر این صورت تهدیدی برای نسل جوان و نوجوان خواهد بود.

وی گفت: آگاهی نداشتن جوانان از مضرات قلیان حتی بسیاری از ورزشکاران را نیز فریب داده و به راحتی جذب کافه ها می کند در حالی که ورزشکاران باید الگوی شایسته ای برای جوانان و سایر قشرهای جامعه باشند.

کلانتر از خانواده ها خواست فرزندان خود را با مضرات قلیان آشنا و به صورت نامحسوس آنان را کنترل کنند تا از رفتن به کافه های سنتی نامعقول و غیرمجاز منع شوند.