از چاله تا چاه / تلخند نی زار از حکایت این روزهای آسفالت شهر - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : آورده اند در ایام قدیم تیمور برای سرکشی به سیستان آمده بود، بعد از چندی استراحت برای دیدن اوضاع منطقه با جمعی از سربازان خود به میان مردم رفت در حین دید و بازدید پایش دفعاتی در چاله های به وجود آمده در خیابان های آن موقع افتاد ( در مکاتبات و نقل و قول ها گفته اند: قریب به هزاران دفعه!) که باعث لنگ شدن تیمور شد و از آن زمان تیمور لنگ معروف گردید …
از ایام قدیم مردم احترام خاصی به این چاله ها داشته اند و دارند (همانند چاله اسکندرون !)

سال ها می گذرد این چاله ها در سطح خیابان ها جا خوش کرده اند کمتر که نمی شود هیچ بلکه دیگر نمی شود گفت چاله بلکه چاه شده اند و کسی هم که داخلشان رفت همسفر “ملک الموت” می شود و هراز چندگاهی هم شهرداری بخاطر قداست این چاله ها آن ها را بازسازی می کنند .
حالا ما فرض کنیم سوار بر کالسکه سایپا شده ایم ( همان پراید خودمونه ) و داریم در این خیابان ها با سرعت ۱۰ کیلومتر می تازانیم که ناگهان داخل یکی از همین چاه ها می اوفتیم بووووووووووووووووووم – خدارحمتمان کند.

یکی از دوستان بالا داشت از بی خوابی های شبانه روزی دوستان زحمت کش شهرداری میگفت که برای پیدا نمودن چاره و راه حل دست به دامن مهندسین چینی شده اند که فکری بکنند و چاره ایی بیاندیشند؛در ادامه گفت بعد از یک سال هم فکری باهمتایان ایرانی خود به این نتایج مهم دست یافتند:

۱ چاله یا همان چاه را منطقه ممنوعه اعلام کنند!

۲ کنار چاه یک نعش کش بگذارند ؛ چون فردی که رفت داخلش زنده برنمی گردد پس چرا آمبولانس را الاف کنیم!

۳ یک غسلخانه مدرن هم در کنار هرچاه بگذارند !

۴ درست کردن سرعت گیر که همانند سد باشد که کسی نتواند از رویش رد شود!

در آخر دیدند ای بابا این ها که برای شان ضرر دارد و باعث ورشکست شدن شان می شود همه را حذف کردند و این گزینه را اضافه کردند :
قابل توجه شهروندان محترممان : مسئولین شهرداری برای رفاه حال مردم صبور و مظلوممان الاغ هایی را برای رفت و آمدشان از قبرس وارد کشور کرده اند تا بتوانند راحت تر در خیابان ها گذر کنند و حتی دردسرش هم کمتر می باشد ، و در کنار این، نامه ایی محرمانه به راهنمایی و رانندگی فرستادند : هرکسی ماشینش را آورد بیرون و رفت داخل این چاه ها شما با آن ها همانند یک قاتل جانی برخورد کنید و اعمال قانونش کنید !

از این ها بگذریم مسئولین محترم بیاییم کمی باهم فرض کنیم :
سوار بر پراید وطنی خودتان شده اید که یکهو چرخ ماشین تان داخل یک چاله می افتد در این اتفاق موتور ماشین تان دچار نقص فنی می شود و باید سرویس اساس شود که نزدیک خدا تومان می شود، شما به کنار، دستتان به دهن تان می رسد ولی مردم چه ؟

مردمی که با کمبود کار و درآمد دارند دست و پنجه نرم می کنند و مجبور شده اند کوچ کنند و یا گله گوسفند و زمین های خود را بفروشند تا ماشینی دست پا کنند ( آن هم وسیله ایی که برابر با خون شان است و باید تا اخر عمر قسط بدهند تا پول چهارتا چرخش را تسویه کنند )و به کرایه کشی روی بیاورند چگونه زیر این فشارهای مالی کمر راست کنند؟

مردمی که تا دیروز کشاورزی می کرده اند ولی امروز آبی نیست و طوفان ها عاملی شده مردم زمین های خود را رها کنند و به تکنولوژی جدید که خرجش از دخل شان بالاتر هست روی بیاورند..

ما نمی گوییم مسئولین عزیز کاری نمی کنند یا کم کار هستند و یا فقط پشت میز می نشینند و چایی می خورند و مردم را می چرخانند…
نه! ما این را نمی گوییم…

آمار ماشین ها در زابل از خود آدم هایش زیادتر است این ها به کنار، هر سال و هر ماه از خارج سیستان هم مسافران برای گردش می آیند با این اوضاع دیگر جرات ندارند بیایند .

می دانیم شهرداری عزیز با غول و اژدهای بی پولی و … می جنگد ولی می تواند با مدیریت خوب این بی سامانی را برطرف کند .
از شهردار محترم خواستاریم فکری به حال چاله های به وجود آمده سطح معابر و خیابان ها شهر هم بکند که مشاالله هر روز هم زیاد می شود ( ما از خیر گفتن سدهای سرعت گیر نما و موج های آسفالت ها می گذریم )

برای مردم عزیزمان از زمین وزمان دارد همین گونه بلا می ریزد خواهشاً شما اینگونه نباشید.

میثم پورخسرو

در انتها تصاویری از چاله های محترم خیابان های زابل

 

چاله-های-خیابان1

چاله-های-خیابان

 

چاله-های-خیابان2

 

چاله-های-خیابان3