ضرورت اتخاذ رویکرد فعال دولت در قبال وضعیت آخرالزمانی در سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

 

نی زار : در اواخر دهه هشتاد سیستان درگیر طوفان های شدید و خشکی کامل دریاچه هامون گردید به طوریکه شب و روز برای مردمان این سرزمین تفاوتی نداشت و در طول روز با وجود طوفان های شدید و گرد و غبار ناشی از خشکیده شدن هامون تفاوتی با شب نداشت.

در آن سالها دولت اقدام به مالچ پاشی نمود و تا حدودی این کانون ها کنترل شد.
اما در حال حاضر و شرایط بسیار وخیم تر سیستان گویا متولیان هیچ دغدغه و برنامه ای برای این شرایط ندارند و صرفا منتظرند تابستان سیستان بگذرد و این شرایط آخرالزمانی سیستان تغییر کند، بدون هیچ برنامه و اقدام موثری …

در رابطه با ریزگردها و مسائل کلان سیستان، سناریو مدنظر مسئولین صرفا تماشا و گذر زمان است تا شاید با کاهش دما و همچنین فروکش کردن طوفان های ۱۲۰ روزه حجم گرد و غبار کاهش یابد.

متاسفانه بعضا مطالبات مردمی نیز با دخالت های پیدا و پنهان به سمت مسائل کم اهمیت تر سوق می یابد تا چالش های اساسی تر سیستان به حاشیه رود و به واسطه آن از فشار بر مسئولین نیز کاسته شود.

آنچه امروز مردم سیستان را بیش از هر چیز آزار میدهد و هر نوع توسعه ای را نیز تحت شعاع قرار داده است ریزگردها و گرد و غبار ناشی از کانون های ریزگرد است که می طلبد ضمن هدایت مطالبات مردمی بدین سمت ؛ دولت وادار به اتخاذ رویکردی فعال و اقدام عملی در همین بازه زمانی فعلی شود.

علیرغم ممنوعیت چند ساله استفاده از مالچ های نفتی برای کنترل کانون های ریزگرد اما مالچ های دوستدار محیط زیست یا اصطلاحا سبز در حال حاضر راهکاری کوتاه مدت است که می تواند باعث کاهش محسوس گرد و خاک بدون آسیب محیط زیست در منطقه سیستان شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.