سیستان‌ و بلوچستان رتبه دوم در توزیع اعتبارات عمرانی بودجه ۱۴۰۱ / رشد اقتصادی، ارتقای بهره وری و عدالت محوری ویژگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : رتبه دوم اعتبارات تملک استان ها در بودجه ۱۴۰۱ به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.

به گزارش نی زار ،مهرداد عرب اول گفت: بدون احتساب پروژه های گلوبالی که اعتبار آن در طول سال توزیع می شود، ۹ هزار و ۲۷۶ میلیارد تومان اعتبار تاکنون در حوزه عمرانی برای سیستان و بلوچستان تاکنون در لایحه ۱۴۰۱ پیش بینی شده است.

مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان در نشست با اصحاب رسانه که با محوریت لایحه بودجه ۱۴۰۱ برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) بیان کرد: توجه ویژه به رشد اقتصادی و ارتقای بهره وری، پرداختن به عدالت محوری و توجه ثبات اقتصادی سه ویژگی مهم و عامل تفاوت قابل ملاحظه لایحه بودجه ۱۴۰۱ نسبت به لوایح سال های گذشته است.

وی ادامه داد: سهم سیستان و بلوچستان در جدول ۱۰ الف لایحه بودجه ۱۴۰۱، ۵ هزار و ۴۴۱ میلیارد تومان است، با توجه به این مهم ۸.۲ درصد کل اعتبارات کشور به این استان اختصاص دارد.

این مقام مسئول با بیان این که در این ردیف بودجه ای، سیستان و بلوچستان بعد از خوزستان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: ۲ هزار و ۵ میلیارد تومان این اعتبار از منابع اعتبارات تملک استانی است، از ردیف دو درصد نفت و گاز نیز سهم سیستان و بلوچستان۶۸۹ میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: تهیه و اجرای طرح های هادی روستایی از دیگر ردیف هایی است که امسال به لایحه بودجه اضافه شده و با توجه به تعداد بالای روستاها برای سیستان و بلوچستان بسیار اهمیت دارد، از این ردیف نیز برای استان ۹۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

عرب اول گفت: ردیف متوازن نیز از دیگر بخش های جدول ۱۰ الف است که از این محل ۲ هزار و ۳۴۸ میلیارد تومان به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته، ۳۰۴ میلیارد تومان نیز مربوط به پروژه های ملی بوده که به استان واگذار شده است.

وی با اشاره به دلیل اختلاف اعتباری سیستان و بلوچستان با خوزستان، اضافه کرد: خوزستان به دلیل این که استان نفت خیزی است، علاوه بر دو سوم از ردیف یک سوم نفت و گاز نیز سهم می برد، این مهم سبب شده است که ردیف بودجه ای این استان از سیستان و بلوچستان مقداری بالاتر باشد.

رتبه اول بودجه ای سیستان و بلوچستان بدون احتساب یک سوم نفت و گاز

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان در تمام این ردیف ها بدون احتساب یک سوم نفت و گاز رتبه اول ۳۱ استان کشور را به خود اختصاص داده، اما با احتساب این ردیف در جایگاه دوم قرار دارد و نسبت به سال ۱۴۰۰ اعتبارات عمرانی نیز ۱۹.۲ درصد رشد پیدا کرده است.

وی گفت: علاوه بر اعتبارات جدول ۱۰ الف بر اساس پیوست شماره یک قانون بودجه که مربوط به طرح های ملی بوده، سهم سیستان و بلوچستان ۲ هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان است که به صورت مشخص به این استان اختصاص دارد، علاوه بر این رقم ها استان در ردیف طرح های گلوبال نیز سهم دارد که در طول سال بین استان ها تقسیم می شود.

عرب اول اظهار کرد: از محل ردیف های متفرقه نیز، حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سهم سیستان و بلوچستان است که از این محل نیز اعتبارات دیگری به صورت گلوبال بین استان ها تقسیم و در طول سال ابلاغ می شود.

وی اذعان کرد: در مجموع بدون پروژه های گلوبالی که در طول سال توزیع می شود، تاکنون ۹ هزار و ۲۷۶ میلیارد تومان اعتبار در بخش عمرانی تاکنون برای سیستان و بلوچستان در لایحه ۱۴۰۱ پیش بینی شده است.

این مقام مسئول گفت: در بخش اعتبارات هزینه ای (حقوق و دستمزد) ۲۶ هزار و ۵۸۱ میلیارد برای ۳۱ استان پیش بینی شده که از این مبلغ ۹۲۱ میلیارد تومان سهم سیستان و بلوچستان است، در حالی که کل اعتبارات هزینه ای استان ها در سال ۱۴۰۰، ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده که ۲۰.۸ درصد رشد داشته و اعتبارات هزینه ای سیستان و بلوچستان نیز ۲۴.۶ درصد افزایش یافته است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.