جایگاه خبرنگاری به قلم دکتر‌محمدتقی رخشانی - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : از قدیم گفته اند که احترام امام زاده با متولی آن است، داستان پیش آمده میان استاندار سیستان و بلوچستان و مدیر کل صدا و سیما یک اتفاق جدید نیست و هر از گاهی توسط یکی از مسئولان رده ی بالا و پایین شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

واقع مطلب این است که در این ارتباط چند نکته قابل ذکر است.

اول اینکه از آغاز دولت دوم آقای روحانی صدا و سیما سیاست نقد بی مهابای دولت را در دستور کار قرار داد و در این زمینه تا می تواند می تازد و با سرعت تمام همه ی معیارهای اطلاع رسانی و رسانه ی ملی بودن را هم رد کرده است.

البته در این میان آقای کردستانی میانه را گرفته است به نحوی که نه سیخ بسوزد و نه کباب هم تلاش کرده سیاست سازمانی خود را اعمال کند و هم مقتضیات استان را رعایت نماید و اینکه مورد عتاب استاندار قرار بگیرد برای وی قابل تحمل نبوده است.

دوم اینکه اگر حتی بپذیریم که سخنان استاندار بی راه هم نباشد نمی توانیم از این نکته ی مهم بگذریم که در استفاده از واژه ها ، جناب استاندار سلیقه نشان نداده است.

ضمن آنکه خبرنگاران استان به واقع هنوز به نقد عملکرد مسئولان ورود نکرده اند و تنها به گزارش برخی ضعف ها می پردازند که اگر وارد حوزه نقد شوند نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان.

سوم شاید از همه جالب تر واکنش کسانی است که اساسا یادشان رفته است که باید چشم و زبان مردم باشند . گاه همراه مسئولان هستند تا حد ماله کشی و گاه به مقتضیاتی در مقابل مسئولان هستند تا حد چشم بستن بر عملکردها و خدمات واضح و آشکار اینکه سخنان استاندار ، محمود کردستانی صبور را هم به واکنش وا داشته برایم قابل فهم است اما برخی واکنش های دیگران را نمی فهمیم ، همین جا بگویم که خطابم همه ی خبرنگاران مسئولیت پذیر و پیگیر نیست بلکه عده ای خاص را می گویم که هم صنف های من آنها را می شناسند.

اگر خبرنگاران جایگاه خود را بشناسند و حرمت خود و دیگر هم صنف های خود را رعایت بکنند مورد خطاب های توهین آمیز قرار نمی گیرند.

باتوجه به شخصیت و جایگاه اداری آقایان موهبتی و کردستانی داستان پیش آمده میان آنها حل و فصل خواهد شد امیدوارم که این مسئله کمکی به ارتقای جایگاه خبرنگاران در استان بنماید و خبرنگارن به خاطر داشته باشند که رسالت آنها اطلاع رسانی بر مبنای ، شفافّیت ، سندیّت ، صراحت ، صداقت و با حفظ حرمت همگان است .
دکتر محمدتقی رخشانی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.