کاهش استفاده از ماسک یک ‌خطر جدی ست/ مردم با رعایت پروتکل ها و زدن ماسک به کنترل بیماری کمک کنند - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار _هادی میرزایی ریس دانشگاه علوم پزشکی زابل در نشست خبری ۲۹مهرماه رسانه را اصلی ترین بازو در خارج از دانشگاه دانست و گفت :اگر قریب به ۹۰درصد مردم سیستان از ماسک استفاده می کردند جدا از تلاش در حوزه بهداشت اصلی ترین عامل آن رسانه بوده ، و بارزترین همکاری با دانشگاه علوم پزشکی از سوی رسانه بوده است .

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر آمار استفاده از ماسک بشدت کاهش داشته است گفت: مردم این رابدانند عدم استفاده از ماسک یک هشدار بسیار جدی برای سیستان و علوم پزشکی و یک زنگ خطر برای منطقه است؛ مخصوصا در شرایطی که تمام استان های کشور در حالت قرمز قرار دارد .

میرزایی با اشاره به اینکه ماسک زدن هیچ گونه عوارضی برای مردم ندارد گفت : ماسک هیچ تاثیر سویی بر تنفس افراد ندارد ، بلکه مهترین و بهترین راه پیشگیری بیماری کرونا است و مردم تنها باید در نحوه استفاده صحیح از ماسک دقت نمایند.

وی در ادامه گفت : همکاران ما در روابط عمومی دانشگاه در حال ساخت کلیپ های آموزشی در خصوص نحوه استفاده صحیح از ماسک هستند که این مهم از طریق رسانه به سمع و نظر مردم خواهد رسید .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل در ادامه اظهار داشت :در حوزه سلامت در کل دنیا اگر با صد درصد ظرفیت کار کنند تنها ۲۵درصد سلامت جامعه را می توانند تامین نمایند و ۷۵درصد بر عهده سایر سازمان ها دستگاه ها و نهادها می باشد ‌.

هادی میرزایی در خصوص نظارت دانشگاه بر اجرای پرتکل های بهداشتی در مدارس گفت : از ابتدا بازگشایی مدارس جلسات متعددی انجام شده است و نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس در برنامه روتین کارشناسان بهداشتی قرارگرفته است .

وی بیان داشت : از ابتدای بازگشایی مدارس تنها یک دانش آموز و دو معلم مبتلا به کرونا گزارش شده است که هیچ کدام از محیط مدرسه بیمار نشده و در ارتباط با اطرافیان به کرونا مبتلا شده اند .

میرزایی به تقاضا بسیار زیاد مردم به واکسن آنفولانزا اشاره کرد و گفت : حساسیت مردمی به استفاده از واکسن آنفولانزا بسیار زیاد شده است ، و میزان واکسن وزارت بهداشت بسیار کمتر از مورد نیاز است ، و فقط برای زنان باردار بیماران خاص شامل گروه بیماران تالاسمی ،هموفیلی و دیالیز و پرسنل در معرض خطر واکسن از سوی وزارت بهداشت طی دومرحله در اختیار دانشگاه قرار میگیرد ؛که همین جامعه هدف ذکر شده ۷۷۰۰نفر در منطقه سیستان می باشند و به همه ی این افراد واکسن داده نشده است .

وی در ادامه این بحث گفت : تزریق واکسن انفولانزا بر اساس بارکد واکسن و کد ملی فرد جامعه هدف و شماره تماس هر روزه به وزرات بهداشت گزارش می شود.

میرزایی به دو روز پرواز زابل گرگان در هفته اشاره کرد گفت : شمال کشور از آلوده ترین مناطق است و اگر در هر پرواز ۲ نفر ناقل یا آلوده به کرونا باشندمی توانند تعداد بسیار زیادی را آلوده کنند و این نگران کننده است .

میرزایی در پایان به اتمام کار ساخت کلینیک تخصصی مرکز سیستان واقع در خیابان هامون روبروی استادیوم اشاره کرد و گفت : این ساختمان تقریبا کامل می باشد و منتظر هستیم که پست برق آن تامین گردد تا افتتاح شود؛ برای پست برق این ساختمان دو میلیاردو پونصد میلیون تومان هزینه لازم است .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.