باور غلط گرما شمار زیادی مسافر را به منطقه سیستان سوق داده است/رشد چهاربرابری مبتلایان به کرونا در سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار – رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: باور غلط مردم مبنی بر اینکه گرمای هوا ویروس کرونا را نابود می‌کند شمار زیادی مسافر را به منطقه سیستان سوق داده به طوری که باعث افزایش موارد مثبت ویروس در این منطقه شده است.

دکتر هادی میرزایی روز شنبه در نشست با خبرنگاران در سرسرای دانشگاه علوم پزشکی زابل افزود: پس از اعلام نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در ایران دانشگاه علوم پزشکی زابل با زمان شناسی و پایش لازم، تمام افرادی که از سیستان به قم و گلستان و برعکس سفر داشتند را نمونه گیری کرد.
وی تصریح کرد: از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران تا ۵۸ ساعت بعد از آن تنها سه گزینه مثبت در منطقه سیستان وجود داشت که به یکباره پس از ورود مسافران به منطقه این آمار با جهش بیش از سه برابری روبرو شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل اظهارداشت: زیرساخت های فعلی بهداشتی منطقه سیستان پاسخگوی شرایط فعلی است و با افزایش تعداد مثبت ویروس کرونا کنترل آن غیرممکن خواهد بود.
وی افزود: سال گذشته افزون بر ۱۰۰ هزار نفر مسافر نوروزی به منطقه سیستان سفر داشتند که طبق پیش بینی این رقم در سال جاری به ۲۰۰ هزار نفر می رسد که اگر یک درصد این افراد ناقل باشند کنترل این ویروس بشدت سخت می شود.
میرزایی از تمام افرادی که قصد سفر به منطقه سیستان را دارند درخواست کرد برای حفظ جان خود و عزیزانشان به این منطقه سفر نکنند.
وی گفت: در ورودی شهر جدید رامشار کمپ کنترل ویروس کرونا ایجاد شده و افراد مشکوک که از دیگر نقاط استان و کشور وارد منطقه سیستان شوند بمدت ۱۴ روز دوره نهفتگی را باید طی کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل یادآورشد: تالارهای پذیرایی از دو هفته پیش تعطیل شده و به هیچ عنوان مجوز برگزاری هیچ برنامه ای را ندارند و ادارات منطقه با ۵۰ درصد ظرفیت نیرو به مردم خدمات رسانی می کنند و از امروز بازارهای منطقه و آرایشگاه‌های زنانه تعطیل است.
وی اظهارداشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در منطقه سیستان تاکنون ۷۳ نفر بستری و مرخص شده اند و در حال حاضر ۱۳ نفر در بیمارستان تنفسی سینا بستری هستند که از این تعداد دو نفر مثبت کرونا هستند.
میرازیی با بیان اینکه ۲ نفر تاکنون بر اثر ویروس کرونا در منطقه سیستان فوت کرده اند گفت: این ۲ فرد دارای بیماری زمینه‌ای بودند به طوریکه یکی از آنان فردی مسن با ۷۰ سال سن و بیماری قلبی بود.
وی ادامه داد: همچنین بیمار دوم فردی ۴۸ ساله بود که قبل از رسیدن کادر بهداشت و درمان به دلیل ایست قلبی تنفسی جان خود را از دست داده بود./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.