معرفی اجمالی فرمانداری ویژه - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : امروز بنا را براین گذاشته ایم تا توضیحاتی مختصر در خصوص فرمانداری ویژه و چرایی وجود آن در شهرمان شرح دهیم که ابتدا به ساکن سوالی که اغلب از ذهن اکثر مخاطبان میگذرد رو مطرح نموده ایم،
حال فرمانداری ویژه چیست؟
تعریف فرمانداری ویژه:
فرمانداری ویژه یکی از مراکز دولتی وابسته به وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران است که از نظر سلسله مراتب اداری فراتر از فرمانداری و فروتر از استانداری قرار دارد،فرمانداری ویژه بخش عمده ای از اختیارات استانداری را دارد و تشکیلاتی است که از فرمانداری گسترده تر، توانمندتر و بزرگتر ولی از استانداری، کوچکتر و محدودتر است. این مرکز در شهرستان هایی که دو شاخص از میان شاخص های سه گانه زیر را دارا باشند، تاسیس می شود:
۱- جمعیت شهرستان بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر باشد.
۲- جمعیت مرکز شهرستان بیش از ۱۲۵۰۰۰ نفر باشد.
۳- مسافت بین مرکز شهرستان و مرکز استان بیش از ۱۲۵ کیلومتر باشد.
حال به ویژگی های فرمانداری ویژه می‌پردازیم:
۱- سمت فرماندار در فرمانداری ویژه، معاون استاندار و فرماندار می باشد که در کلیه جلسات معاونین استان حضور دارد.
۲-سطح مدیران واحد های اداری ،وزارتخانه های مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، راه و ترابری، امور اقتصادی و دارایی، کار و امور اجتماعی، اطلاعات و بازرگانی به معاون مدیر کل ارتقا می یابند.
حال هدف از ارتقا شهرستان ها به فرمانداری ویژه چیست:
به منظور ارائه خدمات مناسب و نیز عدم تمرکز اداری و کاهش مراجعات مردم به مراکز استان ها و همچنین در راستای بستر سازی عملی برای توسعه در آمایش شهرستانی و نیز محرومیت زدایی و توزیع عادلانه منابع و بودجه شهرستان های دارای شرایط یاد شده به فرمانداری ویژه ارتقاء یافته اند و می‌یابند.
آئین نامه شرح وظایف کامل و حدود اختیارات فرمانداری ویژه با حضور فرمانداران ویژه من جمله فرماندار محترم وقت زابل در اسفند ماه ۸۸ با حضور معاونین و وزیر محترم کشور تهیه و تدوین و جهت تصویب به هیات محترم دولت در سال ۱۳۸۹ ارئه شده است.
عوامل ذیربط فرمانداری ویژه :
۱.معاونتها۲.بخشداریها۳.دفترفرماندار۴.دبیر تعزیرات آرد و نان۵.حراست۶.دفتر سیاسی ۷.روابط عمومی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات۸.کارشناس اداری مالی۹.امور اجتماعی و انتخابات۱۰.دایره عمران۱۱.دفتر شهر و روستا
که به فضل خدا در ایام آتی هرکدام را مفصل شرح داده و برای تان آشنا میسازیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.