آغاز طرح بزرگ بسیج کنترل فشار خون در سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : دکتر هادی میرزایی در نشست خبری به مناسبت بسیج ملی کنترل فشار خون بیان داشت :بسیج کنترل فشار خون لازم الاجرا است زیرا سالانه یکصدهزار نفر در کشور بر اثر فشار خون بالا و یا بیماری های مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست می دهند، درصد بالای آمار فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال و بدون علائم بودن آن موضوع بسیار پر خطری است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل با بیان اینکه فشار خون یک عامل مهم مرگ و میر است، گفت : مردم باید بعد از اطلاع از این موضوع از مصرف نمک زیاد، تنباکو و مشروبات الکی پرهیز کنند .

وی افزود: افراد گروه هدف ما افراد بالای ۳۰ سال خانم های باردار و افراد با بیماری های کلیوی می باشند.

میرزائی با اشاره به اینکه جمعیت ۸/۳ درصدی از مردم سیستان مبتلا به فشار خون بالا می باشند، ادامه داد : ۱۴۷۱۲۵ نفر در منطقه سیستان بالای ۳۰ سال سن دارند که طبق برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود فشارخون ۱۰۰ درصد این افراد اندازه گیری شود و افراد با فشار خون بالا شناسایی و به مراکز درمانی معرفی گردد.

رییس دانشگاه علوم‌پزکشی زابل بیان داشت : بیش از ۴۰۰ تیم مرکز حوزه بهداشتی در غالب تیم های ثابت(۲۱۴خانه بهداشت ، ۱۷۰ پایگاه سلامت شهری ، ۳۷ پایگاه مرکز خدمات جامعه سلامت روستایی ، ۱۳ مرکز خدمات جامعه سلامت شهری ) ایستگاه های ثابت (۴بیمارستان سیستان )و سیار(مساجد و حسینه) وارد برنامه عملیاتی می شوند و آماده ارایه خدمات به مردم شریف سیستان می باشند .

وی همچنین عنوان کرد : در صورت همکاری بیمارستان تامین اجتماعی و خیریه الزهرا و نهادهای نظامی و زندان ما آماده ارائه خدمات در این مکان ها می باشیم .

دکتر میرزائی ادامه داد : کاهش سن سکته های قلبی و مغزی نیز نشان از این دارد که افراد بیشتر و جوان تر به دلیل عدم توجه به غذا و ورزش باعث بروز مشکلات شده و باعث ارتباط با بیماری های دیگر از جمله دیابت می شود.

ایشان بهترین راه پیشگیری از فشار خون را تغییر سبک و رویه زندگی با کاهش استفاده از نمک و ورزش دانست و افزود : مشاوران تغذیه ما در پایگاه ها و مراکز بهداشت و درمات آماده ارائه خدمت می باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زابل بیان داشت : این طرح از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه طی دو مرحله انجام می شود که در مرحله اول اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و آموزش مدنظر قرار گرفته واز ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر برای غربالگری پیش بینی شده است .

وی تصریح کرد : از امروز هر شخصی که به مراکز بهداشت و درمان مراجعه کند فشارخون وی گرفته می شود‌.

گزارش: الناز خروشان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.