دعوت از کلانتری با چه انگیزه و دلیل!/تکلیف ۵ میلیارد اعتبار لایروبی انهار چه می شود؟ - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : در روزهای گذشته هامون میزبان ریاست سازمان محیط زیست کشور بود و دکتر کلانتری از بخش های مختلف دریاچه و همچنین مسیرهای ورودی آب بازدید داشت.

فراموش نکردیم کلانتری در بازدید قبلی سخن از مرگ #هامون زد و اینکه #سیستان باید بپذیرد که دیگر #هامون به گذشته پر آب برنمی گردد غافل از اینکه “یدالله فوق ایدیهم” و بارش رحمت الهی همه پیش بینی ها و معادلات را بهم می ریزد و سیلاب هیرمند شرایط را دگرگون می کند.

بگذریم از رسانه هایی که سیاه نمایی و بهره برداری از این جمله برای متهم کردن دولت را پس از دعوت نماینده #اصولگرا فراموش کردند و شاید اشتباه ایشان در بیان و‌ محاسبات و القای نا امیدی #سیستانیان با قرار گرفتن در کنار نماینده #اصولگرا از اذهان زدوده شد.

سوال این است که این دعوتها و آمدن و رفتنها بجز عکس و نطقهای انتخاباتی چه نتیجه ای برای منطقه خواهد داشت؟ اما فارغ از این مباحث طبق گزارش های رسیده از حاضرین در این بازدید دکتر کلانتری به نکته ی مهم اشاره کرده است که عمدا یا سهوا کمتر بدان پرداخته شده است و آن هم اختصاص ۵ میلیارد تومان اعتبار برای #لایروبی انهار و مسیرهای ورود آب به منطقه و #هامون بوده است در حالیکه آنچه طی چند ماه گذشته دیده شد مسدود بودن ورودی های آب به دلیل عدم لایروبی و تلنبار شدن حجم زیاد گرد و خاک بود که البته بخشی با افزایش شدت آب ورودی به صورت طبیعی بازگشایی شد.

اکنون با توجه به سخنان صریح #کلانتری مبنی بر اختصاص پنج میلیارد تومان برای لایروبی انهار شایسته است اداره کل محیط زیست استان جهت تنویر افکار عمومی و شفافیت در هزینه کرد این اعتبارات به صورت واضح به چند سوال پاسخ دهد.

۱. اعتبارات تخصیص داده شده چگونه و در کدام مناطق و انهار هزینه شده است ؟

۲. پیمانکاران این پروژه ها چه افرادی بوده اند و چه نوع ماشین آلاتی بکارگیری شده است؟

۳. ظرفیت های محلی و سنتی #سیستان و سنت پسندیده و با قدمت #حشر که در شرایط فعلی منطقه می تواند یاریگر بسیاری از مردم و کشاورزان نیز باشد، چرا نادیده گرفته شده است؟

۳. چرا با توجه به ثبت جهانی تالاب بین المللی #هامون از تشکیل اداره مربوطه و تمرکز فعالیت ها و اعتبارات در یک‌ تشکیلات منسجم و مستقل ممانعت می گردد؟

۵. چرا هیچ گزارشی مبنی بر هزینه کرد مثبت و تاثیر گزار این مبلغ هنگفت اختصاص داده شده منتشر نگردیده است؟

به باور بسیاری از فعالین و ذی نفعان #هامون در صورت پاسخگویی به موارد فوق توسط محیط زیست و عدم فرافکنی می توان سفر دکتر کلانتری را مفید دانست در غیر اینصورت این بازدید بدون ره آورد و صرفا نمایشی نمایشی بوده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.