قرق شترداران در تالاب بین المللی هامون شناسایی شد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار – سرپرست اداره حفاظت محیط زیست زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در گشت و کنترل های مستمر خود در تالاب هامون موفق به شناسایی محل تجمع کاروان های شتر در تالاب بین المللی هامون شدند.

مهدی سراوانی اول اظهار داشت: در این ماموریت کاروان های شتر به خارج از بستر تالاب هدایت و ادوات شتربانان و تانکر حمل آب مورد مصرف کاروانهای شتر نیز توقیف شد.
وی گفت: برداشت غیر مجاز شن و ماسه و چرای بی رویه گله های شتر در بستر تالاب بین المللی هامون موجب نابودی پوشش گیاهی تالاب و تشدید پدیده گرد و غبار در منطقه سیستان شده است.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست زابل افزود: در این راستا یگان حفاظت محیط زیست با تمام توان در تالاب بین المللی هامون برای جلوگیری از نابودی پوشش گیاهی و مقابله با تخریب بستر تالاب در حال گشت زنی و مراقبت است.
به گزارش نی زار تالاب بین المللی هامون در زمان پرآبی یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع و دامنه عمق یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است.
این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابُری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان شکل گرفته است.
بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابُری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.
سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است که در زمان پرآبی هر سه هامون به هم متصل شده و تالاب بزرگ بین المللی را تشکیل می دهند.
قطع کامل آب رودخانه هیرمند سبب خشکیدن تالاب بین المللی هامون شده و در ۱۸ سال گذشته بستر خشکیده این تالاب به محل تاخت و تاز برخی خودروها، چرای دام ها و برداشت شن از آن به دور از چشم ماموران و در نهایت به کانون ریزگردها تبدیل شده است./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.