رابطه ورزش بانوان با سلامت نسل آینده - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار: بانوان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، روند شکل گیری زندگی شهری، تغییر الگوهای حرکتی، کاهش فعالیت های حرکتی به ویژه در بانوان و روش های ناسالم زندگی اندام ها و عضلات آنان را تحت تاثیر و خطر جدی فقر حرکتی و ضعف های بدنی قرار که برای پیشگیری از چنین عارضه ای بایستی ورزش هایی مانند کوهنوردی یا پیاده روی را در میان بانوان نهادینه کرد.

طبق آمارهای جهانی سال ۹۱ حدود ۲ میلیون نفر در جهان به علت انجام ندادن فعالیت‌های فیزیکی جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۶۰ درصد جمعیت جهان که اغلب آنان را زنان و دختران تشکیل می‌دهند، به میزان لازم از تحرک فیزیکی برای ارتقای سلامتی برخوردار نیستند.

اصولا بانوان به دلیل شرایط آناتومیکی نیازمند زمان بیشتری برای پرداختن به ورزش مستمر نسبت به آقایان هستند. وجود میزان بیشتر آب و توده چربی در بدن بانوان نسبت به آقایان، ورزش کردن برای بانوان را به امری ضروری مبدل کرده است.

از لحاظ فیزیولوژیکی بارداری، زایمان و عادت ماهیانه باعث از بین رفتن مقادیر زیادی از املاح معدنی در بدن بانوان می شود که در دوران میانسالی سبب بیماری های آناتومیکی و فیزیولوژیکی خواهد شد.

کم تحرکی در بانوان میزان خطر ابتلا به چاقی، پوکی استخوان، استخوان درد و همچنین دردهای عضلانی را افزایش می دهد که در نتیجه باعث خانه نشینی زودرس در بانوان حتی در سن ها پایین تر از دوره سالخوردگی می شود.

از نظر پزشکی و توانبخشی ورزشی ورزش های مستمر مانند دویدن، پیاده روی و کوهنوردی علاوه بر تاثیرات مثبت هورمونی در بانوان از بیماری های مذکور پیشگیری کرده و باعث استحکام سیستم اسکلتی انسان، تقویت سیستم ایمنی و مقاومت دستگاه های فیزیولوژیکی بدن خواهد شد.

همچنین کوهنوردی در بانوان میزان بازدهی عضله قلب را افزایش داده و سبب افزایش میزان تحرک خون در بافت عضلانی بدن، تجزیه توده های چربی در بدن و در نهایت از بین رفتن توده های چربی و کاهش وزن را در بر خواهد داشت.

تمایل بانوان به کار گروهی و جمعی نسبت به آقایان بیشتر است و این تمایل با ورزش کوهنوردی عجین شده است.

زندگی با نشاط تندرستی در زندگی روزمره از فواید کوهنوردی در بانوان به شمار می رود و از آنجاییکه این قشر آسیب پذیر مسولیت خطیر تربیت نسل آینده را به عهده دارند، لذا باید بستر برای ورزش های اینچنینی برای بانوان فراهم شود تا بتوانند سلامتی و تندرستی را به نسل آینده تزریق کنند.
نویسنده: معصومه پودینه

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.