هفته ی سرنوشت ساز برای استان و منطقه آزاد سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : در نخستین سفر دکتر روحانی پس از انتخاب به ریاست جمهوری در دور اول مطالبه ی منطقه ی آزاد سیستان به طور جدی مطرح شد و ریاست جمهوری هم قول بررسی داد.

در فرآیندی نه چندان طولانی لایحه ی مناطق آزاد و از جمله سیستان به مجلس ارایه شد و با عجله ای که نمایندگان آن زمان به خرج دادند بدون توجه به زمینه های لازم برای جلب نظر و قانع کردن مخالفان، لایحه را به صحن علنی آوردند و آنان که برای تبلیغات دور بعد مجلس به دنبال دستاویزی می گشتند متوجه نبودند که این چیدن میوه ی کال و نرسیده است، لایحه در مجلس رای نیاورد و لذا طرح دوباره ی آن به عهده ی تعویق افتاد تا مجلس بعدی که مجلس در دوسال قبل در همین روز ها کلیات آن را با یک فوریت تصویب کرد و برای بررسی به کمیسیون اقتصادی فرستاد.

کمیسیون اقتصادی چنان آرام آرام پیش رفت که طرح دارای یک فوریت که باید ظرف یک ماه مطرح می شد برای مطرح شدن در صحن دو سال به تاخیر افتاد و سرانجام هم هیات رییسه مجلس به کمیسیون اقتصادی اولتیماتوم داد که چنانچه لایحه را با اصلاحات لازم در همین هفته ارایه نکند راسا لایحه را به صحن علنی می آورد و اکنون قرار است لایحه روز سه شنبه در صحن علنی مطرح شود.

نکته ی جالب توجه این است که هیچ یک از نمایندگان استان در مجلس از این فعل و انفعالات خبر نداشتند!

اکنون از آنان توقع این است که همت کنند و با رایزنی و لابی کردن با نمایندگان موثر و مخالف لایحه نظر آنان را جلب کنند تا لایحه به تصویب برسد.

این هفته برای سیستان و استان هفته ای سرنوشت ساز است. همه ی آنانی که نفوذی دارند و می توانند حتی بر روی یک رای در مجلس موثر باشند تلاش کنند چرا که در صورت عدم تصویب منطقه آزاد سیستان پشیمانی سودی ندارد و شاهد تداوم فقر و بیکاری در سیستان خواهیم بود.
دکتر محمدتقی رخشانی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.